disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

HDP’siz çalıştay

HDP’siz çalıştay_resim
Çözüm süreci kapsamında İmralı’ya 18 kez giden ve sürekli bakanlarla görüşen HDP, AKP’nin Diyarbakır’da düzenleyeceği çözüm çalıştayına davet edilmedi.

Mahmut Ilıcalı/ Cumhuriyet

AKP hükümetinin, kabineden 3 bakan ve parti yöneticilerinin katılımıyla Diyarbakır’da düzenleyeceği çözüm süreciyle ilgili çalıştaya, sürecin başından beri İmralı, Kandil ve hükümetle görüşmeler yapan HDP davet edilmedi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) davet üzerine etkinliğe temsilci gönderecek. HDP’li İdris Baluken, sürecin en büyük tarafı olan HDP’nin çalıştayda ekarte edilmemesi gerektiğini belirterek “Hükümet milliyetçi çevrelerden oy devşireyim, hem de çözümün getirisini de cebime atayım gibi basit bir tüccar mantığında hareket ediyor” diye konuştu.

Çözüm sürecinde yeni aşamaya geçileceği mesajı veren AKP hükümeti bugün Diyarbakır’da “Yeni Türkiye’nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci” adıyla bir çalıştay gerçekleştirecek. AKP’nin çalıştayına akademisyenler, sivil toplum örgütleri, milletvekilleri ve bakanlar katılırken süreç kapsamında 1.5 yıldır İmralı ile 18 kez görüşen Kandil’e giden ve bakanlarla temaslarda bulunan HDP’ye davet gitmedi. DTK ise davet edildi. Çalıştaya DTK adına Seydi Fırat katılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan kamuoyunda HDP’ye yönelik sert açıklamalar yapmaya devam ederken HDP heyeti ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arasında gelecek hafta yeni bir görüşme yapılacak.

İmralı heyetinde yer alan HDP’li İdris Baluken, bakanlarla daha önce yaptıkları görüşmede çalıştayın düzenlemesiyle ilgili planlamaların gündeme geldiğini, ancak çalıştayın içeriğiyle ilgili bir bilgi verilmediğini kaydetti. HDP’nin çalıştaya davet edilmediğini söyleyen Baluken, “Sürece yeni bir ruh kazandırma kaygısıyla düzenleseydi sürecin en önemli muhatabı BDP ve HDP’nin davet edilmesi gerekirdi” diye konuştu. Baluken, çalıştayla AKP’nin süreç üzerinden Cumhurbaşkanlığı seçimi için yeni bir siyasi rant devşirme operasyonu yapabileceğine işaret ederek“Çalıştayda Başbakan’ın kullandığı dil ve uslüp ile AKP’nin 1.5 yıldır atmadığı adımlar konuşulmalı” dedi. AKP’nin HDP’yi sürecin dışına itme çabasında olduğunu kaydeden Baluken şunları dile getirdi:

“BDP ve HDP’yi sürecin dışına itmeye çalışarak kendine oy devşirmeye çalışan bir anlayış 1.5 yıldır var. Çözüm baskısının arttığı bir dönemde AKP’nin kaçacak bir alanı kalmadı. Bu tarz etkinliklerle kendisine yeniden nefes alacak bir alan yaratmayı da amaçlıyor olabilir. Çözüm süreciyle ilgili bir çalıştayı Diyarbakır’da yapıyorsanız doğal olarak sürecin en büyük tarafını ekarte etmemeniz gerekiyor.”

‘Tüccar mantığı...’

Çalıştay için Diyarbakır’a gelecek bakanlar ve AKP yöneticilerinin eylem yapan aileleri ziyaret etmesinin bu konuyu istismar etmek anlamına geleceğini söyleyen Baluken, çözümle ilgili adımların beklendiği bir dönemde kamuoyunun bütün algısını ailelerin üzerine çekmenin kolaycılık olduğunu ifade etti. Baluken, hükümetin milliyetçi çevrelerden “oy devşireyim, hem de çözümün getirisini cebime atayım gibi basit bir tüccar mantığıyla hareket ettiğini” ifade etti.

Alternatif Diyanet modeli

İmralı’nın isteği üzerine mayıs ayında yapılan Demokratik İslam Kongresi, kongrenin bölgede kurumsallaşma amacıyla birtakım kararlar aldı. Kongrede yer alan kurul üyelerinin katılımıyla sekiz farklı komisyon kurulması kararlaştırıldı. Bölgede adeta “alternatif bir Diyanet örgütlenmesi”olarak yorumlanan karar kapsamında; Basın Yayın Komisyonu, Kadın Çalışmaları Komisyonu, Gençlik Çalışmaları Komisyonu, İnanç Grupları ve Sivil Toplum Komisyonu, Dış İlişkiler ve Diplomasi Komisyonu ile Teknik ve Mali İşler Komisyonu oluşturuldu.computer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 06/06/2014 06:08 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors