disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

“Barzani’nin sözleri kaygı verici”

“Barzani’nin sözleri kaygı verici”_resim
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin, 140. madde ile ilgili sözlerinin kendilerini kaygılandırdığını söyledi.

Kerkük’te açıklama yapan Erşad Salihi, Barzani’nin “140. madde artık uygulandı, bunun üzerine konuşmayız” açıklamasının kendilerini huzursuz ettiğini ifade etti. Salihi, “140. madde ile ilgili sorunlu bölgelerin dosyaları çözülmeden, bu gibi ifadeler kardeşlik bağını zayıflatır” dedi. Kerkük’ün her zamankinden daha çok kardeşlik bağına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Salihi, “Kerkük’te 12. Tümen’in kaçışı şehirde büyük bir boşluk bıraktı. Bu zamanda en çok kardeşliğe, birliğe ve beraberliğe ihtiyaç var” dedi. Toplantıda Kerkük İl Meclisi Türkmen Başkanı Hasan Turan ile Kürt Bölgesi Türkmen Milletvekili Aydın Maruf da hazır bulundu. Barzani, önceki gün Erbil’de İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’yi resmi konutunda kabulü sırasında açıklamada bulunmuştu.

“Türkmenler doğrudan hedef”

Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ülkenin kuzeyindeki Şii Türkmenleri doğrudan hedef aldığını açıkladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yayımlanan raporda, Telafer, Şerihan ve El-Kubbe’de gerçekleştirilen saldırılar hatırlatılarak, “IŞİD militanlarının yaklaşık 40 Şii Türkmen’i kaçırdığı, Şiilere ait 4 ibadet yerini patlattığı, evleri ve tarım arazilerini yağmaladığı” belirtildi.

Raporda, IŞİD’in Şerihan ve El-Kubbe köylerinde yaşayan yaklaşık 950 Şii aileden evlerini terk etmelerini istediği ifade edildi. Raporda ayrıca, IŞİD’in Şii Türkmenler’in yoğunlukta olduğu Telafer’de 25-26 Haziran tarihlerinde Şiilere ait 7 ibadet mekanını kullanılamaz hale getirdiği kaydedildi. Örgütün yerel kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre ise, Telafer halkının yüzde 90’ı IŞİD’in bölgeyi kontrol altına almasının ardından evlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Raporda, IŞİD’in Şiilere ait ibadet yerlerine de siyah flamalarını astığı belirtildi. Bu arada, dün Kerkük’e bağlı ve Şii Türkmenlerin yaşadığı Beşir köyünde, IŞİD militanları ile Türkmen silahlı grup arasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü, 17 kişide yaralandı.computer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 01/07/2014 07:10 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors