disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Türkler evlerine Yunan hizmetçi almaya başlarsa

Türkler evlerine Yunan hizmetçi almaya başlarsa_resim
AYAKLANMAYA MEYİLLİ OLMAYAN TOPLUMUN OTURDUĞU YERİ TEŞVİK EDİCİ DİKENLERLE DONATIN!

Yazıma sevgili bioloji öğretmenimiz Hümeyra Mustafaoğlu’nun 2012 senesinde söylediği ve gerçekten çok etkilendiğim bir sözle başlamak istiyorum.

“Ne zaman ki; Batı Trakya’da Yunan’lar evlerine Türk hizmetçi değil de, Türkler evlerine Yunan hizmetçi almaya başlarsa işte o zaman Batı Trakya Türkü’nün gerçekten ayaklanmış olduğuna inanırım.”

Hayatımda işittiğim belki de önemli sözlerden biriydi bu söz. Irkçılık veya milliyetçilikle hiç alakası yok. Bu sadece Batı Trakya Türk’ünün kendi milli ve dini değerlerine ne kadar sahip çıktığının göstergesidir. Burada ben Yunan’ları değil, Türkler’i eleştiriyorum.

Hangi birimiz milli değerlerimize gerçekten önem veriyoruz? Şöyle bir şey var ki; hiçkimse bunların önemiyle meşgul olmak istemiyor. Peki neden? Çünkü bize tarihimiz öğretilmedi.. Nereden geldiğimiz öğretilmedi.. Bu yüzden nereye gittiğimiz de umrumuzda değil gibime geliyor. Mantıklı bir mazereti olanlar hariç, evlatlarını azınlık okullarında okutmayan aileler var. Neden azınlığın haklarının temin ettiği normal dersler dışında çocuğunuz milli ve dini değerlerini de öğrenmesin?

Ne yazık ki, azınlık okulları sadece bazı dersleri Türkçe vermeleriyle bilinmektedirler. Haliyle ebeveyn “Çocuğum zaten Türkçe’yi su gibi biliyor, Yunancayı nereden öğrenecek?” mantığıyla çocuğunu Yunan okuluna gönderiyor. Bir kere mantık sahibi hiçbir insan bunu söylemez. Çocuğunun su gibi Türkçe konuştuğunu savunuyorsun.. (Bu konu hakkındaki yanlış bilinenleri de gelecek haftalardaki yazılarımda açığa çıkaracağım). Azınlık okulları belki çocuğuna tam manasıyla eksiksiz ve mükemmel bir şekilde Türkçe konuşmasını öğretmez. Ancak dil bilgisi kurallarını öğretir. Yunan okullarında okuyan hiçbir öğrenci çok basit olan zamir kuralını bilmezken, azınlık okulu öğrencisi bunu bilir. Diğer okullarda okuyan hiçkimse edebiyat tarihini bilmezken azınlık okulu öğrencisi bilir. “Peki bunlar ne işime yarayacak?” Ufkunun genişlemesi dışında milli değerlerinin daha çok farkına varırsın. Milli değerler göz önüne getirildiğinde onları bir kenara itmezsin. Biri ecdadına hakaret edince için sızlar, mutlaka bir cevap vermek gelir içinden.

Hala aklınızdaki “Ben milli değerlerimin farkına varınca ne olacak?” sorusuna cevap vermediğimin farkındayım. Sen milli değerlerinin farkına varınca; bu topraklarda kanını döken bizlere bu toprakları miras bırakan atalarımızın kemikleri sızlamayacak. Emanete hıyanet etmiş olmayacaksın.

“Tarihini bilmeyen milletler, yok olmaya mahkumdur” demiş Atatürk. İşte benim deminden beri kastettiğim de bu. Yıllardır bizleri gerçek tarihimizden uzak tutarak kimliğimizi yok etmeye çalıştılar. Bunu hiçbir zaman başaramadılar ama içimizden bazılarımız ne yazık ki menfaat uğruna bunu başarmak isteyenlere zemin hazırladılar. Bu insanların ahiretteki akibetlerini ise hiç düşünmek istemiyorum. Zira vatanına sahip çıkmak dini açıdan farzdır ve onlar kendi menfaatlerini, dinlerinin emirlerine tercih ettiler.

Şimdiye kadar hep milli değerlerimize önem vermeyle ilgili konuştum. Önem verenler var. Fakat sadece teorik olarak önem vermek yetmez. Hani bunun pratiğe dökümü? Nasıl mı pratiğe dökebilirsiniz? Sakın size devrim yapmayı önereceğimi zannetmeyin. Bu tamamen ırkçılıktır ve ben kendi milli değerlerimin dışında başkalarının milli değerlerine de saygı gösteririm. Benim sizlere asıl önermek istediğim; kendi başımıza bir yerlere gelerek bütün dünyada saygınlık kazanmak. Bu sadece Batı Trakya için değil, Türkiye Cumhuriyeti için de geçerli. Kaç kişi telefonunda ya da bilgisayarında oynadığı oyunların bir benzerini yapma hedefini kurdu? Kaç kişi televizyonda izlediği filmlerin bir benzerinde rol almayı, ya da kendisinin yapımcı olmasının hedefini kurdu? Kaç kişi heryerde ünvanlarını duyulmuş sporcular gibi olmanın hedefini kurdu? Kaç kişi ünlü bilim adamlarının sadece icraatlarını okumak yerine onlara imrenerek daha iyisini yapmanın hedefini kurdu? Elbette bunların hedefini kuranlar, hatta gerçekleştirenler de vardır. Fakat bu soydaşlarımızın hangisi burada. Yüksek bir yere gelen herkes yurtdışında. Mesela İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi’nden mezun olan biri NASA (Amerikan Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi)’da çalışan biri var. Fakat okuduğunuz gibi bu soydaşımız Amerika’da.

Amerika yıllardır size yaptınız mı diye sorduğum sorulardaki icraatları geliştirmekte ve şu anki durumu ortada. Amerika dünya çapında bir saygınlık elde etmiş ve bunların avantajlarını her yerde kullanıyor.

Neden Türk milleti olarak gücümüzü dünyaya göstermeyelim? Engeller mutlaka olacak. Fakat Amerika da bir zamanlar ıssız bir kıta iken, şimdi ise Dünya’nın imrendiği bir yer olarak niletelendiriliyor.

Eğer günün birinde bu söylediklerim gerçekleşirse, işte o zaman Türkler de evlerine Yunan hizmetçi almaya başlayacaklardır.

Salih Canbaz / MilletGazetesi.Netcomputer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 30/10/2014 07:39 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors