Jeffrey: "PYD Cenevre’de masada olacak!"

PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin de masaya oturacağını ifade etti.

Jeffrey: "PYD Cenevre’de masada olacak!"


ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Suriye'deki güvenli bölge için Cenevre'de yapılacak toplantıda terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin de masaya oturacağını ifade etti.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, New York'ta düzenlediği basın toplantısında “Birçoğunuzun bildiği gibi 2014'te IŞİD karşıtı koalisyonun parçası olarak temelde PKK bağlantılı birçoğu YPG/PYD'li yerel güçlere destek vermek için Suriye'ye girdik, buraya daha sonra Arap savaşçıların da katıldığı DSG de dahil oldu ve çok etkiliydi.” diye konuştu!

Anayasa Komitesi hakkında da bilgi veren Jeffrey, DSG’nin kontrolündeki Suriye’nin kuzeydoğusundan temsilcilerinin de yer alacağını belirterek, ancak bu katılımın diğere bölgelere göre daha düşük oranla olacağını söyledi.

“Suriye’nin kuzeydoğusu temsil edilecek. Zaten şimdilik Birleşmiş Milletler tarafından seçilen 50 kişilik kısımda Suriye’nin kuzeydoğusundan katılımcılar var. Diğer bölgelerden daha az temsil ediliyorlar” diyen Jeffrey, yayımlanan isimleri teyit edemeyeceğini belirtti.

Kaynak Yeniçağ: Jeffrey: "PYD Cenevre’de masada olacak!"