disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Kandil'e atılan bir kaç bomba üzerinden erken seçim planı yapan yanılır

Kandil'e atılan bir kaç bomba üzerinden erken seçim planı yapan yanılır_resim
SehitlerOlmez.com yazarı İrfan Sönmez yazdı:

Terör Mücadelesi Mi,Seçim Çalışması Mı?

Kandil'e atılan bir kaç bomba üzerinden erken seçim planı yapan yanılır. Erdoğan artık toplumun büyük ekseriyeti için inandırıcı bir lider değil. Büyü çoktan bozulmuştu. Bir kaç operasyonla tercih değiştirme dönemi geride kaldı.Yalan üzerine kurulan siyaset biçimi bir bumerang gibi dönüp yalancıları vurdu.

PKK ve her türlü terör örgütü ile elbette mücadele edilmelidir. Ancak bugün yapılanın bir seçim çalışması mı, yoksa vatan müdafaası mı olduğu tartışmalıdır. Her şeyin iktidarda kalma uğruna istismar edildiği bir dönemde bu mücadelenin de istismar edilmesi pekala mümkündür. Namazın bile bir reklam ve halkla ilişkiler aracına çevrildiği düşünüldüğünde,terörle mücadelenin ıskalanması düşünülemez. Oysa,Allah için yapılan Allah'a,reklam için yapılan halka arz edilir.

Olaylar bu noktaya varmadan önlenebilirdi. Terör tedavi edilebilir bir noktada iken müdahale edilmedi.Yara kanserleşinceye kadar seyredildi.3 yıl önceye göre terörle mücadele -kanserle mücadele -kadar zorlaşmıştır. Şimdi iktidar bu bir kaç hava hareketinden sonra takdir bekliyor. Herkesin peşlerine takılarak -padişahım çok yaşa- diye alkış tutmasını istiyor. Bu bataklığı kendi gafleti,dalaleti,milli duruş eksikliği ile oluşturduğunu unutuyor.

Son yıllarda yaşanan tecrübeler toplum açısından son derece öğretici oldu. Herkes siyasetin kim veya kimler tarafından tıkandığını biliyor. Siyasete nizam vermek için yapılan toplum mühendisliklerini ve her tarafı dökülen yalanları herkes gördü. İktidarda kalma uğruna toplumun bir kısmını diğer kısmına hasım hale getirecek kadar vicdanların nasıl karardığına Kabataş'ta tanık oldu. Toplum muhayyilesinde mevcut iktidar, kendisinden artık her şey beklenebilecek bir iktidardır.

Etkili bir muhalefet olsa bugün farklı bir gündemi konuşuyor olabilirdik. Güçlü bir muhalefetin olmayışı iktidarın ömrüne ömür kattı. 7 Haziran'dan sonra muhalefetin gerçekte ne yapmak istediğini kimse anlayamadı. Muhalefeti hedefleyen bir muhalefetle iktidar değişmez. Vatandaş iktidar partisini 9 puan aşağı çekerek görevini yaptı. Daha aşağı düşmemesinin nedeni muhalefet partilerinin vizyonsuzluğuydu. Bugün de o vizyonsuzluk devam ediyor.O kadar laf kalabalığı içinde toplum muhalefetin ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışıyor.

Ülkeyi felaketin eşiğine kadar getiren politikalarına bakarak bazıları hala AKP'nin bu kadar oyu nasıl aldığına hayret ediyor. Aslında şaşılacak bir durum yok.AKP kendi yanlışını muhalefetin doğrusundan daha iyi anlatıyor. Küçük jestlerle büyük destekler alabiliyor. Ayrıca seçmen tercihlerinde rol oynayan etmenlerin değişmeye başladığını da unutmamak lazım. Artık toplum siyasetçinin nasıl yaşadığına değil, nasıl yönettiğine bakıyor. Ahlaki kaygılar gittikçe yerini başka endişelere bırakıyor.

Bu operasyon gösterilerinden sonra AKP'nin aklının başına geldiği,terör örgütünün başı ile bağlarını kestiği söylenebilir mi?

Söylenemez!

Çünkü terör mücadelesi bir kaç kampı bombalamaktan ibaret olmayan,çok yönlü yürütülmesi gereken bir mücadele. İktidarın samimiyet ve kararlılığını görmek için askeri alan dışında alacağı tedbirleri beklemek lazım. Mesela, büyük şehir yasası yanlıştı, terör örgütü büyük şehirler üzerinden devasa bir maddi manevi güce kavuştu.

Belediyeler örgüt finansmanının merkezi haline geldi. Bu yasanın derhal değiştirilmesi lazım.

KCK sözleşmesi bir devlet kurma anayasasıdır.

KCK üyeleri ise o devleti kurmakla mükellef olan örgüt elemanları... Apo'nun talimatıyla bütün KCK tutukluları bırakıldı. Şehirlerde ki örgütlenme iktidarın serbest bıraktığı bu örgüt mensupları tarafından yürütülüyor. Sonuç alıcı bir mücadele hedefleniyorsa KCK'nın kıpırdayamaz hale getirilmesi lazım. Bu ve benzeri çok şey söylenebilir. Şu ana kadar iktidarın bu yönde bir çabası olmadı.Havadan bombalamayla sınırlı bir mücadele biçimi ile de sadece toplumun ciğeri soğutulur. Bu da terör mücadelesi değil, toplu tüfekli seçim propagandası anlamına gelir. Böyle bir kampanya ile seçime gitmek kimsenin tercihlerini değiştirmesine yetmez. Aksine bu kural dışılık tam tersi sonuçlar doğurur. Ayrıca iktidarın her an çark etme potansiyeli taşıdığı da unutulmamalıdır. Onun için bir kaç bomba ve bir kaç görüntü ile kimse erken seçimi kotaracağını hayal etmemelidir.

İRFAN SÖNMEZ / SEHITLEROLMEZ.COMcomputer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 29/07/2015 08:33 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors