SehitlerOlmez.com 25 yaşında, 25 yıldır kesintisiz hizmet veriyor

SehitlerOlmez.com sitesi bir mezar taşındaki yazıdan ilham alınarak hayata geçirildi.

SehitlerOlmez.com 25 yaşında, 25 yıldır  kesintisiz hizmet veriyor

SehitlerOlmez.com sitesi bir mezar taşındaki yazıdan ilham alınarak hayata geçirildi.

Yıl 1998. O yıllarda internet teknolojisi bilinmiyor. Çok az insanda bilgisayar var. İnternet erişimi çok pahalı ve çok az müşterisi var. O yıllarda bilgisayar almakta çok zor. Çünkü çok pahalı.

Türkiye’de bilgisayar ve internet teknolojilerinin yaygınlaşması, Vestel’in 36 – 48 ay taksitle internet erişim paketini  bilgisayar hediyesi ile satışa sunmasıyla  birlikte oldu.

Ben de Vestel’den bir bilgisayar aldım ve internet dünyasına ilk adımı o şekilde attım.

Ve SehitlerOlmez.com sitesini hayata geçirme fikri güçlenmeye başladı.

 

O yıllarda Türkiye’de web tasarım şirketi yok. Varsa da çok az ve çok pahalı. İnternet sitesi nasıl hazırlanır, hangi programlar kullanılır, domain, hosting nedir ve nereden alınır bilmiyoruz.

İlk hosting paketini (10 MB) 150 dolara aldığımızı hatırlıyorum. Domain satın almak için saatlerce uğraşmıştık.

SehitlerOlmez.com’un hayata geçirilme düşüncesi bize bu sektörü öğrenme ve Türkiye’nin ilk bilişim şirketlerinden birini kurma yolunu açtı.

SehitlerOlmez.com yayın hayatına başladığı ilk yıllarda hacklandi. Domaini çalındı. Çalan kişiyi tespit ettik. İzmir Adliyesi’nde derdimizi anlatacak kimseyi bulamadık.

SehitlerOlmez.Net alan adını satın alarak yolumuza devam ettik. Neden hacklendi, hackleyen kişileri kimler neden korudu fulu.

O yıllarda medya, şehit haberi ve fotoğrafları yayımlamıyorduYayınlamama nedeni olarak da teröristlerin reklamı olmasın deniliyordu.

Türkiye karanlık günlerden geçiyordu. Türk Milleti binlerce şehit veriyor, şehit anaları ağlıyor, kimse duymuyordu.

O yıllarda internette e-kart kültürü yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştı. İnsanlar bir birlerine özel günlerde e-kart gönderiyordu. Biz de SehitlerOlmez.com olarak dünya liderlerine ve dünya medyasına şehit cenazelerinde çekilen fotoğrafları e-kart olarak gönderme kararı aldık.

Üzerine de İngilizce ve Türkçe olarak “ Türk Milleti’nin yaşadığı acıyı, yaşamadan anlamanız dileğiyle. Teröre birlikte dur diyelim” benzeri bir yazı yazdık.

Site ziyaretçileri, dünya liderlerine ve dünya medyasına şehit fotoğraflarını e-kart olarak gönderdi.

O yıllarda SehitlerOlmez.com çok ziyaret ediliyordu. Server teknolojisi de gelişmiş değildi. Gedik.Net üzerinden yayın yapıyorduk. Beş serverımız vardı, üçü sehitlerolmez.com’a hizmet veriyordu. Hiç  geliri  de yoktu. Sponsorumuz da yoktu. Şimdi olduğu gibi. Köstekleyen çok, destek veren yok.

Bizim çalışmalarımızı gören AA,  cenazelerde çektiği şehit fotoğraflarını bizimle paylaştı. AA’dan sonra İHA da fotoğraflar için bir hesap açtı. 

SehitlerOlmez.com’un şöhreti arttıkça yönlendirmek isteyenlerde çoğaldı. O yıllarda Türkiye bir başkaydı. T.C Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar şehit cenazelerinde yuhalanıyor ve ülkede kaos çıkarılmak isteniyordu.

T.C Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın katıldığı şehit cenazeleriyle ilgili haberlerin SehitlerOlmez.com sitesinde yer alması istenmiyor, tehdit ediliyorduk.

Şehit Aileleri ve Dernekleri sahipsizdi.

O yıllarda Yenilikçiler olarak ortaya çıkan Tayyip Erdoğan ve arkadaşları telefonla aramıştı. SehitlerOlmez.com olarak bizden ne istiyorsunuz, demişlerdi. Ben de Şehitlik Kanunu'nun çıkarılmasını, Şehit Ailelerine sahip  çıkılmasını, SehitlerOlmez.com’a  destek olunmasını istemiştim.

O zaman Yenilikçilerin Lideri Recep Tayyip Erdoğan; “Parti kurma çalışmalarına yeni başladık. Bir ofis bile tutamadık. Her şey çantalarımızda. Partimizi kurar ve iktidar olursak söz, Şehitlik Kanunu’nu çıkaracağız, Şehit Ailelerine de, SehitlerOlmez.com’a da destek vereceğiz.” Demişti.

O yıllar Türkiye’nin zor yıllarıydı. Tayyip Erdoğan Başbakan sıfatıyla İzmir Şehit Aileleri Derneği’ni ziyaret etmek istediğinde Türkiye ayağa kaldırılıyordu. 

Şehit Ailelerine ve Dernek Başkanlarına baskı yapılıyor, T.C Başbakanı’nın Şehit Ailelerini ziyaret etmesi engelleniyordu.

SehitlerOlmez.com olarak her zaman sağ duyulu olduk. Fitne çıkarmak isteyen çevrelerin oyununa gelmedik. Halkı sokağa dökmek isteyenlerin karşısında durduk. Şehit Ailelerinin sesi olduk. Hiçbir siyasi oluşumun arka bahçesi olmadık.

Günümüzde İnternet Haberciliği çok gelişti. Artık tüm televizyonlar ve gazeteler şehitlere ve şehit ailelerine sahip çıkıyor.

SehitlerOlmez.com uzun süre sadece şehit haberleri ve şehit fotoğrafları ve köşe yazıları yayınladı. İnternet Haberciliğinin çağ atladığı günümüzde ise, dış politika ve stratejik haber ve yazılara da yer vermeye başladı.

SehitlerOlmez.com’un bir geliri yok. Gönüllük esasına göre hizmet veriyor. O nedenle tek sponsorumuz Deniz Web’in desteği ile editör maaşlarını ödedik. Ödeyemediğimiz zamanlarda kendimiz çalıştık. Hala da aynı.

Şehit Ailelerinin sorunlarını devlet ricaline ulaştırmak için çaba sarf ettik. Şehit Aileleri ile T.C Başbakanı R. Tayyip Erdoğan’ı İzmir Şehit Aileleri Derneği’nde buluşturarak sorunları ilk elden Sayın Başbakan’a iletmelerini sağladık. Sayın Başbakan yıllarca önce verdiği sözü yerine getirdi. Şehit Ailelerinin sorunlarıyla bizzat ilgilendi.

SehitlerOlmez.com olarak siyaset üstü kalmak istedik ve başardık. Şehit Ailelerine Ak Parti, MHP, BBP’nin ilgi gösterdiği gibi CHP’nin de ilgi göstermesini arzu ettik.

Şehit Ailelerini CHP Milletvekilleri de ziyaret etsin, destek olsun istedik.

 

Siyasi partilere Şehit Eşlerini, Şehit Çocuklarını, Şehit Yakınlarını aday göstermesi için çağrıda bulunduk. Bu konuda başarılı olamadık. Siyasi partiler şehit yakınlarını TBMM’ye götürmek istemediler.

MHP’de bile bir Şehit eşi ve evladı milletvekili yok.

Senelik izine giderken yolları PKK tarafından kesilerek şehit edilen Astsubay Murat Namdar’ın eşi Yıldız Hemşire (Namdar) gibi, İzmir Şehit Aileleri Dernek Başkanı, Hatice İşbilen, Şehit Anaları Dernek Başkanı  Pakize Akbaba, Şehit eşi ve annesi Nihal Olçok gibi Şehit Aileleri içinden isimler aday yapılsa, ailelerin içindeki kor ateş bir nebze soğuyabilir. Terörle mücadele daha anlamlı hale gelir.

Siyasi partiler bu konuda duyarlılık gösterse, Şehit Ailelerine belli bir kontenjan ayırsa, Şehit Aileleri içinden birikimli insanlar TBMM’ye taşınsa, Türkiye’nin terörle mücadelesinde daha fazla başarılı olacağı bir gerçek. En azından Şehit Ailelerine moral ve motivasyon sağlayacak.

TBMM’de 50 - 100  şehit yakını milletvekili olsa güzel olmaz mı?

Türkiye, “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez, Kanı Yerde Kalmayacak” sloganlarından daha ileri bir adım atmalı ve şehit yakınlarını TBMM’ye taşımalıdır.

SehitlerOlmez.com sitesini elimiz kalem tuttuğu, ömrümüz olduğu sürece yaşatmak için çalışacağız, çalışıyoruz. 

25 yıldır kesintisiz yayındayız...

Kimseden sırtımızı sıvazlamasını beklemiyoruz. Beklemedik de.

Şehitler, en büyük varlıklarını, canlarını bu vatan için feda ederken, eşlerini, çocuklarını, nişanlılarını, kardeşlerini, anne ve babalarını bir ömür yalnız bırakırken kimseden bir şey beklemediler.

Biz, ne şehitleri tam olarak anlayabiliriz, ne de şehit ailelerini.

Şehitleri ve ailelerini en iyi şehitler ve aileleri anlar…

Ruhları şad olsun…

Hepimizin şehitlere ve ailelerine borcu var.

Ödemek için bir çağrıya ihtiyacınız yok. En yakınınızdaki şehit ailesini kardeş aile seçip, ziyaret edebilirsiniz.

Şehitler bu ülkenin tapusudur. Evimizin tapusuna sahip çıktığımız gibi, şehitlerin arkada bıraktıklarına da sahip çıkabilirsek, onlara borcumuzu ödeme yolunda bir adım atmış oluruz.

1936  - 12 Ocak 2023

Onursal Kurucumuz Yavuz Alphan (Yavuz Baba) Hakk'ın Rahmetine Kavuştu

İZMİR Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin kurucusu ve Onursal Başkanı 87 yaşındaki Yavuz Alphan hayatını kaybetti.

Şehit Piyade Er Mustafa Alphan'ın ve İzmir Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yücel Alphan'ın babası olan Yavuz Alphan, Bornova Bilal Saygılı Camii'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Kemalpaşa Cennet Mezarlığı'na defnedilen Yavuz Alphan'ın cenaze törenine katılım yoğun oldu. 

Ruhu Şad Olsun...

12 Ocak 2023

*

*

*

*

*

 

Asker  Vurulunca Değil, Unutulunca Ölür...

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mailgundem@sehitlerolmez.com