Patron, ABD ve İngiltere Yunanistan ise taşeron

Tekrar iki buçuk savaş senaryosu ile karşı karşıyayız.

Patron, ABD ve İngiltere Yunanistan ise taşeron
İYİ Partili Behiç Çelik: Tekrar iki buçuk savaş senaryosu ile karşı karşıyayız. Türkiye'yi sıkıştırmak isteyen küresel güçler, Yunanistan üzerinden gelebilir mi teorisi akla geliyor. Adaları silâhlandırmasının başka anlamı bulunmuyor.

Fatih Erboz / ANKARA

Türkiye; Suriye ve Yunanistan başta olmak üzere Doğu Akdeniz ve Karadeniz politikalarında küresel güçler tarafından her geçen gün daha da etki altına alınmak isteniyor. İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, "Türkiye; daha önce olduğu gibi, mevcut şartlar içerisinde tekrar iki buçuk savaş senaryosu ile karşı karşıya. Bunu daha önce tecrübe etmiş bir ülke Türkiye. Doğu Akdeniz'e ve genel olarak Akdeniz'e baktığınız zaman, ABD ve İngiltere asıl aktör olarak süreç içinde karşımıza çıkarken; Almanya, sürece dahil olup pay almak istiyor, Yunanistan, adaları silâhlandırıp hakimiyet alanını genişletmek için uğraşıyor. Burada önemli olan bir nokta şu, daha önce de Türkiye'nin başına geldi, Yunanistan; Türkiye ile savaşamaz, ancak, saldıran tarafta olur. Türkiye'yi sıkıştırmak isteyen küresel güçler, Yunanistan üzerinden gelebilir mi teorisi akla geliyor. Yunanistan'ın adaları silâhlandırmasının başka hiçbir anlamı bulunmuyor" dedi.

ABD'de de Pentagon ve Beyaz Saray'a dosya hazırlayan Rand Corparation raporlarında durumun açıkça ortada olduğunu ifade eden Behiç Çelik, şunları söyledi, "ABD başta olmak üzere, batının genel tavrı şu aşamada Türkiye'nin Suriye, Doğu Akdeniz ve genel olarak Akdeniz'de Rusya ile yakınlaşarak hareket etmesi rahatsızlık uyandırmış. Bu belli oluyor. İngiltere de, sürece girdiğinden beri, ABD ile birlikte bölgenin asıl aktörü konumuna yükseliyor. Bu arada; Almanya, her ne kadar Libya konusunda farklı tutum içinde gözüküyorsa da, o da Doğu Akdeniz, Akdeniz bölgesinden payını almak isteyen bir ülke. AB ülkelerine ve ABD'ye Kıbrıs'taki üslerini kaptırmak istemeyen İngiltere; Türkiye'den yana tavır koydu. Almanya ise Libya'daki tutumu bir yana, Rusya ve Türkiye ile hareket ederek, bölgeden pay almak istediğini ortaya koydu. ABD, Türkiye'yi kendi yanına çekmek için elinden geleni yapacaktır."

Dengeler değişkenlik gösterirken, mücadelenin bu kadar kızıştığı bir ortamda, Yunanistan'ın sürekli Ege Adaları'na yığınak yapmasının da bir anlam kazanmaya başladığını kaydeden Behiç Çelik, "Yunanistan, bu yığınağı, sadece Türkiye için yapamaz. Zaten, uluslararası antlaşmalara, Lozan Antlaşması'na aykırı. Bu yığınağın başka sebepleri olacaktır. Bunu daha önce, Türkiye tarihte yaşadı. Yunanistan hiçbir zaman gerçek anlamda Türkiye'ye saldırı içinde bulunamaz. Yunanistan'ın üzerinden batılı ülkeler Türkiye'ye yönelik bir saldırıda bulunabilir. Emperyalizm kuşatması dediğimiz, tam da bu konu. Öte yandan, Yunanistan'ın adaları silâhlandırmasına yönelik olarak Türkiye kendi millî menfaatleri doğrultusunda daha etkin bir konumda olabilmeli. Sonuçta Türkiye daha önce bu tür deneyimlerden geçti. Dikkatli olmak zorundayız" diye konuştu.

Kaynak Yeniçağ: Patron, ABD ve İngiltere Yunanistan ise taşeron