Davet tartışması: İmamoğlu'nun olmadığı toplantıyla ilgili kim, ne dedi

Davet tartışması nasıl başladı?

Davet tartışması: İmamoğlu'nun olmadığı toplantıyla ilgili kim, ne dedi


Davet tartışması: İmamoğlu'nun olmadığı toplantıyla ilgili kim, ne dedi, Cuma'dan bu yana neler yaşandı?

 

İstanbul'da Perşembe günü meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Cuma günü düzenlenen Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı'nda İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun olmamasıyla ilgili tartışma devam ediyor.

Cuma günü sosyal medyada İmamoğlu'nun davet edilmediği yönünde iddialar ortaya atıldı. İstanbul Valiliği, aynı gün bu iddiaları reddetti.

Ancak İmamoğlu, bugün yaptığı açıklamada, toplantıya davet edilmediğini açıkladı. Bunun üzerine Valilik ikinci kez bir açıklama yaparak, İmamoğlu'nun açıklamalarının "devlet geleneğine" uymadığını söyledi

Davet tartışması nasıl başladı?

İstanbul'da Perşembe günü meydana 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından gerek durum tespiti yapmak gerekse de alınacak önlemleri görüşmek üzere bir dizi üst düzey toplantı yapıldı.

Perşembe günü depremden kısa bir süre sonra İstanbul Valiliği'nde Oktay'ın başkanlığında bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Bu toplantıya İmamoğlu da katıldı.

Ancak Cuma günü Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı'nda basın yansıyan görüntülere göre, İmamoğlu yer almadı. İmamoğlu, toplantı ile aynı saatlerde başka bir etkinlikte görüldü.

Bunun üzerine sosyal medyada İmamoğlu'nun davet edilmedi yönünde iddialar dolaşmaya başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) bazı milletvekilleri ve yetkililer, İmamoğlu'nun davet edilmeyerek dışlandığı öne sürdü ve duruma tepki gösterdi.

 

Toplantıda kimler vardı?

Oktay başkanlığındaki toplantıya katılan isimler arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da yer alıyor.

İstanbul Valiliği'nin açıklamasına göre, toplam 269 yetkili toplantıda hazır bulundu.

İmamoğlu da AFAD'ın 28 birim başkanının davet edildiğini söyledi.

İmamoğlu, davet edilen 28 birim başkanının arasında İBB'ye bağlı mezarlıklar daire başkanı ve itfaiye dair başkanının da bulunduğunu belirterek, bundan dolayı genel sekreterini de süreci takip etmesi için toplantıya gönderdiğini ifade etti.

İmamoğlu bu süreçte neler dedi?

İmamoğlu'nun konuyla ilgili ilk açıklaması Cuma günü geldi.

İmamoğlu, Cuma günü İBB Lojistik Destek Merkezi'nde incelemelerde bulunurken, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

İBB Başkanı, gazetecilerin davet edilip edilmediğine yönelik sorularına, "Arkadaşlarım orada şu anda benim. Genel Sekreter Yardımcımız ve diğer arkadaşlarımız orada" yanıtını verdi.

İmamoğlu, ilk gün yaptığı açıklamada davet edilmediği iddialarını ne reddetti ne de kabul etti.

Ancak bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, iddiaları doğrulayan İmamoğlu, çağrılmadığını belirtti.

İmamoğlu, "Ben devletimin beni çağırdığı her toplantıya koşa koşa giderim. Suskunluğumun iki sebebi var. Birincisi bu depremin önüne geçmemesi için ısrarım, ikincisi de devlet terbiyemdir. Herkesin bu hassasiyetle davranmasını beklerdim ama olmadı" dedi.

İmamoğlu, Perşembe günü deprem olduktan hemen sonra Vali Ali Yerlikaya'yı aradığını ve AKOM'a geçeceği bilgisini verdiğini aktardı. İmamoğlu, daha sonra "sokağa çıkan İstanbulluların yanına gitmek isterken" aldığı davet üzerine aynı gün Valilik'te yapılan toplantıya katıldığını belirtti.

Ancak İBB Başkanı Cuma günü için herhangi bir davet almadığını belirterek, çağrıldığını söyleyenlerden bunu ispat etmelerini istedi.

İmamoğlu, "Oraya gelen insanlar bir şekilde davet edildi herhalde. Ama ben çağrılmadım. Dolayısıyla ben çağrılmadığım gibi gittim lojistik merkezimizi hem analiz ettim sonra da AKOM da çalışmalarımıza devam ettim. Yani günümü deprem gündemli geçirmek için arkadaşlarımla çalışmaya devam ettim" dedi.

@TC_istanbul tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımını geçin

TC İstanbul Valiliği@TC_istanbul

Sosyal medyada yer alan iddialarla ilgili açıklama...

Resmi Twitter'da görüntüle

1.359

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

820 kişi bunun hakkında konuşuyor

@TC_istanbul tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımının sonu

Hükümet kanadı ne diyor?

Konuyla ilgili olarak İstanbul Valiliği iki yazılı açıklama yayınladı. Ayrıca Oktay ve Soylu da açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamalarda, Cuma günkü toplantının Perşembe günü İmamoğlu'nun da bulunduğu toplantıda kararlaştırıldığı ve ayrıca bir davet gönderilmediği ifade ediliyor. Hükümet yetkilileri, İmamoğlu'nun katılması gerekirken toplantıya katılmadığını vurguluyor.

Cuma günü yaptığı açıklamada iddiaları yalanlayan İstanbul Valiliği, bugün yaptığı ikinci açıklamada ise İmamoğlu'nun sözlerinin "devlet geleneğine" uymadığını belirtti.

Açıklamada, 5,8 büyüklüğündeki depremin hemen ardından Perşembe günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında yapılan değerlendirme toplantısına İmamoğlu'nun da katıldığı belirtildi.

 

Açıklamada, "Yapılan bu toplantı sonrasında gece boyunca sürecek AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyetlerinin, 27 Eylül sabah saat 10.00'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün Hasdal yerleşkesinde devam edilmesi kararlaştırılmış; bu toplantı için tüm görevliler orada bilgilendirilmiş ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından bizzat talimatlandırılmıştır" denildi.

Valilik'ten bugün yapılan açıklamaya göre, Cuma günü yapılan ve İmamoğlu'nun katılmamasının tartışma yarattığı toplantıya Oktay'ın talimatlarından başka herhangi bir yazı ve davet olmadığı halde 269 yetkilinin katıldığı ancak İmamoğlu'nun gelmediği belirtildi.

Valilik, "Kaldı ki; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu'nun doğal bir üyesi olarak bu toplantıya katılması görevi ve sorumluluğudur. Durum bu kadar açık ve net iken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan 'Davet Edilmedim' şeklindeki açıklamalar 'devlet geleneğimize' uymamaktadır" dedi.

Oktay da bugün gazetecilerin soruları üzerine, "Afetin yönetimi davet beklemez" açıklaması yaptı.

Toplantıya katılan isimlerden Bakan Soylu da açıklama yapan bir diğer isim.

Habertürk köşe yazarı Fatih Altaylı'ya bir açıklama yapan Soylu, toplantıdan bir gün önce İBB başkanının bu toplantı protokolünde olmamasına karşın İmamoğlu'nun katılacağı belirtilerek, kendisine oturma düzeninin nasıl yapılacağının sorulduğunu belirtti.

Soylu, ortaya Oktay'ın, onun bir yanına Bakan Kurum'un, diğer yanına da İmamoğlu'nun oturmasına karar verildiğini aktardı.

Altaylı'nın köşe yazısına göre, Soylu, "Açık söyleyeyim, Ekrem Bey'i ben davet etmedim, görmedim bile ama davet edilmemiş olsa niye bana nereye oturtalım diye sorsunlar. Belli ki, davet edilmiş... Biz 10'a doğru geldik, Büyükşehir Belediye Başkanı gelmeyince ne oldu diye sorduk, önceden yapılmış başka programı varmış. Kendisi katılamayacakmış diye bilgi geldi. Biz de onsuz başladık, toplantıya" diye konuştu.

 

BBC TÜRKÇE