Netzah Yehuda Taburu: ABD, ilk kez İsrail ordusuna yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

Netanyahu: Tüm gücümle mücadele edeceğim

Netzah Yehuda Taburu: ABD, ilk kez İsrail ordusuna yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

Netzah Yehuda Taburu: ABD, ilk kez İsrail ordusuna yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

Netzah Yehuda, ultra-Ortodoks toplumu mensuplarını orduya dahil etmek için 25 yıl önce kurulmuş bir piyade taburu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsrail ordusu içerisindeki ultra Ortodoks askerlerden oluşan Netzah Yehuda taburuna yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

Pazartesi günü alınması beklenen karar, Washington'ın İsrail ordusuna yönelik ilk kez yaptırım uygulayacağı anlamına geliyor.

Ayrıca söz konusu adım İsrail'in Gazze'deki savaşı nedeniyle gün geçtikçe gerginleşen iki müttefik arasındaki ilişkileri daha da gereceği şeklinde yorumlanıyor. 

ABD'li yetkililer yaptırım uygulanması beklenen birliğin kimliğini açıklamadı. Ancak İsrailli liderler ve ülke medyası bu birliğin "Netzah Yehuda" olduğunu belirtti. 

İsrailli liderler, söz konusu birliğe yaptırım uygulama kararını sert bir dille eleştirdi.

Netanyahu: Tüm gücümle mücadele edeceğim

Tel Aviv hükümeti, İsrail'in özellikle de savaşta olduğu bir dönemde alınması öngörülen bu kararı "adaletsiz" olarak nitelendirerek, bu duruma karşı çıkacakları sözünü verdi.

Orduyu ve savaşçılarını savunacağını belirten Başbakan Binyamin Netanyahu, ABD'nin Batı Şeria'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle İsrail ordusuna bağlı "Netzah Yehuda" Taburuna yaptırım uygulamayı planladığı haberlerine ilişkin, "Eğer birileri İsrail ordusunda bir birime yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa buna karşı tüm gücümle mücadele edeceğim." ifadelerini kullandı.

Netzah Yehuda Taburu nedir, nasıl bir yapısı var?

Netzah Yehuda, ultra-Ortodoks toplumu mensuplarını orduya dahil etmek için 25 yıl önce kurulmuş bir piyade taburu.

İsrail'de askerlik hizmeti erkek ve kadınlar için mecburi olsa da aşırı dindar Yahudiler, dini gerekçelerle silah altına alınmaktan muaf tutuluyor. 

"Netzah Yehuda" ya da "Judea forever", ağırlıklı olarak işgal altındaki Batı Şeria'da faaliyet gösteriyor ve üyeleri Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleri ile ilişiklendiriliyor. 

Netzah Yehuda, İsrail'in bölgedeki askeri varlığının sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Birim, 2022'de Filistin asıllı yaşlı bir Amerikan vatandaşının, Batı Şeria'daki bir kontrol noktasında gözaltına alındıktan kısa bir süre sonra ölü bulunmasının (öldürülmesinin) ardından ABD'nin ağır eleştirilerine maruz kaldı. 

Bu arada İsrail ordusu pazar günü yaptığı açıklamada, Netzah Yehuda Taburu'na mensup askerlerin "halihazırda Gazze Şeridi'ndeki savaşta görev aldıklarını" bildirdi.

Açıkalamada, "Tabur, ordunun etik kurallarına uygun olarak ve uluslararası hukuka tam bağlılıkla profesyonelce ve cesurca operasyonlar yürütmektedir. Bu tabura yaptırım uygulanması halinde bunun sonuçları da gözden geçirilecektir" denildi.

İsrail ordusu bünyesinde faaliyet gösteren Netzah Yehuda Taburu, 1999 yılında ülkedeki Haredi (askerlik yapmayan ultra-Ortodoks Yahudiler) gençler için özel olarak kuruldu. Bu tabur, askerlik çağına gelmiş olmasına rağmen orduya katılmak istemeyen ultra-Ortodoks gençlere hizmet veriyor. Aşırı dindar İsraillilere askerlik görevlerini dini inançlarına uygun bir şekilde yapma imkanı sunuyor. Askerler, tabur bünyesinde askeri eğitimin yanı sıra dini eğitimlerine de devam edebiliyor. Ayrıca, taburdaki askerlerin dini ihtiyaçlarına yönelik özel düzenlemeler ve kolaylıklar da sağlanıyor. 

"Judea Forever"

"Judea Forever", genellikle İsrail'deki milliyetçi ve dini grupların kullandığı bir slogan veya hareket adı olarak biliniyor. Bu slogan, Judea'nın (Yehuda) İsrail'in tarihi ve dini açıdan önemli bir bölgesi olduğunu iddia etmek kullanılıyor. İsrail'in işgal altında tuttuğu "Batı Şeria"da bulunduğu iddia edilen "Judea", İsrail-Filistin çatışmasının merkezinde yer alıyor.

"Judea Forever" hareketi, bu bölgenin "İsrail'in ayrılmaz bir parçası" olduğunu öne sürüyor ve Batı Şeria'nın İsrail'e ait olduğunu iddia ediyor. Hareket, bu bölgenin Yahudi yerleşimine açık olması ve İsrail'in bu topraklarda egemenlik kurması gerektiğini savunuyor. 

"Netzah Yehuda" İsrail'deki bir askeri birimi ifade ederken, "Judea Forever" bir politik slogan veya hareket olarak öne çıkıyor.

EURO NEWS