V for Vendetta (film)

V for Vendetta, (homofobi dahil) eşcinsellik, din eleştirisi, totaliterlik, İslamofobi ve terörizm konularını ele almaktadır.

V for Vendetta (film)


V for Vendetta, 2005 ABD-Almanya ortak yapımı olup 2006'da gösterime giren film. Wachowski kardeşlerin sinemaya uyarlayıp yapımcılığını üstlendiği filmi daha önce Matrix üçlemesinde yardımcı yönetmenlik yapan James McTeigue yönetti. V for Vendetta, Alan Moore'un yazıp David Lloyd'un çizdiği, DC Comics'in yayınladığı aynı isimli çizgi romandan beyazperdeye uyarlandı.

Filmin başrollerini Hugo Weaving (V) ve Natalie Portman (Evey Hammond) paylaşır. Hikâye; geleceğin İngiltere'sinde (2020) geçmektedir.[4] Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırının nasıl toplumsal hale geldiğini gösterir. Ağustos 2006 itibarıyla V for Vendetta ABD'de 70,511,035 $ gişe yapmış; uluslararası olarak 60,900,000 $ hasılat ile toplam kazancı 131,411,035 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği gün 8,742,504 $, ilk hafta 25,642,340 $ gelir elde etmiştir[5].

Konu
Geleceğin İngiltere'sinde geçen filmde terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır. Film, V'nin (Hugo Weaving) Evey'i (Natalie Portman) kurtarması ile açılır. Vi;


Hatırla, 5 kasım gecesini hatırla
Barutu, ihaneti ve komployu
Hiçbir neden bilmiyorum ki gerektirsin
Barut komplosunun unutulmasını
V


Remember, remember, the fifth of november! (Hatırla, 5 Kasımı hatırla!) sloganı ve gerçekleştirdiği eylemler yönetimi ve halkı hareketlendirir. (5 Kasım 1605; Guy Fawkes'un İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişiminin tarihidir.[6]) Sadece kapalı devre TV yayını yapılan İngiltere'de yayıncı kuruluşu basar ve bir sonraki sene 5 Kasım'da her şeyin değişeceğini ve onun gibi düşünen herkesin sonraki sene 5 Kasım'da Parlamento Binası'nın önünde toplanmasını ister.

Filmde bir yandan bir sene içinde halkın uyanışına, yönetimin gerildikçe baskıyı arttırmasına, özgürlük için gerekli temellerin atılmasına, dedektif Finch'in (Stephen Rea) V'nin ve despot rejimin sırlarını araştırmasına, diktatörlüğün doğuşu ve gelişmesine tanık olurken; diğer yandan Evey'in V'yi ve kendini tanıması, yönetimin kişisel yaşama saldırısı, özgürlüklerin korkulara kurban edilmesi anlatılmaktadır.

Filmin sonunda halk değişime hazırdır, diktatörü devirmek ve parlamentonun havaya uçmasını izlemek için suratlarındaki Fawkes maskelerine rağmen (ki o maskeleri tüm İngiliz halkına V yollamıştır), 4 Kasım geceyarısı parlamentoya doğru önlerindeki askerlerden oluşmuş barikatı aşarak yürürler.Aynı anda V intikamını diktatörden, Adam Sutler'den (John Hurt) alır; ölümcül yaralarla Evey'e döner birbirlerine aşklarını ilan ederler. V, Evey'in kollarında ölür. Dedektif Finch, patlayıcı dolu metro vagonuna konmuş V'nin cenazesine ve vagonları harekete geçirmek üzere olan Evey'e ulaşır.Silahını doğrultur ama Evey'in sözlerinden etkilenir ve silahını indirir. Film parlamento binasının havaya uçurulması ile sona erer.
Filmde Londradaki iki anıt bina havaya uçurulur; filmin başında Londra Ağır Ceza Mahkemesi ve sonunda Westminister Sarayı, Çaykovski'nin 1812 Uvertürü eşliğinde yerle bir olur.

Film boyunca V maskesini sadece bir kez, ağlamak için çıkarır, bu sahnede de yüzü değil maske görünmüştür. Bu sahnede sürekli gülümseyen maske altında acı çeken ve ağlayan devrimci ve aşık karakter yattığı ironisi çok güzel vurgulanmıştır. Filmde V'nin yüzü hiç görülmez.

"Bu maskenin altındaki et ve kemiklerden oluşan yüz, benim benliğime ait değil."
"Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!"
V

Arka plan ve yapım
Filmin 11 Kasım 2005'te gösterime girmesi planlanmış; ancak galası 17 Mart 2006'da yapılabilmiştir. 4 Mart 2005'te filmin yapımının başlangıcının duyurulduğu basın toplantısında yapımcı Joel Silver, (orijinal çizgi romanın yazarı) Alan Moore'un Larry (Washowski)'nin söyleyecekleri heyecanla beklediğini ve Larry'nin senaryoyu Alan Moore'a yolladığını açıkladı. Önceki demeçlerinde de filmle ilgilenmediğini söyleyen Moore bunu yalanladı ve isminin afişlerden, film içeriğinden çıkarılmasını istedi.[7] Fimdeki parlamento binası yıkımı çekimleri için Whitehall (Trafalgar ile Parlamento Meydanları arasında uzanan bulvar) dört gece boyunca özel izinle kapatıldı.

Oyuncuları

V'nin film boyunca yüzünden hiç düşmeyen maskesi. Bir Guy Fawkes Maskesi olarak tabir edildiği halde, David Lloyd V for Vendetta'yı çizerken yakınlarında hiç Guy maskesi bulamadığı için bu maskeyi kendisi tasarlamıştır.
Rol ismi - Oyuncu - Seslendirme

Evey Hammond - Natalie Portman, Berrak Kuş
V / William Rookwood - Hugo Weaving,
Finch - Stephen Rea, Nüvit Candaner
Deitrich - Stephen Fry, Ercan Demirel
Adam Sutler - John Hurt, Erhan Abir
Creedy - Tim Pigott-Smith, Mazlum Kiper
Dominic - Rupert Graves, Murat Şen
Lewis Prothero - Roger Allam
Dascomb - Ben Miles
Delia Surridge - Sinéad Cusack
Valerie - Natasha Wightman
Etheridge - Eddie Marsan
Gözlüklü Küçük Kız - Billie Cook
Evey'in Kardeşi - Bradley Steve Ford
Evey'in Annesi - Selina Giles
Evey'in Babası - Carsten Hayes
Genç Evey - Madeleine Rakic-Platt
Operatör - Grant Burgin
Genç Valerie - Imogen Poots
Laser Lass - Antje Rau
Gözlüklü Küçük Kızın Annesi - Patricia Gannon
Vicky - Tara Hacking
Haber Spikeri - Adrian Finighan
TV Yöneticisi - Brin Rosser
Yaşlı Adam - Oliver Bradshaw
Orta Boy Kızkardeş - Caoimhe Murdock
Orta Boy Çocuk - Jack Schouten
Film müziği
Ana madde: V for Vendetta (film müziği albümü)
V for Vendetta film müziği albümü 21 Mart 2006'da Astralwerks Records tarafından yayımlanmıştır.[8] Albümde filmde yer alan üç solist yer alır: "Cry Me a River" şarkısıyla Julie London, The Velvet Underground şarkısı olan "I Found a Reason" cover'ı ile Cat Power ve "Bird Girl" ile Antony and the Johnsons.[9] Filmde V'nin söylediği üzere bu şarkılar V'nin Wurlitzer müzik kutusunda Sakıncalı Malzemeler Bakanlığı (İngilizce: Ministry of Objectionable Materials) tarafından kara listeye alınan 872 şarkı içerisindedir. Çaykovski'nin 1812 Üvertür'ü ile açılan film müziği albümü "Knives and Bullets (and Cannons too)" ile sona erer. Üvertür'ün sonu film içerisinde, başındaki ve sonundaki önemli anlarda çalar.

Filmin kapanış jeneriğinde çalan üç parça albümde yer almaz.[9] İlk parça The Rolling Stones'dan "Street Fighting Man"'dir. Ethan Stoller'ın "BKAB" ikinci parçadır. Filmin devrimci havasıyla uyumlu olarak siyahi milliyetçi lider Malcolm X'in "On Black Power"'ından bölümler ve feminist yazar Gloria Steinem'ın "Address to the Women of America" eserinden de bölümler şarkıya eklenmiştir. Son şarkı ise Spiritualized'dan "Out of Sight" olur.

Yorum ve görüşler
Film birçok eleştirmenlce tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmiştir.[10] Ama çizgiromanın hayranlarının birçoğu filmde değiştirilen ve çıkarılan kısımların, verilmek istenen mesajı bozduğunu öne sürerler.[11] (Çizgiromanda faşizme karşı anarşizm çatışması vurgulanırken[12], filmde faşizme karşı alternatif öne sürülmemiştir.) Film gösterime girdiği ilk hafta itibarı ile Güney Kore, Tayvan, İsveç, Singapur ve Filipinler'de bir numaraya yükselirken,[13] konunun geçtiği yer ve çekildiği mekân olan İngiltere'de bir numaraya ulaşamamıştır.

V for Vendetta, (homofobi dahil) eşcinsellik, din eleştirisi, totaliterlik, İslamofobi ve terörizm konularını ele almaktadır. Tartışmalı hikâyesi ve temaları, kimi sosyopolitik grupların eleştirilerinin hedefi olurken, kimilerinin ise övgülerini toplamıştır.

Örneğin, New York Metrosu Anarşistler İttifakı, 17 Nisan 2006 tarihinde DC Comics ve Time Warner'a karşı şiddet ve özel efektler lehine hikâyenin orijinal mesajını sulandırmakla suçlayan bir protesto gösterisi düzenledi.[14][15] Anarşist bir bilim adamı ve Yale Üniversitesi'nde profesörlük yapmış olan David Graeber gibi filmi olumsuz karşılamayanlar da oldu: Graeber, "Ben anarşi mesajının Hollywood'a rağmen verilebildiğini düşünüyorum." demiştir. Bununla birlikte, Graeber şunu da ekler: "Anarşi, topluluklar yaratmak ve demokratik kararlar almaktır; Hollywood'un yorumunda eksik olan buydu."[14]

Film eleştirmeni Richard Roeper, televizyon şovu Ebert ve Roeper'teki sağcı Hıristiyan eleştirilerini reddeder ve V'in "terörist" etiketinin aslında Hitler gibi bir diktatör tarafından filmde kullanıldığını söyler.[16]

LGBT yorumcular, filmin eşcinselleri olumlu biçimde onaylaması nedeniyle, filmi genel olarak övdüler. AfterEllen.com sitesinden Sarah Warn, V for Vendatta'yı gelmiş geçmiş en gay yanlısı film olarak nitelendirdi. Valerie karakterinin merkezi rolünü, iyi yazılmış olduğu için değil, bir Hollywood filminde hiç beklenmedik olduğu için övdü.[17]

World Socialist Web Site adlı sistem muhalifi siteden David Walsh V'nin eylemlerini "antidemokratik" olmakla eleştirdi; filmin "anarko-terörizm ideolojisinin iflası"na bir örnek olduğunu öne süren Walsh, halk devrimde aktif rol oynamadıkça "yeni, özgürleşmiş bir toplum" üretilemeyeceğini yazmıştır.[18]

Filmin Türkiye Afişi
Yönetmen James McTeigue
Yapımcı
Senarist Larry ve Andy Wachowski
Hikâye V for Vendetta
1988 DC Comics
David Lloyd
Alan Moore (belirtilmeyen)
Oyuncular
Müzik Dario Marianelli
Görüntü yönetmeni Adrian Biddle
Kurgu Martin Walsh
Stüdyo
Dağıtıcı Warner Bros.
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2005
Çıkış tarih(ler)i 11 Aralık 2005 (Butt-Numb-A-Thon[2])
16 Mart 2006 (Almanya)
17 Mart 2006 (ABD)
Süre 132 dakika
Ülke ABD - Almanya
Dil İngilizce
Bütçe 54.000.000 ABD doları[3]
Hasılat 132.511.035 ABD doları (16 Mart 2007 itibarıyla)[3]

https://www.filmmodu.org/v-for-vendetta-hd-turkce-dublaj-izle

https://tr.wikipedia.org/wiki/V_for_Vendetta_(film)