Abdulkadir Selvi Soruşturmada 5 kritik soru

Gözaltındaki emekli amirallerin HTS kayıtları gelmiş ancak onların analizleri tamamlanmamış.

Abdulkadir Selvi Soruşturmada 5 kritik soru
Abdulkadir Selvi

Abdulkadir Selvi

Soruşturmada 5 kritik soru

HTS KAYITLARI GELMİŞ

Gözaltındaki emekli amirallerin HTS kayıtları gelmiş ancak onların analizleri tamamlanmamış.

Ne üzerinde duruluyor?

1- Emekli amirallerin muvazzaflarla bir irtibatı var mı?

2- Bildiri kimlere gönderildi, kendisine bildiri geldiği halde imzalamayan oldu mu? 104 emekli amiralin yayınladığı bildiriye 86 emekli amiralin katılmadığı ifade ediliyor.

3- Bildirinin hazırlanması ve yayınlanması sürecinde yönetici konumunda olanların dış irtibatları var mı?

4- Bildirinin hazırlanıp yayınlanma sürecinde siyasilerle irtibat kuruldu mu?

5- Bildirinin gece yayınlanması kararı nasıl alındı?

HÜKÜMET CEPHESİ DE HAZIRLIK YAPIYOR

27 Nisan’da e-muhtıraya muhatap olmuş, 15 Temmuz’da kanlı bir darbe girişimine maruz kalmış olan AK Parti’nin, iktidar olduğu günden bu yana “darbe tehdidi” eksik olmadığı için yoğurt üflenerek yeniliyor. Emekli amirallerle ilgili soruşturma dikkatli bir şekilde takip ediliyor. Ama aynı zamanda bir takım idari düzenlemeler üzerinde de çalışılıyor.

KRİTİK TOPLANTI

DARBE MEKANİĞİ NASIL HAZIRLANIYOR

12 Eylül’ün beyin takımından olan 2.Ordu Komutanı Org. Bedrettin Demirel, “Biz buna bir sene evvel karar vermiştik, ama olgunlaşmasını bekledik. Ama çok kan aktı” demişti. Kenan Evren de 12 Eylül darbesinin hazırlıklarına, 1979 yılı eylül ayında Genelkurmay İkinci Başkanı Haydar Saltık başkanlığında kurdurduğu çalışma grubu ile başladıklarını anlatacaktı.

27 Mayıs darbesine giden yolda ilk cuntalar 1954 yılında kurulmaya başlamıştı.

NİHAT ERİM’İN BAŞBAKANLIĞI

28 ŞUBAT’IN BÇG’Sİ

28 Şubat süreci ise önce sivil kuvvetlerin zemini hazırladığı sonra Silahlı Kuvvetlerin Başbakan Erbakan’ı istifaya zorladığı bir süreç olmuştu. 28 Şubat’ta kurulan Batı Çalışma Grubu 18 Haziran günü Erbakan’ı Başbakanlıktan istifa ettirene kadar süreci yönetmişti. 

CUMHURİYET MİTİNGLERİNDEN 27 NİSAN’A

27 Nisan e-muhtırasının verildiği günler ise belleklerimizde tazeliğini koruyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başlamasıyla birlikte Cumhuriyet mitingleri, 367 kararı ile olgunlaştırılan süreç 27 Nisan gecesi Genelkurmay Başkanlığı’nın sitesine konulan e-muhtıra ile ileri bir aşamaya taşınmıştı. Darbeler tarihinden kısa bir özet yapmamın bin nedeni var.

Darbeler bir günde tankları yürüterek gerçekleştirilen bir iş değil. Bir süreç içi. Darbelerin sadece iç bağlantıları da yok. Hatta ondan daha önemlisi dış bağlantılarının kurulması. Yani Amerika’nın desteğinin sağlanıp, onayının alınması.

ÖNCE DARBE İKLİMİ

Bir darbe iklimi oluşturuluyor başarılı olurlarsa ardından darbe mekaniği işlemeye başlıyor. Kimi darbe yapar kimileri de darbeye giden zemini hazırlar. Emekli oramiraller açıklama yapar, iktidarı test eder. Ses çıkmazsa bu kez Hava Kuvvetleri’nden emekli orgeneraller bildiri yayınlar. Onu Kara Kuvvetleri’nden emekli olanlar takip eder. Sonra bakmışsınız ki, rektörler, yüksek yargı mensupları cüppelerini giymiş Anıtkabir’e çıkmış. Kurt dumanlı havayı sever.

SONRA DARBE MEKANİĞİ

BALYOZ TEMYİZİ NE DURUMDA?

Gece yarısı yayınladıkları bildiri ile darbe tehdidinde bulundukları iddiasıyla haklarında soruşturma açılan emekli amirallerin bir kısmı Balyoz davası sanığıydı. Balyoz sanıkları Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı üzerine yeniden yargılanmış ve İstanbul Anadolu 4.Ağır Ceza Mahkemesi 236 sanık hakkında beraat kararı vermişti. Anadolu Cumhuriyet Savcılığı aralarında 1.Ordu eski Komutanı Çetin Doğan’ın da bulunduğu 7 kişi hakkındaki beraat kararına itiraz etmişti. Temyiz dilekçesinde “Sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç’ın, atılı suçtan ayrı ayrı mahkumiyetlerine karar verilmesi gerekirken beraat etmelerinin usul ve yasaya aykırı olduğu kanaatiyle Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin söz konusu kararının bozulmasına karar verilmesi kamu adına arz ve talep olunur” denildi.

YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NİN İTİRAZI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı temyiz talebini yerinde bularak, 7 sanık hakkında beraat kararına itiraz etti. Balyoz davasına konu olan ve 2003’te 1.Ordu Komutanlığı’ndaki seminerde yapılan konuşmalara dikkat çekildi. Seminerdeki ses kayıtları suçun işlendiğine delil gösterildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderildi.

GÖZLER 16. CEZA’DA

Ancak burada bir nokta önemli. 7 sanıkla ilgili kararı verecek olan Yargıtay 16. Ceza Dairesi. 16.Ceza Dairesi henüz kararını verip Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na göndermedi. Dosya genel kurula gelmediği için görüşülüp karara bağlanamıyor.

SARIKLI AMİRAL OKULLUYMUŞ

Sarıklı Amiral’in sözleşmeli olduğu haberlerde yer aldı, ben dahil birçok yazar yazdı. Ancak bu bilginin doğru olmadığını öğrendim. Sarıklı Amiral Deniz Lisesi’nde okumuş ve 1991 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olmuş. Amerika’da mühendislik üzerine yüksek lisans yaptığı için Deniz Kuvvetleri onu mühendislik sınıfına ayırmış. Bu arada soruşturma ne durumda derseniz? Usul hatası yapmamak için titiz bir şekilde sürdürülüyor.

ABDÜLKADİR SELVİ / HÜRRİYET