İzmir’de eğitim uçağı düştü

Bir aday diğeri öğretmen iki pilot sağ kurtarıldı. Uçak açık denizde sulara gömüldü.

İzmir’de eğitim uçağı düştü
İzmir’de eğitim uçağı düştü

İzmir'in Foça'da askeri eğitim uçağı düştü. Hava Kuvvetleri'ne pilot yetiştiren Çiğli'deki üsten kalkan eğitim uçağındaki bir aday diğeri öğretmen iki pilot sağ kurtarıldı. Uçak açık denizde sulara gömüldü.

Sozcu.com.tr

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir uçak daha düştü. Çarşamba günü Konya’da Türk Yıldızları ekibindeki F-5 uçağı düşmüş ve Yüzbaşı Burak Gençcelep şehit olmuştu.

Bu kazadan iki gün sonra İzmir Foça’da bir eğitim uçağının düştüğü haberi geldi. İzmir Foça’da düşen uçakta bulunan biri aday diğeri öğretmen iki pilot kazadan kurtulmayı başardı.

Uçak denize düşerek suya gömülürken, hafif yaralı kurtulan pilotlar hastaneye kaldırıldı.

MSB AÇIKLAMA YAPTI

Milli Savunma Bakanlığı düşen uçaktan iki pilotun sağ olarak kurtarıldığını açıkladı.

MSB’nin açıklaması şöyle:
“İzmir'deki 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığımızda görev yapan KT-1 tipi uçağımız, eğitim uçuşu sırasında henüz belirlenemeyen bir sebeple Foça açıklarında denize düşerek kaza kırıma uğradı. Derhal başlatılan arama-kurtarma çalışması ile 2 pilotumuz sağ olarak kurtarıldı.”

Yerli Hürkuş gündemdeyken, Güney Kore’den satın alınan KT-1 uçağı… (Arşiv)

10.40’TA DÜŞTÜ

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklama ise şöyle:
“İzmir'deki 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığımızda görev yapan KT-1T eğitim uçağı, bugün saat 10.40 sularında, henüz belirlenemeyen bir sebeple, Foça ilçemizin Orak Adası-İngiliz burnu açıklarında, denize düşerek kaza kırıma uğramıştır. Uçaktan atlayan 2 pilotumuz sağ olarak kurtarılmıştır”.

HAVA KUVVETLERİ’NDE ADAY PİLOTLARA İLK UÇUŞ EĞİTİMİ VERİLEN UÇAK

İzmir Çiğli’deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri’nde pilot adayı subayların ilk uçuş eğitimi aldıkları birlik. Düşen KT-1 uçağı da aday pilotların SF-260’lardan sonra ilk uçuş eğitimine başladıkları uçaklar. KT-1’de başarılı olan adaylar jet eğitimine alınıyor.

Önceki gün Konya’da şehit olan Türk Yıldızları’ndan Yüzbaşı Burak Gençcelep de geçtiğimiz Eylül ayına kadar bu birlikte öğretmen pilot olarak görev yapıyordu.

SÖZCÜ