Afgan ailenin yürek burkan hikayesi… Aylan bebekten sonra

BABALARI DA YOLCULUKTA KAYBOLDU 

Afgan ailenin yürek burkan hikayesi… Aylan bebekten sonra


Afgan ailenin yürek burkan hikayesi… Aylan bebekten sonra

Dünya 2016 yılında Aylan Bebek'in cansız bedeninin altında kalmıştı. 3 yaşındaki Aylan Bebek olayının benzeri 2022'de bu kez İran sınırında yaşandı. Ortada fotoğraf yoktu ama bazı şeyler yine aynıydı... Afganistan’dan başlayıp, Türkiye sınırında son bulan hüzünlü bir hikaye bu seferki… Babaları yolda kayboldu, anneleri onlar üşümesin diye kıyafetlerini verdi ve donarak hayatını kaybetti. Odatv, Afgan ailenin umutla başlayıp trajediye dönüşen göç hikayesini araştırdı.

İran’ın Belasur köyünde donarak ölen Afgan kadın yeni yılın ilk günlerine damga vurdu. Hikayeleri Afganistan’da başladı. Taliban rejiminden kaçarak başlayan, İran’da, karlar altında son bulan bir göç hikayesi. 

BABALARI DA YOLCULUKTA KAYBOLDU 

Umuda olan yolculuklarına 4 kişi çıktılar; anne, baba ve iki çocukları… Ancak attıkları her adımda bir parçalarını bıraktılar. Önce babaları İran sınırlarına girdikten kısa bir süre sonra kayboldu. 

Anne, iki çocuğu ile yola devam etti. 

Ailenin güzel yaşam umutlarının yanında bir de babalarına kavuşma umudu eklenmişti.  Yaklaşık 2 bin 500 kilometre, günlerce süren yolun sonu Türkiye sınırıydı. Sınırdan geçip hayallerine kavuşacaklardı. Ancak öyle olmadı… 

GÖZLE GÖRÜLÜR MESAFEDELERDİ 

Sadece 15 dakika mesafe kalmıştı… Bu kadar yakın mesafede yaşandı her şey... 

Öyle ki bu yakınlık yüzünden olay Türkiye sınırları içinde yaşandı zannedildi, Van Valiliği konu ile ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı.

Afgan kadın, annelik içgüdüleri ile giysilerini çocuklarına giydirdi. İki çocuğunu soğuktan korumak için çoraplarını çocuklarının ellerine geçirdi. Kendisi ise ayaklarına bağladığı poşetlerle donarak can verdi. 

Çocukların ise soğuktan elleri yandığı bildirildi. Hatta daha sonra “elleri kesildi” şeklinde söylenti haberler yayıldı. Ancak bunların bir kesinliği bulunmuyor. 

Annelerinin cansız bedeni yanında duran çocukları gören İranlı köylüler durumu kolluk kuvvetlerine bildirdi. 

ÇOCUKLARIN AKIBETİ 

Umuda yolculukları drama dönüşen 8 ve 9 yaşlarındaki iki kardeş önce İran yetkilileri tarafından koruma altına alındı. Olayla ilgili de soruşturma ve inceleme başlatıldı. 

İncelemenin sonunda ise İran’ın Kum kentinde akrabaları olduğu tespit edilen çocuklar, yakınlarına teslim edildi.

Talha Özmen

Odatv.com