Bakan Yardımcısı’ndan şehit olan öğretmen için tuhaf sözler

“DEVLET İNSANINI YAŞATMAKLA ÖVÜNMELİ”

Bakan Yardımcısı’ndan şehit olan öğretmen için tuhaf sözler


Bakan Yardımcısı’ndan şehit olan öğretmen için tuhaf sözler

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin’in şehit öğretmen Ayşenur Alkan’ın cenaze töreninde yaptığı konuşmada “Ayşenur öğretmen eğer ömrü boyunca öğretmenlik yapsa ve ölse onu sadece sınıfındaki öğrencileri tanıyacaktı” sözlerine tepki yağdı.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine dün Fırat’ın doğusundan yapılan roketli saldırılarda 22 yaşındaki öğretmen Ayşenur Alkan şehit olmuştu. Alkan için bugün Gaziantep’in Nizip ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. Törenin ardından genç öğretmenin cenazesi Nizip Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Törene katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin, mezar başında yaptığı konuşmada Alkan'ın ailesinin metanetine değinerek onları kutladı. Sezgin konuşmasının devamında, “Ayşenur öğretmenimiz ölümsüzlüğü kazananlardan. Ölümsüzlüğü tadan Ayşegül öğretmenimize sonsuz rahmet diliyoruz. Ayşegül öğretmenimiz eğer ömrü boyunca öğretmenlik yapsa ve ölseydi, sadece sınıfındaki öğrencileri onu bilecekti. Ama, şimdi Ayşenur öğretmenimiz öyle bir öğretmenlik makamına yükseldi ki bütün millet onu biliyor” dedi.

“DEVLET İNSANINI YAŞATMAKLA ÖVÜNMELİ”

Bakan Yardımcısı Sezgin'in sözlerine tepki gösteren CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, saldırı öncesindeki gelişmeler nedeniyle okulların tatil edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Terörle mücadelenin bedeli bu günahsız insanların ölmesi değil. İktidar, sivil vatandaşların ölümünü bu yolla normalleştirmeye çalışıyor. Şehitlik mertebesini sivil vatandaş üzerinden kullanıyor. Asıl beceremediği terörle mücadelenin eksikliğini normalleştirme derdinde. Bir öğretmenin tanınması için başına böyle bir acı ölüm mü gelmeli? İnsan yaptıklarıyla da anılır. Keşke Ayşenur öğretmenimiz yaşasaydı, nice ilim sahibi olacak nesiller yetiştirseydi anne, babasına acıların en büyüğü olan evlat acısını tattırmasaydı daha iyi olmaz mıydı? Devlet insanını yaşatmakla övünmeli.”

SOSYAL MEDYADAN DA TEPKİ YAĞDI

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin'in sözlerine sosyal medyadan da tepki yağdı. Bir sosyal medya kullanıcısı, eski Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in Soma maden kazası sonrası yaptığı, “Güzel öldüler” açıklamasını hatırlatarak bu açıklamanın da aynı anlamı taşıdığını savundu.

Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise, “Bu nasıl bir yorumdur yahu yapmayın Allah aşkına. Yüreğiniz yetiyorsa susun da konuşmayın bari; her zamanaki gibi ateş düştüğü yeri yaktı. Diğerlerine de rahmetliler üzerinden prim yapmak kaldı” paylaşımıyla tepkisini dile getirdi.

Bir kullanıcı ise, “Allah akıl fikir versin. Bunlarda iletişim denen bir şey yok. 22 yaşında, hayatının baharında ölen gence sordun mu ölüp, ölmek istemediğini” diyerek Bakan Yardımcısının açıklamasını eleştirdi.

SÖZCÜ