Neşe Öğretmen, Neşe Alten ve babası Hasan Alten nasıl şehit edildi?

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi, Çavuşlu Köyü İlkokulu’na ataması yapılmıştı.

Neşe Öğretmen, Neşe Alten ve babası  Hasan Alten nasıl şehit edildi?
Neşe öğretmen, bayramda tatil yapalım diye şehit olmadı!..


Daha 21 yaşındaydı, Eğitim Fakültesi’nden yeni mezun olmuş ve aynı yıl Diyarbakır’ın Bismil İlçesi, Çavuşlu Köyü İlkokulu’na ataması yapılmıştı.

Neşe öğretmen köy muhtarını ve köyün ileri gelenlerini topladı, yardım istedi. Baktı ki yanaşmıyorlar, “Masrafları ben maaşımdan karşılayacağım, siz sadece bana duvarcı, boyacı, camcı, marangoz ustaları bulun” dedi. 10 gün gece gündüz çalıştı ve okulu açtı. Masraflar 3 maaşına mal olacaktı.

Tarih 26 Ekim 1993’ü gösteriyordu, öğretmenliğinin 26’ncı günüydü. Daha 21 yaşındaydı. Akşam eve gelmiş, yorgundu. Babasına sofrayı hazırladı. Sofrada sadece yoğurt, ekmek ve sivri biber vardı. Aniden kapı çaldı. Babasının “Kim o” sorusuna dışarıdan “Açın, köydeniz. Neşe öğretmene bir şey soracağız” yanıtı gelir. Kapı açılır ve karşılarında silahlı teröristler. İçlerinden Türkçe konuşan biri babasına sertçe bir tokat atar ve “Baskıcı T.C.’nin hiç bir öğretmenini Kürdistan’a sokmayız” der.

Babası ayağa kalkar araya girer, “Beni öldürün kızımın bir suçu yok o daha çok genç” der. Arkadaki teröristlerden biri silahını çeker Neşe öğretmenin yanında babasını oracıkta öldürür.

Teröristler, Neşe Alten öğretmeni saçlarından sürükleyerek köyün içinden çıkışına kadar götürürler. Neşe öğretmenin feryadına yardım çığlığına hiç kimse gelmez. Sol göğsüne 5, sağ göğsüne 5 mermi sıkıp orada ŞEHİT ederler.

İlçe Jandarma Komutanı olayı duyar duymaz olay yerine hareket eder. Olay yerine ulaştığında gördüğü manzara dayanılacak gibi değildir. Olayı anlatırken; “Masadaki ekmek ve yoğurtla, piknik tüpünün üstündeki kızartılmamış bibere takıldım. Öylece duruyorlardı. Akşam yemeklerini bile yiyememişlerdi. İçim acıdı. Ben bile gözyaşlarıma hakim olamadım. Bunca olay gördüm, bundan etkilendiğim kadar hiç birinden etkilenmedim” diyecekti.

(Alıntıdır… Unutmaya zorlandığımız nice PKK katliamlarından sadece biridir)

★★★

AHMET TAKAN / KORKUSUZ