Oya Ersoy Arzu Çerkezoğlu'nun polis saldırısının ardından COVID pozitif çıkmasını sordu

“Meclis önünde DİSK Başkanı ve sendika genel başkanlarına saldıran polislere test yapıldı mı?”

Oya Ersoy Arzu Çerkezoğlu'nun polis saldırısının ardından COVID pozitif çıkmasını sordu
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun COVID testinin pozitif çıkmasının ardından soru önergesi verdi:

“Meclis önünde DİSK Başkanı ve sendika genel başkanlarına saldıran polislere test yapıldı mı?”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda 4 Kasım 2020 tarihi itibariyle İşsizlik Sigorta Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşülmeye başlanmıştır.


Ersoy; işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmemenin önünü açacak yasa teklifine karşı üç işçi sendikası konfederasyonunun ortak yazılı açıklama yaptığını belirtti.


Ersoy; 4 Kasım 2020 tarihinde görüşülmeye başlanan torba yasaya karşı görüşlerini açıklamak üzere Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, konfederasyon yönetimi ve DİSK’e bağlı sendikaların genel başkanları TBMM önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına kolluk kuvvetlerinin tüm uyarılara rağmen sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak müdahale ettiğini ve polis saldırısının ardından DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun COVID-19 testi pozitif çıktığını ifade etmiştir.


Sorumlu emri verenlerdir


Ersoy; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkeoğlu’nun COVID testinin pozitif çıkmasının, kıdem tazminatı ve emeklilik haklarını gasp eden tasarıya karşı Meclis önünde yapılan açıklamaya sosyal mesafe kuralını hiçe sayarak müdahale eden emniyet amirleri ve emri verenlerin sorumlu olduğunu söyledi.


Oya Ersoy Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:
1. 4 Kasım 2020 tarihinde TBMM önündeki basın açıklamasına müdahale eden polislere PCR testi yapılmış mıdır?
2. Emniyet amirleri veya görevli polislerden kaçının PCR testi pozitif çıkmıştır?
3. AKP kurultaylarında sosyal mesafenin hiçe sayıldığı görüntüler basına yansımışken, temsili katılım ile gerçekleşecek bir basın açıklamasına müdahale ederek hukuka aykırı bir şekilde engelleyen ve sosyal mesafe kurallarını da ihlal ederek DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve sendika genel başkanlarının sağlığını tehlikeye atan emniyet teşkilatı mensupları hakkında soruşturma açılmış mıdır?