TİP Foça Belediye Başkan Adayı Ercan: Muhalefet iktidarın gitmemesi için adeta işbirliği yapıyor

Nihat Dirim’den sonra Foça’da büyük hayal kırıklıkları oldu

TİP Foça Belediye Başkan Adayı Ercan: Muhalefet iktidarın gitmemesi için adeta işbirliği yapıyor

TİP Foça Belediye Başkan Adayı Ercan: Muhalefet iktidarın gitmemesi için adeta işbirliği yapıyor

Türkiye İşçi Partisi Başkan Adayı Oylun Ercan Foçalılara seslendi. Oylun Ercan, ilk işinin Foça Belediyesine müfettiş getirmek olacağını söyledi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İzmir Foça Belediye Başkan Adayı Oylun Ercan ve partililer yerel seçim için halkla ilk açık hava buluşmasını gerçekleştirildi. Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda konuşan Oylun Ercan ve İlçe Başkanı İskender Nişli, muhalefetin iktidarın gitmemesi için adeta işbirliği yaptığını, Foça’nın bunun örneklerinden biri olduğunu ve CHP’nin Foça’ya göndereceği kurmalı bebekle belediyeyi yönetmek istediğini iddia ettiler. 

Nihat Dirim’den sonra Foça’da büyük hayal kırıklıkları oldu

Meydanda ilk konuşmayı yapan TİP Foça İlçe Başkanı İskender Nişli, CHP’nin Foça’da Nihat Dirim’den sonraki 25 yılda hayal kırıklığı yarattığını savundu. İskender Nişli; “Adını bu meydana veren Nihat Dirim abimizden sonra Foça’da belli ki çok büyük hayal kırıklıkları oldu. Süreç sürekli daha kötüye gidiyor. Oylun yoldaşımız ve Türkiye İşçi Partisi burada umudu temsil ediyor. Değişimi temsil ediyor. Her şeyi birlikte yapmayı vadediyor.  AKP İktidarı sadece bazı şeyleri manipüle etmiyor. İşin kötüsü muhalefeti de dizayn ediyor. Muhalefetinde buna hiç bir şekilde itirazı yok. Bu iktidar 12 yıl önce son bulmalıydı, ama muhalefetin aman ağzımızın tadı kaçmasın, küçük olsun benim olsun yaklaşımlarıyla uzadıkça uzadı.  Asıl problem muhalefetin iktidarı alaşağı etmek istememesinden kaynaklanıyor. Foça bunun en güzel örneklerinden biri. Her koşulda, her defasında belediye yönetimi daha da kötüye gidiyor.  Biz buna bir dur demek istiyoruz. Muhtemelen CHP yönetimi bize bir kurmalı bebek gönderecek.  O oyuncakla belediye yönetilecek. Foça'da artık düzensizliğin, sermayenin, rantın, başıboşluğun ortadan kalkmasını arzu ediyoruz. Bu yüzden sonuna kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz.  Halkın bıkkınlığına, umutsuzluğuna, bezginliğine bir umut olarak doğmak istiyoruz. Sosyalist anlayışla, tüm halkın katılımı için bütün koşulları sağlayacağız. Seçilmiş bir belediye başkanının bizi kurtarmasını beklemeyeceğiz. Çılgın projeler olmayacak. Foça'yı hep birlikte yöneteceğiz. Şeffaflık sadece belediyede değil, ihale ve iş yapılan firmalarda da olacak. Ticari sır gibi bahanelerle hiçbir şey saklanmayacak. Biz kurtarıcı değiliz, ortak akılla her şeyi çözeriz” dedi.  

Oylum Ercan: İlk işim müfettiş getirmek olacak

TİP Foça Belediye Başkan Adayı Oylun Ercan ise ilk işinin Foça Belediyesine müfettiş getirmek olacağını söyledi. Oylun Ercan; “Eğitim ve iş hayatım dışında hep Foça’da oldum. Profesyonel bir siyasetçi değilim. Hiç bir zaman da olmak istemedim. Ben de, örgütüm de kirli siyasetin bir parçası değil. Dünyada yaşayan tüm canlılar, insanlar, hayvanlar için, ezilen halklar, tecavüze uğrayan çocuklar, şiddete uğrayan kadınlar için, hava için, su için endişelenen, isyan eden biriydim.  Bunlar için kirli siyasete alet olmadan TİP içinde mücadele edebileceğimi gördüm. Sosyalist bir yaşam tarzım oldu. Eğer kazanırsak yapacağım ilk şey, belediyeye müfettiş getirmek olacak. Ondan sonrada kapıları kaldıracağız. Belediyenin tüm gelirlerini halkın hizmetine sunacağız. Şeffaf olacağız. Dürüst insanlarız. Sorunlara hakimiz, üstesinden halkla birlikte geleceğiz. Halk meclisleri, mahalle meclisleri kuracağız.  Sokak hayvanları için güvenli yaşam alanları oluşturacağız. Her şeyi biliyor değiliz. Ancak işleri, işin ehli kişilerle çözmeye kararlıyız.” dedi.
Aday tanıtım toplantısı sırasında partililer; ”Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik”, “Umudun Adı TİP”, “Yağmaya Talana Son”, “Çünkü TİP Var”, “Rantçı Değil Halkçı Belediye”, “Halk İçin Belediye” yazılı dövizler taşıdılar,  “Her Şey Emeğin Olacak”, “Bu Memleket Bizim, Yobaza, Faşiste Bırakmayız”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Rantçı Değil Halkçı Belediye” sloganları attılar.
Tanıtım toplantısı birlikte söylenen şarkılarla sona erdi.


Seyfi GÜL / FOÇA