100 STK'dan Çin soykırımına karşı küresel eylem: Uygurlar için ayağa kalk

Uygurlara yönelik etnik soykırıma karşı ortak eylem

100 STK'dan Çin soykırımına karşı küresel eylem: Uygurlar için ayağa kalk


100 STK'dan Çin soykırımına karşı küresel eylem: Uygurlar için ayağa kalk

Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırımı dünyanın gözü önünde devam ederken sivil toplum kuruluşları yaşananlara sesiz kalmıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren 100’den fazla Sivil Toplum Kuruluşu Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yönelik soykırımını protesto etmek için yarın aynı anda bulundukları ülkelerin Çin Elçilik ve konsoloslukları önünde toplanacak. STK'lar “Uygurlar üçün des tur. Uygurlar için ayağa kalk” sloganıyla küresel düzeyde harekete geçecek.

Çin'in Doğu Türkistan'da devam ettiği soykırımı pek çok ülke tanımasına rağmen ve BM çatısı altında anlatılmasına rağmen buna karşı Uluslar arası çapta bir engelleme girişimi şimdiye kadar olmadı. Ancak bu zulme STK'lar sessiz kalmıyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren 100’den fazla Sivil Toplum Kuruluşu Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yönelik insanlık suçları ile etnik soykırımını protesto amacı ile yarın aynı anda bulundukları ülkelerin Çin Elçilik ve konsoloslukları önünde küresel düzeyde ortak harekete geçiyor.

Aralarında Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı ile Uygur Hareketi başta olmak üzere toplam 7 ülke ve 11 kentte 100 ‘den fazla STK'nın “Çin’in Uygurlara Yönelik Etnik Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem” adını taşıyan protestolarında okunacak ortak metin şöyle:

Uygurlara yönelik etnik soykırıma karşı ortak eylem

“Bizler, çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren 100’den fasla müslüman STK'lar olarak ortaklaşa 'Uygurlar üçün des tur. – Uygurlar için ayağa kalk. – Stop the genocide now.' sloganı ile 31 Temmuz Pazar günü yaşadığımız ülkelerin başkentleri ile büyük şehirlerinde bulanan Çin halk Cumhuriyeti Büyükelçilikleri, Başkonsoloslukları ile Diplomatik Temsilcilikleri önündü küresel düzeyde bir protesto ve kınama eylemi gerçekleştirmek kararı almış bulunuyoruz.”

Dünyada ortak hutbe ile Çin zulmü anlatıldı

Metinde ayrıca cuma günü İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bulunan tüm camilerde cuma hutbelerinde özel olarak “Uygur soykırımının durdurulması için Uluslar arası hutbe günü” adı ile Uygur Müslümanlarının konu edindiği ve Doğu Türkistan’daki müslümanların günümüzdeki dramatik durumu hakkında bilgi verildiği, ardından da dua edildiği belirtildi.

Çin temsilcilikleri önünde yapılacak protesto eylemleri

Yarın aynı anda Çin'in diplomatik temsilcilikleri önünde eylemlerin düzenleneceği 7 ülke ve 11 şehir şöyle:

1-İngiltere: Başkent Londra Çin Büyükelçiliği önü Saat 12.30. Manchester Çin Başkonsolosluğu önü saat 14.00. Edinburg Çin Başkonsolosluğu önü Saat 14,oo

2-ABD Başkent Washington Çin Büyükelçiliği önü saat 11.30.

3-Kanada Başkent Toronto Çin Büyükelçiliği önü saat 14.00.

4-Avustralya: Başkent Sydney Çin Büyükelçiliği önü saat 18.00. Melborn Çin Başkonsolosluğu önü saat 18.00. Bersman Çin Başkonsolosluğu önü saat 18.00.

5-Yeni Zelanda başkent Auklandı Çin Büyükelçiliği önü saat 14.00.

6-Güney Afrika Başkent Johannesburg Çin Büyükelçiliği önü saat 13.00.

7- Türkiye İstanbul -Fatih Saraçhane Parkı saat 10.00 -12.00

Katılım çağrısı yapıldı

Metnin son kısmında ise şu çağrı yapıldı: “İHH ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile, bu küresel faaliyet aynı zamanda dünya müslümanlarının İslam dininin düşmanı Komünist Çin’e karşı küresel bir tepsi ve protesto eylemidir. Lütfen katılarak destek verelim. Sizlerin de bu harekete destek ve katkı sağlamanızı, bizzat katılmanızı ve ses vermenizi diliyoruz.”

KARAR