128 milyar doların buharlaşmasında FETÖ izi olabilir mi?

Spekülasyonlar üretiliyor ki doğrusu “at izi-it izine” karışmış durumda…

128 milyar doların buharlaşmasında FETÖ izi olabilir mi?


Mehmet Ocaktan

Mehmet Ocaktan

En son yaşanan KPSS skandalı geçmişte FETÖ’nün ‘soru çalma’ işlerini hatırlattığı için toplumun hemen bütün kesimlerinde “Bu da başka bir FETÖ mü?” sorularını gündeme getirdi.

Şu ana kadar ortaya çıkan bilgilere bakarak söylemek gerekirse, KPSS skandalı devletteki çürümeyi her gün biraz daha derinleştiren liyakatsizliğin en bariz göstergesidir. İlla ki bu işte de bir FETÖ parmağı aranmak isteniyorsa buna da bir mani yok elbette… Zira siyasal iktidar çözüm üretemediği her konuda bir bahane üretmede hayli başarılı. Nasıl enflasyonu düşüremediğinde, zamlara çare bulamadığında “Dış güçler ve içerideki uzantıları bizi ekonomik olarak vurmak istiyorlar” gibi gerekçeler üretebiliyorsa, KPSS skandalı konusunda da pekala bir FETÖ parmağı bulabilir.

Ancak öyle anlaşılıyor ki iktidar, yaşadığımız ekonomik krizin de, her gün farklı bir versiyonu ortaya çıkan skandalların da esas itibariyle liyakatsizlikten ve kurumsal çöküşten kaynaklandığı gerçeğini görmezden gelerek geçici çözümlerle vaziyeti idare etmeyi tercih ediyor.

Maalesef iktidarın bu bakış açısı doğal olarak bütün toplum kesimlerine yayıldığı için insanların da kafası hayli karışık… Bu yüzden de toplumda öylesine akla ziyan spekülasyonlar üretiliyor ki doğrusu “at izi-it izine” karışmış durumda…

Eğer ‘masa altında’ KPSS kaçağı arama yöntemini örnek alacak olursak, iktidarın da hiç hoşuna gitmeyecek tatsız sonuçlara ulaşabiliriz. Mesela bu çıkarsamaya göre, Türkiye’nin şu anda yaşamakta olduğu ekonomik krizin en büyük müsebbiplerinden birisi olan kayıp 128 milyar dolarla ilgili olarak, “Acaba 128 milyar doların buharlaşması hikayesinde de bir FETÖ izi olabilir mi?” sorusunu rahatlıkla sorabiliriz. Nitekim dönemin Maliye Bakanı Berat Albayrak da bakanlıktan ayrılırken “At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda, Allah sonumuzu hayretsin” diyerek veda etmişti. Kim bilir belki de bir bildiği vardır…

Peki neden iktidar ve yandaş kalemler KPSS’de ısrarla FETÖ parmağı ararlar?

Diyelim ki bu skandalın sorumlusu gerçekten FETÖ’cülerdir. O zaman insanlar sormazlar mı, “Hani yıllardır FETÖ ile mücadele ediyordunuz, yoksa hepsi masal mıydı?”

Hiç kimse toplumun gözlerinin içine bakarak yeni masallar anlatmasın… Eğer yarın bu işin arkasından da FETÖ çıkarsa, herkes bilsin ki bu durum, FETÖ ile mücadelede iktidar acziyetinin belgelenmiş bir itirafı olur…

Gelin hiçbir bahaneye ihtiyaç duymadan, KPSS beceriksizliğinin temelini oluşturan şu liyakatsizlik belasından devleti kurtarın.

MEHMET OCAKTAN / KARAR