2014'teki taktiği kullanacak: Putin Ukrayna'yı ilhak için düğmeye bastı

ATANAN RUS YÖNETİCİLER REFERANDUMUHAZIRLIĞINA BAŞLADI

2014'teki taktiği kullanacak: Putin Ukrayna'yı ilhak için düğmeye bastı


2014'teki taktiği kullanacak: Putin Ukrayna'yı ilhak için düğmeye bastı

Kırım'ı 2014'te dünyanın tepkisine rağmen ilhak eden Rusya aynı modeli 8 yıl sonra bu kez yeni işgal ettiği Ukrayna toprakları için uygulamaya hazırlanıyor. ABD, Rusya’nın Kırım’da uyguladığı yöntemlerle, Ukrayna'nın bazı topraklarını ilhak etmeyi planladığını açıkladı. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Kirby, Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde ilhak için 2014'teki düzmece referandumun aynısını yapmak için zemin oluşturmaya başladığını öne sürdü.

ABD, Rusya’nın 2014'te Kırım’da uyguladığı yöntemlerle, Ukrayna'nın bazı topraklarını ilhak etmeyi planladığını iddia etti. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın ilhak için zemin oluşturmaya başladığını öne sürdü. İddiasını ABD istihbaratına dayandıran Kirby, Eylül ayında Ukrayna’da Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde, Rusya’ya katılma konusunda 'düzmece' bir referandum yapılabileceğini söyledi.

Kirby “Amerikan halkına açıkça söylemek istiyoruz. Kimseyi kandırdıklarını sanmasınlar. Rusya lideri Vladimir Putin 2014’teki senaryoyu tekrar yürürlüğe koymaya hazırlanıyor” diye konuştu.

1457080.jpg

ATANAN RUS YÖNETİCİLER REFERANDUMUHAZIRLIĞINA BAŞLADI

Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği toprakların yönetimine hukuksuz yollarla Rus yanlısı kişileri getirdiğini söyleyen Kirby, bu kişilerin Rusya’nın ilhakına zemin hazırlayacak referandumun hazırlığını yapmakla görevlendirildiklerini belirtti. BBC'de yer alan habere göre Kirby, referandum sonuçlarının bağımsız Ukrayna topraklarının Rusya’ya katılması için gerekçe olarak kullanılacağını savundu.

Rusya, halihazırda işgal altında tuttuğu Ukrayna topraklarında kendi belirlediği bölgesel ve yerel yöneticileri atamış durumda.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın planlarını deşifre ettiğini, böylece 'dünyanın kalkışılacak bir ilhak girişiminin önceden planlandığını, yasa dışı ve gayrimeşru olduğunu göreceğini' söyledi.

Rusya’nın işgal etmeyi planladığı bölgelerin Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhzhia’yı da kapsadığını belirten Kirby, ABD ve müttefiklerinin böylesi bir durumda tepkilerini hızla gösterecekleri sözü verdi.

PUTİN DÜZMECE REFERANDIUM İLE KIRIM'I İLHAK ETMİŞTİ

Rusya, Kırım’ı 8 yıl önce düzenlenen referandumun ardından ilhak etmişti. Kırım’da 2014’te düzenlenen ve uluslararası toplum tarafından tanınmayan referandumda halk Rusya’ya katılım yönünde oy kullanmış, ardından Rusya Kırım’ı ilhak etmişti. Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde düzenlenecek bir referandumun da büyük ihtimalle benzeri bir sonuç doğuracağı tahmin ediliyor.

KARAR