68 Türk'ü katleden 2 EOKA'lının yargı süreci başladı

KKTC'de yaşayan Türkler, EOKA'lı katillerin adalete temsil edilmesini istiyor.

68 Türk'ü katleden 2 EOKA'lının yargı süreci başladı


68 Türk'ü katleden 2 EOKA'lının yargı süreci başladı

Kuzey Kıbrıs'ta 68 masum sivilin canına kıyan Rum tetikçiler için harekete geçildi. KKTC Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan CNN TÜRK mikrofonuna özel açıklamalarda bulundu. "Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğiz" dedi. CNN TÜRK Lefkoşa Temsilcisi Ömer Bilge'nin özel haberi.

Televizyona çıkarak 1974 öncesi 68 Türk'ü canice katlettiklerini itiraf eden 2 EOKA terör örgütü üyesi hakkında hukuki süreç başlatıldı. Lefkoşa'da bulunan Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ilk adımı attı.

CNN TÜRK'e özel açıklamalarda bulunan Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, başvuru sürecini anlattı. "Hak yerini bulana kadar durmayacağız" dedi.

1964 yılında öldürülen Türklerden 8'inin mezarı Gazimağusa kentindeki Canbulat Şehitliği'nde bulunuyor.

Lefkoşa’nın yaklaşık 100 kilometre uzağındaki Çınarlı köyünde 8 şehidin anma töreni gerçekleşti. Şehitlerin anıtı önündeki törene KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre ve askeri yetkililer de katıldı.

"Rahmetli babam ormancıydı. İlkokul yeni bitirmiştim o zaman 12 yaşındaydım. Bu dağda ormancılık yaparken yanında bir de Rum vardı. EOKA yolu kesti. Babamın yanındaki Rum "yolu açacağım" diye kaçtı. Babam yalnız kaldı ve vurdular öldürdüler."

EOKA dernekleri ise açıklamaları reddediyor.

Kıbrıs adasının Yunanistan’a bağlanması için 1955 yılında kurulan EOKA terör örgütü 1956 yılından başlayarak 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar 1298 Türk'ü şehit etti.

CNN TÜRK