ABD: 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu

BİDEN'İN TAYVAN YORUMUNA AÇIKLIK GETİRMEDİ

ABD: 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu


ABD: 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 20 ülkenin Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurduğunu açıkladı. ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Ukrayna savaşıyla birlikte ABD’nin Avrupa’daki askeri varlığına dair "EUCOM bölgesinde yaklaşık 102 bin ABD askeri var" dedi.

Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, 47 ülke askeri ve savunma yetkilileriyle Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısına katıldı. İki yetkili sanal ortamda yapılan toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Austin, bir önceki toplantının ardından bu toplantıya Avusturya, Bosna Hersek, Kosova, Kolombiya ve İrlanda’nın da katıldığını söyledi.

Ukrayna’ya yapılacak destek konusunda katılımcı ülkelerin kararlılığına değinen Austin, “Ukrayna’ya ek yardımlar konusunda oldukça memnun edici duyurular da oldu. 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu. Birçok ülke kritik derecede ihtiyaç duyulan top mermisi, kıyı savunma sistemleri, tank ve diğer zırhlı araçlar hibe ediyor.” dedi.

ABD’li bakan, toplantıda, Norveç, Yunanistan, Polonya ve İtalya’nın da Ukrayna’ya yeni top sistemleri ve mühimmat vereceğini açıkladığını belirtti.

Ukrayna yönetiminin ABD’den gelişmiş HMARS roket sistemleri talep ettiği hatırlatılarak Pentagon’un bu silahları Ukrayna’ya verip vermeyeceğine ilişkin bir soruya yanıt veren Austin, tedarik edilecek spesifik sistemlerden bahsetmeyeceğini, ancak Ukrayna Savunma Bakanı ile sık sık ihtiyaçları konusunda görüştüklerini dile getirdi.

BİDEN'İN TAYVAN YORUMUNA AÇIKLIK GETİRMEDİ

ABD Başkanı Joe Biden’ın Asya seyahatinde, “Çin Tayvan’a saldırırsa Tayvan’ı askeri olarak savunacak mısınız?” sorusuna verdiği “Evet, taahhüdümüz bu yönde” açıklaması Austin’e “Çin işgalinin söz konusu olması durumunda ABD Tayvan’ı asker göndermek suretiyle destekleyecek mi?” şeklinde soruldu.

MİLLEY: AVRUPA'DA 102 BİN ABD ASKERİ VAR

ABD Genelkurmay Başkanı Milley ise Ukrayna savaşıyla birlikte ABD’nin Avrupa’daki askeri varlığının detaylarını verdi.

Milley, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanlığı bünyesinde hava, kara ve deniz olmak üzere geçen son baharda 78 bin Amerikan askerinin görev yaptığını ancak savaşla birlikte bu sayıyı yüzde 30 artırdıklarını açıkladı.

KARAR