ABD Çin’i ‘dört koldan’ sarıyor: Filipinler’e yeni askeri üsler yolda

FİLİPİNLER’E EKONOMİK DESTEK

ABD Çin’i ‘dört koldan’ sarıyor: Filipinler’e yeni askeri üsler yolda


ABD Çin’i ‘dört koldan’ sarıyor: Filipinler’e yeni askeri üsler yolda

ABD ve Çin arasındaki gerginlik son dönemde artarken, ABD ordusunun Çin’le deniz sınırı olan Filipinler’de dört askeri üs kurulacağını açıklandı. Duyuruya sert tepki gösteren Çin, Filipinler’in ‘istismara karşı dirençli’ olması gerektiğini belirtti.

İki ülke tarafından yapılan duyuruda, ABD ordusunun Filipinler'in ‘stratejik bölgelerinde’ dört yeni üsse konuşlandırılacağı duyuruldu. Anlaşma, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos’la başkent Manila'da bir araya gelen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in sırasında açıklandı.

FİLİPİNLER’E EKONOMİK DESTEK

İki ülke, ABD birliklerinin Washington'un NATO dışı "önemli" müttefikleri arasında yer alan Filipinler'e konuşlandırılmasını düzenleyen bir çerçeve olan Gelişmiş Savunma İşbirliği Anlaşması'nın (EDCA) ‘tam olarak uygulanmasını hızlandırmaya’ hazırlanıyor.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, "ABD, EDCA kapsamındaki mevcut beş tesisteki altyapı yatırımlarına 82 milyon doların üzerinde kaynak ayırdı ve bu yatırımların yerel Filipinler’deki ekonomik büyümeyi ve iş yaratmayı desteklemesinden gurur duyuyor" denildi. ABD ordusu, mevcut üslerin daha da geliştirilmesinin yanı sıra, ‘ülkenin stratejik bölgelerinde’ belirtilmemiş dört yeni bölgeye konuşlandırılacak.

‘İSTİSMARA KARŞI DİRENÇLİ OLUN’

Hamle, bölgede Çin’le beraber birçok ülkenin çelişen deniz ve toprak iddialarına konu olan Tayvan ve Güney Çin Denizi çevresinde artan gerilimlerin ortasında geldi. Eski bir ABD kolonisi ve Washington'un uzun süredir müttefiki olan Filipinler, Pekin ile yakın ekonomik bağlarını sürdürdü.

Çin, Washington'u gerilimi daha da artırmakla suçlayarak ABD-Filipinler planını zaten kınadı. Filipinler'deki Çin Büyükelçiliği, Manila'nın "tetikte olmasını ve istismar edilmeye karşı direnmesini" umduğunu ifade etti.

KARAR