"ABD ile F-16 Görüşmelerinde Hava Olumlu"

ABD'den tedarik sürecinde olan F-16 savaş uçaklarıyla ilgili konuştu.

"ABD ile F-16 Görüşmelerinde Hava Olumlu"


"ABD ile F-16 Görüşmelerinde Hava Olumlu"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Hava Kuvvetleri’nin 111'inci kuruluş yıldönümünde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve beraberindeki Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelini kabul etti.

Bakanlık'taki kabulde konuşan Akar, dünyanın en eski ve köklü unsurları arasında yer alan Türk Hava Kuvvetleri’nin çağına ayak uyduran önemli bir güç olduğunu belirtti ve ABD'den tedarik sürecinde olan F-16 savaş uçaklarıyla ilgili konuştu.

Akar, "Blok 70 Viper'lerin tedariki ve diğer uçaklarımızın modernizasyonu için belli bir prosedür içinde çalışmalarımızı yaptık. Müttefikimiz ABD'nin de bu konuda Türkiye'nin bu ihtiyacını karşılayacağına inanıyoruz. Kolektif savunma ve birlikte çalışabilirlik bakımından bunun ABD yönetimi tarafından göz ardı edilmeyeceğine inanıyorum. Çünkü bununla ilgili gerek Türkiye'ye gelen ABD heyetleriyle yapılan toplantılarda, gerekse ABD ye giden heyetin Kongre üyeleriyle yaptıkları temaslar olumlu bir havada geçmiş ve temasların devamı için bir zemin de oluşmuştur" dedi.

Bu konunun sadece Türk Hava Kuvvetleri’nin değil NATO'nun ve Avrupa'nın da konusu olduğunu belirten Akar, "NATO'nun güçlü olması için üyelerinin tek tek güçlü olması gerekir. Bu güç kavramı içinde de en önemli unsur hava unsuru. Bu hava unsurunun da mutlaka güçlenmesi lazım. Bunun da ABD yönetimi tarafından göz ardı edilmeyeceğine inanıyorum" diye konuştu.

ABD ve Türkiye anlaşmazlıkları gidermek ve Türkiye'nin mevcut filosu için 40 Lockheed Martin yapımı F-16 avcı savaş uçağı ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti satın alma talebi dahil işbirliğini arttırmak için, geçen Nisan ayında ‘’Stratejik Mekanizma’’ başlatmıştı.

VOA