ABD'den çarpıcı 'Herson' iddiası: Generaller çekilmek istedi, Putin izin vermedi

HERSON KAYBETMEK İÇİN FAZLA DEĞERLİ

ABD'den çarpıcı 'Herson' iddiası: Generaller çekilmek istedi, Putin izin vermedi


ABD'den çarpıcı 'Herson' iddiası: Generaller çekilmek istedi, Putin izin vermedi

Rusya'dan istihbarat bildiren ABD'li kaynaklar, Rus generallerin, hala Ukrayna tarafından geri alınmaya çalışılan Herson şehrinden birliklerini geri çekmek istediklerini ama Putin’in buna izin vermediğini bildirdi. Kaynaklar, bu kararın, bölgede bulunan ve Ukrayna tarafından esir alınma korkusu yaşayan Rus askerlerinin de moralini düşürdüğünü söyledi.

Amerikan istihbarat kaynakları iki gündür Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşın her aşamasına nasıl ve ne kadar daha fazla karıştığına dair bilgiler sızdırıyor. İlk sızıntı Amerikan CNN televizyonuna olmuştu, dün de The New York Times gazetesine konuşan istihbarat kaynakları, Rus generallerin halen Ukrayna tarafından geri alınmaya çalışılan Güneydeki Herson şehrinden birliklerini düzenli biçimde geriye, Dinyeper nehrinin güneyine çekmek istediklerini ama Vladimir Putin’in bu geri çekilmeye izin vermediğini anlattı.

HERSON KAYBETMEK İÇİN FAZLA DEĞERLİ

Putin'in bu konuda bu denli direnç göstermesinin en önemli sebebi; böyle bir geri çekilmenin, kendisinin savaştaki başarısızlığının kabulü ve bir ay içinde Ukrayna'nın elde ettiği ikinci büyük zafer olacak olması. Herson, ilk işgalde Rusların eline geçen ilk büyük şehirdi ve Moskova'nın kontrolü altındaki tek bölgesel başkent olmaya devam ediyor. Onu geri almak, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy için büyük bir başarı olur.

'BANA GÖRE SAVAŞ UKRAYNALILARIN LEHİNE'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark A. Milley Cuma günü verdiği bir röportajda, "Ukrayna'daki durum açıkça dinamik. Tam bir değerlendirme için henüz çok erken ancak bana göre stratejik üstünlük açıkça Ukraynalılara kaydı" dedi. Ancak önümüzde daha "uzun bir yol" olduğu konusunda da uyardı.

'RUS KOMUTANLAR EN BAŞINDAN ÇEKİMSERDİ'

Herson konusundaki bölünmeler, Putin ile üst düzey komutanları arasındaki son anlaşmazlıklardan yalnızca biri. ABD'li yetkililer, özellikle Ukrayna'nın başkenti Kiev'e hızlı bir saldırı öngören ilk aşamada, üst düzey Rus subaylarının savaşın ilk planlarını defalarca sorguladıklarını söyledi. Yetkililer, Rus komutanların, Putin'in yetersiz asker ve silahla savaşacağına inandığını söyledi.

KARAR