ABD'den Putin'e 'nükleer' uyarı! 'Yıkıcı bir saldırı' ile misilleme yaparız

OLASI SALDIRI ALANLARI HAKKINDA DA BİLGİ VERDİ

ABD'den Putin'e 'nükleer' uyarı! 'Yıkıcı bir saldırı' ile misilleme yaparız


ABD'den Putin'e 'nükleer' uyarı! 'Yıkıcı bir saldırı' ile misilleme yaparız

Ukrayna'da bataklığa saplanan Rusya lideri Putin’in kısmi seferberlik ilanı ABD ve Batı başta olmak üzere tüm dünyada huzursuzlukla karşılandı. ABD Ordusu'nun eski Avrupalı komutanı Ben Hodges, Putin'in nükleer tehditlerini değerlendirirken, Putin’in Ukrayna’da nükleer silah kullanması halinde ABD’nin Rus ordusuna ‘yıkıcı bir saldırı’ ile misilleme yapacağını söyledi.

Rusya'nın 24 Şubat'ta başladığı Ukrayna işgali sürerken, Putin’in bu sabah ülkede kısmi seferberlik ilan etmesi ABD ve Batı başta olmak üzere tüm dünyada huzursuzlukla karşılandı. ABD Ordusu'nun eski Avrupalı komutanı Ben Hodges, Putin'in nükleer tehditlerini değerlendirirdi.

Emekli Korgeneral Hodges, Putin’in Ukrayna’da nükleer silah kullanması halinde ABD’nin Rus ordusuna ‘yıkıcı bir saldırı’ ile misilleme yapacağını söyledi. Hodges, her ne kadar ABD’nin nükleer silah kullanımından kaçınacağını söylese de, Putin Ukrayna’da nükleer silahlar kullanırsa ABD’nin ‘Karadeniz Filosunu yok etmeye veya Kırım’daki Rus üslerini yok etmeye’ çalışabileceğini belirtti.

basliksiz-6-001.jpg

Ben Hodges

“RUSYA'NIN KARADENİZ FİLOSUNNU VE KIRIM’DAKİ ÜSLERİNİ YOK EDERİZ”

2014-2018 yılları arasında Avrupa’da ABD Ordusu’na komuta eden General Hodges, Putin’in Ukrayna’ya nükleer bir saldırı emri vermesi ihtimalinin ‘pek olası olmadığını’ düşündüğünü de sözlerine ekledi. Ancak herhangi bir stratejik kitle imha silahının kullanılmasının ABD Başkanı Joe Biden’dan şiddetli bir tepki ile karşılanacağını söyledi.

General Hodges İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Putin, Rusya’nın nükleer silah kullanması durumunda ABD’nin yanıt vereceğini biliyor. ABD’nin tepkisi nükleer olmayabilir ama örneğin Karadeniz Filosunu yok edebilecek veya Kırım’daki Rus üslerini yok edebilecek yıkıcı bir saldırı söz konusu olabilir. Başkan Putin ve çevresindekilerin ABD’yi doğrudan çatışmaya çekmek konusunda isteksiz olacağını düşünüyorum” dedi.

OLASI SALDIRI ALANLARI HAKKINDA DA BİLGİ VERDİ

Rusya’nın nükleer bir saldırı başlatması halinde ABD’nin potansiyel saldırı alanları, Kırım’ın batı kıyısında bulunan ve yarımadanın 2014’te ilhak edilmesinden bu yana Kremlin güçleri tarafından işgal edilen Sivastopol deniz limanını da kapsayabileceği belirtildi.

İngiliz istihbaratına göre Moskova, Kilo-sınıfı saldırı denizaltılarının bir kısmını Kırım yarımadasından Rusya’nın güneyine taşıdı.

KARAR