ABD’den Putin’i kızdıracak Ukrayna kararı! Kongre onayladı

“BU YARDIM, UKRAYNALILARIN GALİP GELMESİNİ SAĞLAYABİLİR”

ABD’den Putin’i kızdıracak Ukrayna kararı! Kongre onayladı


ABD’den Putin’i kızdıracak Ukrayna kararı! Kongre onayladı

Rusya-Ukrayna savaşı aralıksız sürerken ABD’den Putin'i kızdıracak ve savaşın seyrini değiştirecek önemli bir adım geldi.

ABD Kongresi, Ukrayna'ya bugüne kadarki en büyük yardım paketini onayladı. Askeri, ekonomik ve insani yardım içeren 40 milyar dolarlık yardım paketi, 10 Mayıs'ta Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ardından Senato'da yapılan oylama ile 86'ya karşı 11 oyla onay aldı. Yardım paketi, şimdi ABD Başkanı Joe Biden'ın imzalaması için Beyaz Saray'a gönderilecek.

“BU YARDIM, UKRAYNALILARIN GALİP GELMESİNİ SAĞLAYABİLİR”

ASKERİ TEÇHİZAT VE SİLAH GÖNDERMESİNE İZİN VERİYOR

Yardım paketi, güvenlik yardımı için 6 milyar dolar, Ukrayna’ya gönderilen ABD ekipmanlarına ait stokları yenilemek için 8,7 milyar dolar, ABD ordusunun Avrupa Komutanlığı operasyonları için 3,9 milyar dolar ve Biden’ın acil bir durumlara yanıt olarak Kongre onayı olmadan kullanacağı fona 11 milyar dolarlık harcama yetkisi veriyor.

Başkanlık Çekme Otoritesi, yönetimin ABD stoklarından askeri teçhizat ve silah göndermesine izin veriyor. Pakette ayrıca, Rusya'nın saldırıları nedeniyle ortaya çıkan küresel gıda güvensizliği ile mücadele için 5 milyar dolar ve Ukrayna'ya destek amacıyla oluşturulan ekonomik destek fonuna yaklaşık 9 milyar dolar içeriyor.

ABD'nin Rus işgalinden bu yana yardım miktarı 50 milyar doları aşacak
Biden'ın yardım paketini onaylamasının ardından ABD'nin Rus ordusunun saldırılarının başladığı 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'ya yaptığı yardım miktarı 50 milyar doların üzerine çıkacak.

BLİNKEN VE AUSTİN, KONGRE'YE ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

SÖZCÜ