ABD'den Ukrayna itirafı: “Joe Biden riski göze alamadı”

Sadece bu sene Ukrayna’ya yapılan Amerikan silah yardımı 30 milyar doları aştı.

ABD'den Ukrayna itirafı: “Joe Biden riski göze alamadı”


ABD'den Ukrayna itirafı: “Joe Biden riski göze alamadı”

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Ukrayna’ya ve Ukrayna ordusuna güvenmediği için gelişmiş silah yardımlarını askıya aldığı bildirildi. Amerikalı yetkililer, ABD’nin elindeki uzun menzilli gelişmiş füze stoklarının azaldığını ifade etti.
ABD, 2014’ten bu yana Ukrayna ordusunu eğitip donatıyor.

Sadece bu sene Ukrayna’ya yapılan Amerikan silah yardımı 30 milyar doları aştı.

HIMARS uzun menzilli roketatar ve füzeatar sistemleri, M777 uzun menzilli obüsler, zırhlı araçlar, çelik yelekler, yüz binlerce ton mühimmat, on binlerce tanksavar füzesi, binlerce uçaksavar füzesi ve yedek parçalar…

Ancak ABD Başkanı Joe Biden’ın, Ukrayna’ya daha gelişmiş silahlar göndermek istemediği ve Ukrayna’ya güvenmediği ifade edildi. Joe Biden, halihazırda gönderilen silahlardan daha ileri düzey silah gönderimine izin vermedi.

UKRAYNA’YA GÜVEN AZALDI

Daily Beast’e konuşan Amerikalı yetkililer, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya güvenmediğini ifade etti.

Ukrayna’nın askeri planlarının net olmadığını belirten yetkililer, “ABD Senatosu, Ukrayna ordusunun amacını, askeri planlarını ve hedeflerini net bir şekilde bilmek istiyor. ABD istihbaratına bile savaş planları net olarak verilmiyor. Bir sıkıntı var” dedi.

Ukrayna’nın ısrarla uzun menzilli füzeler istediğini belirten yetkililer, Ukrayna’yı eleştirdi: “Böyle silahlar, Rusya’yı vurabilecek kapasitede olduğundan dolayı tehlikeli. Joe Biden, Rusya ile sıcak çatışmaya girmek istemiyor. Ukrayna askeri hedeflerini net olarak belirlemezse, bu silahlar verilemez. Kısa menzili füzelerin askeri olarak yeterli olduğunu düşünüyoruz.”

RUSYA’NIN ENDİŞESİNİ DOĞRULADILAR

Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın NATO’ya üye olmaması konusunda garanti vermesini ve NATO’ya ait uzun menzilli füzelerin Ukrayna’ya konuşlanmamasını istemişti. ABD’li yetkililer, savaştan önce Rusya’nın bu güvenlik endişelerini “asılsız” olarak nitelendirmişti.

Ancak Joe Biden’ın danışmanları ve eski Pentagon yetkilileri, Rusya’nın güvenlik endişelerini doğruladı: “Rusya’yı vurabilecek uzun menzilli silahlar Ukrayna’ya konuşlandırılırsa, Rusya güvenlik endişesi duyacaktır. Buna oranla karşılık verecektir. ABD ve Rusya çatışmasına dönüşebilir. Joe Biden, böyle bir risk almak istemiyor.”

ABD’NİN STOKLARI TÜKENDİ

Ukrayna’ya şubat ayından beri askeri yardım yapan ABD’nin özellikle kısa menzilli ve akıllı füzelerinin tükenme noktasına geldiği bildirildi.

Olası bir savaşta ABD’nin silah ve mühimmat sıkıntısı çekebileceğini ifade eden Amerikalı yetkililer, Ukrayna’ya gönderilen silahların yerine yenilerinin konmasının “çok uzun süreceğini” söyledi.

Odatv.com