ABD'den Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık askeri yardım

Pakette ek hava savunma ekipmanları var

ABD'den Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık askeri yardım

ABD'den Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık askeri yardım

Beyaz Saray'da Zelenskiy'i ağırlayan Biden, gelecek hafta Ukrayna'ya Abrams tankları gönderileceğini açıkladı. Yardım paketi ek hava savunma ekipmanları ile tanksavar silahlar içeriyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıkladı.

Zelenskiy ile iki saat görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Sayın Başkan, yanınızdayız, yanınızda kalacağız" ifadelerini kullanan Biden, "Gelecek hafta Ukrayna'ya Amerikan yapımı ilk Abrams tankları gönderilecek" bilgisini paylaştı.

Zelenskiy de Biden'in açıkladığı yeni askeri yardım paketine teşekkür ederek, "Tam da şu anda askerlerimizin ihtiyaçlarını içeriyor" dedi.

Pakette ek hava savunma ekipmanları var

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre Ukrayna'ya, Savunma Bakanlığı'nın envanterinde yer alan 128 milyon dolar değerinde askeri malzeme gönderilecek. Savunma Bakanlığı (Pentagon) da 197 milyon dolarlık silah ve teçhizat sağlayacak. Pentagon'dan yapılan açıklamada ise toplam 325 milyon dolarlık yardım paketinin Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşında acil ihtiyaçlarını karşılayacak ek hava savunma ekipmanları, topçu mermileri, tanksavar silahlar ve diğer askeri malzemeleri içerdiği belirtildi. Ancak pakette, Ukrayna'nın istediği ATACMS tipi 300 kilometre menzilli füzeler yer almadı.

DW