ABD'li ünlü yazardan şoke eden iddia: Trump'a tecavüz davası açtı

TRUMP'I DAVRANIŞLARINDAN SORUMLU TUTMAK İSTİYORUZ

ABD'li ünlü yazardan şoke eden iddia: Trump'a tecavüz davası açtı


ABD'li ünlü yazardan şoke eden iddia: Trump'a tecavüz davası açtı

Amerikalı yazar E. Jean Carroll, 1990'lı yıllarda eski ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisine New York'ta bulunan lüks bir mağazanın soyunma odasında tecavüz ettiğini iddia etmesinin ardından Trump hakkında New York'ta dün yürürlüğe giren yeni bir yasa kapsamında dava açtı.

Geçmişte Elle dergisinde köşe yazarlığı yapan Amerikalı yazar E. Jean Carroll, 1995 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisine New York'ta lüks bir mağazanın soyunma odasında tecavüz ettiğini iddia etmişti. Bugün 78 yaşında olan Carroll, 2019’da Trump’a bu iddiayı yalanmasından beş ay sonra Manhattan federal mahkemesinde dava açmıştı. Trump o dönemde iddiaları reddederken Carroll için "benim tipim değil" demişti.

Amerikalı yazar E. Jean Carroll, tecavüzle suçladığı eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında New York'ta dün yürürlüğe giren yeni bir yasa kapsamında tecavüz davası açtı.

TRUMP'I DAVRANIŞLARINDAN SORUMLU TUTMAK İSTİYORUZ

BBC'nin haberine göre, yeni yasa eyalette tecavüze uğrayanlara, olayın üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin dava açma imkanı veriyor. Carroll'ın avukatı Roberta Kaplan, Trump'ı davranışlarından sorumlu tutmak istediklerini söyledi.

Trump'ın avukatı Alina Habba ise "Bu dava maalesef yeni yasanın istismarına bir örnek ve gerçek tecavüz kurbanlarına zarar verme riski taşıyor" dedi.

Carroll, Trump'a mağazada hediye seçiminde yardımcı olduğunu, bir ara soyunma odasına girdiklerini söylemiş ve Trump'ın kendisine tecavüz ettiğini öne sürmüştü. Amerikalı yazar başına gelenleri iki arkadaşına anlattığını açıklamış, "Biri bana polise gitmemi tavsiye etti. Diğeri ise susmamı öğütledi, 'Unut bunu! 200 avukatı var. Seni gömer' dedi" ifadelerini kullanmıştı.

19114-e-jean-carroll-ap-773.jpg
Amerikalı yazar E. Jean Carroll

TRUMP NE DİYOR?

Donald Trump ise Carroll'ın kendisine yönelik olarak ilk kez 2019'da dile getirdiği tecavüz suçlamasını reddediyor.

O dönem ABD Başkanı olan Trump, Carroll'ı tanımadığını söyleyerek, "İddiaları hayal ürünü. Zaten tipim de değil" demişti. Carroll bunun üzerine hakaret ve karalama davası açarak Trump'tan sözlerini geri almasını istemişti. Trump bunun üzerine yeminli ifade vermişti. Bu davanın ilk duruşması 6 Şubat'ta yapılacak.

Eski ABD Başkanı Trump hakkında, hesaplarda sahtecilik yaptığı ve bazı gizli resmi belgeleri Beyaz Saray'dan ayrılırken yanına alarak Florida'daki evine götürdüğü iddialarıyla ilgili soruşturmalar da sürüyor.

Trump'ın 6 Ocak 2021'de ABD Kongresi'ne düzenlenen saldırıyla bağlantısı olup olmadığı da soruşturuluyor.

KARAR