ABD'nin Tayvan'la askeri iş birliği artıyor

ASKERİ DEVRİYE FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

ABD'nin Tayvan'la askeri iş birliği artıyor


ABD'nin Tayvan'la askeri iş birliği artıyor

ABD, Tayvan'la Patriot füze savunma sistemlerinin yenilenmesini içeren 83,89 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

DUVAR - ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretiyle birlikte bölgede gerilim sürerken Washington'dan savunma desteği artıran adımlar atılıyor.

Tayvan, Patriot füze savunma sisteminin bakımı ve güncellenmesi için ABD ile 83,39 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. AA'nın Tayvan ajansı CNA'dan aktardığına göre, anlaşma, "PAC-3" (Patriot Advanced Capability) sınıfındaki MIM-104F füze savunma sisteminin 4 yıllık bakımı ve yenilenmesini içeriyor.

Öte yandan, ABD filosunun Tayvan açıklarındaki faaliyetleri de devam ediyor. Beyaz Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell, yaptığı açıklamada, "ABD'nin gelecek haftalarda "Tayvan Boğazı'ndan standart hava ve deniz geçişlerini sürdüreceğini" açıkladı.

Campbell, "Pekin'in istikrarı bozmaya yönelik çabalarına karşı, Tayvan'a destek için sakin ve kararlı adımlar atmayı sürdüreceğiz" dedi.

ASKERİ DEVRİYE FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

Çin, Pelosi'nin 2 ve 3 Ağustos'ta Tayvan'a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Tayvan açıklarında askeri tatbikatlar yapmıştı. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar, Tayvan'ın çevresinde fiili bir abluka oluşturmuştu. Tatbikatların başladığı 4 Ağustos'ta Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan çevresindeki sulara düştüğü bildirilmişti.

Çin ordusu, 10 Ağustos'ta tatbikatları tamamladığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı'ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)