Abdulkadir Selvi Seçim yasasında önemli değişiklikler var

Yeni düzenlemede Hazine yardımıyla ilgili şartlar çeşitlendiriliyor.

Abdulkadir Selvi Seçim yasasında önemli değişiklikler var
Seçim yasasında önemli değişiklikler var

İki hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a alternatifli bir sunum yapılmış. Erdoğan’ın tercihleri doğrultusunda metin üzerinde çalışmalar yapılıyor. Taslağın son şekli Erdoğan’a sunulup onayı alındıktan sonra MHP’ye götürülecek. Ardından da diğer siyasi partilere sunulacak. MHP ile yapılacak çalışmadan sonra ise Meclis’in gündemine gelecek.

Yukarıda bir cümle ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan sunumdan söz ettim. Erdoğan, taslak üzerinde önemli değişiklikler yapmış. Şimdi onları paylaşacağım.

DEĞİŞİKLİKLER

1- Seçim barajı yüzde 7: 12 Eylül darbesinin ürünü olan yüzde 10 seçim barajı değişiyor. AK Parti’nin çalışmasında yüzde 7 ve yüzde 5 oranları öne çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan sunumdan sonra ibre yüzde 7’ye döndü.

2- İttifak barajı olacak mı?

AK Parti’nin çalışmasında seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi yer alıyor. Bu oranın ittifaklar açısından da geçerli olması düşünülüyor.

TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ PAKETTEN ÇIKTI

AK Parti’nin çalışmasında Türkiye milletvekilliği önerisi yer alıyordu. 100 ya da 150 milletvekilinin partilerin, seçimlerde aldıkları oyların tamamına paylaştırılması planlanıyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gerek yok” diyerek Türkiye milletvekilliğini taslaktan çıkardığı öğrenildi.

GRUP KURMA ŞARTI

Siyasi Partiler Yasası’nın 36. maddesinde, “Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunması şarttır” deniliyor.

Partilerin Meclis’te grupları varsa, teşkilatlanma ya da büyük kongrelerini yapma şartı aranmaksızın seçimlere girmeleri mümkün oluyordu. Hatırlarsanız Yüksek Seçim Kurulu, İYİ Parti’nin seçimlere girip girmeyeceğine karar vereceği sırada Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla 15 CHP milletvekili İYİ Parti’ye geçerek seçimlere girmesini sağlamıştı.

‘VEYA’DAN SONRASI

HAZİNE YARDIMI

Seçimlerde barajı aşan partilere aldıkları oy oranına göre Hazine yardımı yapılıyor. Yeni düzenlemede Hazine yardımıyla ilgili şartlar çeşitlendiriliyor.

Burada madalyonun bir de öteki yüzü var. Siyasi partilerle ilgili kapatma davalarında Anayasa Mahkemesi, Hazine yardımının belli bir oranda kesilmesine karar verebiliyor. HDP’yle ilgili kapatma davasının açılmasının gündemde olduğu bir sırada partilerin Hazine yardımından yararlanması konusu yeniden düzenleniyor.

SON ŞEKLİ DEĞİL

Bu arada bir uyarıda bulunmak isterim. Seçim yasasıyla ilgili düzenlemeler hakkında yazdıklarım son şekli değil. Bu çalışma yeniden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Onun onayından geçen metin MHP’ye götürülecek. Çünkü MHP’nin farklı önerileri var. İttifaka giren partilere seçim barajının yüksek tutulması gibi... O nedenle AK Parti ve MHP’nin ortak çalışmasından sonra üzerinde mutabakata varılan değişiklikler Meclis’e sunulacak.

GARA MİLLETVEKİLİ DOSYAYA GİRDİ

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Gara’ya giden milletvekili olarak HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in ismini açıklamıştı. Soylu, teslim olan bir teröristin Gara’dan Mahmur’a HDP milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir ile gittiklerini anlattığını söylemişti. Bakan Soylu’nun açıklamalarını ihbar kabul eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP milletvekili hakkında soruşturma başlatmıştı.

GARA’DAN ÖNCE GARA’DAN SONRA

KAPATMA DOSYASINDA

Bahçeli, Kobani iddianamesinin kabul edilmesinden hemen sonra, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP hakkında resen harekete geçip kapatma davası açmazsa, MHP’nin başvuruda bulunacağını açıklamıştı. MHP’de Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, HDP’nin kapatılmasıyla ilgili başvuru dosyasının hazırlıklarını yürütüyor. Daha önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kapatma davası açmazsa 1 ay içinde MHP’nin başvuruda bulunacağını açıklayan Feti Yıldız’ın dosyasını önemli ölçüde tamamladığı söyleniyor.

Hakkında Gara’ya gittiği iddiasıyla soruşturma açılan Ağrı milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’le ilgili iddiaların MHP’nin kapatma dosyasında yerini aldığını ifade ediliyor.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/secim-yasasinda-onemli-degisiklikler-var-41746968

Abdulkadir Selvi / HÜRRİYET