AB'nin vize krizi Türkiye'ye yaradı: Shengen alamayan Antalya'ya yöneliyor

SHENGEN ALAMAYAN TÜRKİYE'YE YÖNELİYOR

AB'nin vize krizi Türkiye'ye yaradı: Shengen alamayan Antalya'ya yöneliyor


AB'nin vize krizi Türkiye'ye yaradı: Shengen alamayan Antalya'ya yöneliyor

Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için alınan Shengen vizesinde yüksek talep nedeniyle randevu alınamıyor. Yüksek talep nedeniyle Shengen vizesi başvurularının eylül ayına kadar karşılanamayacağı belirtiliyor. Seyahat şirketleri ise Shengen vizesi alamayanların Türkiye'yi tercih ettiğini belirtiyor.

Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılması sonrası yüksek talep nedeniyle Shengen vizesi başvurularının eylül ayına kadar karşılanamayacağı belirtiliyor. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcular, Schengen Bölgesi'ne girmek için bu vizeye ihtiyaç duyuyor. SchengenVisaInfo.com, henüz vize başvurusu yapmamış kişilerin büyük olasılıkla Eylül ortasına kadar randevu bulamayacağını bildirdi.

Seyahat endüstrisi yöneticileri, şu anda 26 Schengen Bölgesi ülkesinde Temmuz ve Ağustos için boş yer olmadığını duyurdu. Sadece birkaç ülkenin Ağustos ayı için müsait yerleri olabileceği kaydedildi.

SHENGEN ALAMAYAN TÜRKİYE'YE YÖNELİYOR

Seyahat şirketleri, Shengen Bölgesi için vize bulamayan yolcuların Türkiye, Malezya, Tayland, Endonezya ve Mısır gibi diğer destinasyonlara gitmeyi düşündüğünü kaydetti.

Önceki aylarda büyükelçiliklerin vize başvurularını işleme koyması çok uzun sürdüğü biliniyordu. Ancak, ek personel istihdam edildiği için genel olarak, vize başvuruları 15 iş günü içerisinde sonuca bağlanıyor.

Schengen vizesi, bir kişinin herhangi bir Schengen Bölgesi ülkesine turizm veya ticari amaçlarla 90 güne kadar girmesine izin veren kısa süreli bir vize. AB'ye turizm amaçlı seyahat etmeyi planlayanların turist vizesine başvurmaları gerekiyor. Turist vizesi, üçüncü ülke vatandaşlarının altı aylık bir süre içinde en fazla 90 gün boyunca Schengen Bölgesi'ne girmelerine izin veriyor.

TÜRKİYE'DEN 'VİZE SİSTEMİ KÖTÜYE KULLANILIYOR' RAPORU

Türkiye'den Avrupa Birliği ülkelerine yapılan turistik vize başvurularının reddedilme oranı son yıllarda artış gösterdi. Vize başvuruları reddedilenler durumdan şikayetçi olurken Türkiye, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) Schengen Vize sisteminin kötüye kullanıldığına dair bir rapor sundu.

KARAR