AB'yi kökten değiştirecek güçlü Avrupa için reform paketi hazır

GÜÇLÜ AVRUPA PARLEMENTOSU

AB'yi kökten değiştirecek güçlü Avrupa için reform paketi hazır


AB'yi kökten değiştirecek güçlü Avrupa için reform paketi hazır

AB vatandaşları bir yıl boyunca milletvekilleri ve uzmanlarla çeşitli platformlarda bir araya gelerek AB’den neler beklediklerini ve talep ettikleri yenilikleri konuştu. Ortaya AB’yi kökten değiştirecek bir reform paketi çıktı.

MİKDAT KARAALİOĞLU / ALMANYA
AB, bünyesindeki değişim ihtiyaçları için vatandaşların görüşüne başvurdu. Bir yıl boyunca AB vatandaşları ile bir araya gelen AB milletvekilleri ve uzmanlar, görüş ve tavsiyeleri dinledi. Pandemi ve Ukrayna savaşı nedeniyle gündemden düşen bu çalışma, hazır hale gelmesiyle iddialı bir metin haline dönüştü. Avrupa’nın Geleceği Konferansı adı verilen çalışma sonucunda ortaya 50 sayfalık bir tavsiye metni çıktı. Tavsiye raporunda AB’yi kökten değiştirecek reform tavsiyeleri bulunuyor.

En dikkat çekici tavsiyeler arasında AB üyelerinin sahip olduğu veto hakkının kaldırılması bulunuyor. Buna göre kararlar bütün üyelerin onayı ile değil çoğunluk onayı ile alınacak. Dış politika, sosyal yaşam, vergi ve bütçe konularında bu zamana kadar bütün üyelerin tam onayı ile alınabilen kararlar için artık çoğunluk kararı yeterli olacak. AB’ye üye ülkelere yönelik, hukuk ihlali nedeniyle uygulanacak yaptırımlarda da çoğunluk kararı yeterli olacak.

GÜÇLÜ AVRUPA PARLEMENTOSU


Tavsiye metninde AB’nin büyük oranlarda borçlanma hakkının olması da isteniyor. AB kendi finans kaynaklarını oluşturabilecek. Öte yandan üye ülkelerin bir Avrupa Anayasası için yeniden tartışmalara başlaması da beklentiler arasında yer alıyor. AB böylece bir devlet gibi kararlar alıp uygulamaya sokabilecek.

AB TEK BİR DEVLET GİBİ OLUYOR


AB vatandaşları ile yapılan istişareler sonucunda oluşturulan bu tavsiye paketi 9 Mayıs’ta AB kurumlarının yöneticilerine sunulacak. Tavsiye paketi Avrupa Konseyi Başkanı Emmanuel Macron, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Parlementosu Başkanı Roberta Mesol’a resmen sunulacak.

DEĞİŞİM OY BİRLİĞİ İLE MÜMKÜN


AB’yi kökten değiştirecek bu reformlara, AB yetkilerinden zaten rahatsız olan Macaristan, Polonya ve Skandinav ülkelerinin destek vermesi güç görünüyor. Ancak hareket kabiliyeti olan güçlü bir Avrupa için reformlar kaçınılmaz. Emmanuel Macron zaten böyle bir Avrupa düşüncesini Fransa Devlet Başkanı seçildiği ilk dönemde açıklamıştı.

Bu tavsiyelerin raflara kaldırılmaması için AB Parlamentosu’ndaki muhafazakarlar, sosyal demokratlar, yeşiller ve liberaller ortak karar alma peşinde. Bu kararın gelecek hafta içinde çıkması bekleniyor.