Adıyaman’da CHP 47 yıl sonra nasıl seçim kazandı, seçmenler ne diyor?

'Bugün Adıyaman'a bahar geldi'

Adıyaman’da CHP 47 yıl sonra nasıl seçim kazandı, seçmenler ne diyor?

Adıyaman’da CHP 47 yıl sonra nasıl seçim kazandı, seçmenler ne diyor?

YouTube paylaşımını geçin
Uyarı: BBC üçüncü taraf sitelerin içeriğinden sorumlu değildir. YouTube içerik reklam içerebilir

YouTube paylaşımının sonu

Pazar günü yapılan yerel seçimlerde en büyük sürprizlerden biri Adıyaman’da yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Abdurrahman Tutdere büyük bir sürprize imza atarak belediye başkanı seçildi. AKP, iktidara geldiği 2002'den bu yana Adıyaman'da tüm seçimleri kazanmıştı. CHP ise kentte en son 1977'deki genel seçimde birinci parti olmuştu.

Adıyaman'da resmi olmayan sonuçlara göre CHP adayı Abdurrahman Tutdere, oyların yüzde 49,74'ünü alarak belediye başkanı seçildi.

AKP adayı Ziya Polat'ın oy oranı yüzde 27,43, Yeniden Refah Partisi'nin adayı Nazif Atalay'ın oy oranı ise yüzde 13,74 oldu.

İlde seçim sonuçları oy oranı yüzde 2,65'te kalan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) için büyük bir hezimet olarak yorumlanıyor.

DEM Parti seçmeninin çok büyük bölümü partilerinin adayına oy vermedi, stratejik oy kullanarak AKP'ye karşı kazanma ihtimalini yüksek gördükleri Abdurrahman Tutdere'yi destekledi.

Adıyaman, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük hasara yol açtığı kentlerdendi.

Depremlerden sonra çoğu genç yaklaşık 5 bin DEM Parti seçmeninin başta Kanada olmak üzere yurt dışına çıktığı bildiriliyor. Bu durum, partinin etkili bir kampanya yapamamış olmasının nedenleri arasında görülüyor.

Geçen yılki seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk sırada yer aldığı, AKP’nin de 4 milletvekili çıkardığı kentte, seçmenler neden fikir değiştirdi? CHP adayı Tutdere, seçimi nasıl kazandı?

Adıyamanlı seçmenlere sorduk.

'Değişim şarttı, seçmen hükümete tepki gösterdi'

Adıyaman'da seçimin sonucu tüm kesimlerde büyük bir şaşkınlığa neden olmuş. Bazı seçmenler sonucu büyük bir sürpriz olarak görüp, "1 Nisan şakası gibi" diyor. Ancak seçmenlerin ortak görüşü net:

"Bir değişim şarttı."

Adıyamanlılar sonucu ‘hükümete tepki’ olarak yorumluyor.

AKP tabanında, "partisine ders vermek" için CHP ya da Yeniden Refah Partisi'ne oy veren çok seçmen var. AKP’ye oy veren seçmenin bir bölümünde ise büyük bir üzüntü ve burukluk göze çarpıyor.

Ancak birçok AKP seçmeni, yerel seçimlerin dinamiğinin farılı olduğunu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kayıtsız ve şartsız şekilde yine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceklerini söylüyor. Zaten kentte sekiz ilçenin altısında da seçimi AKP, ilçe belediye başkanları iktidar partisinden seçildi.

Depremlerde 3 gün boyunca yalnız bırakıldıklarını unutamadıklarını vurgulayan Adıyamanlıların sayısı oldukça fazla.

''Acımıza rağmen oylarımızı verince 'Biz ayakkabı da koysak oy alırız' diye düşündüler" diyen bir AKP seçmeni, partilerinin Tutdere’nin karşında güçlü bir aday çıkarmamış olmasını da, yerel seçim yenilgisinin nedenleri arasında sayıyor.

Ekonomik kriz, depremlerin sarılamayan yaraları, verilen sözlerin tutulmaması...

Tüm bu faktörleri sıralayan Adıyamanlı AKP seçmenlerinden çoğu, "Tutdere’ye oylarını 5 yıl için emanet ettiklerinin" altını çiziyor.

'Erdoğan'a mahcup olduk'

AKP Adıyaman İl Başkanı Emrah Erkan Bulucu, röportaj talebimize olumlu yanıt vermedi. AKP il teşkilatındaki üzgün gençler de yorum yapmak istemedi.

Bazı AKP’liler ise yenilgiyi hazmedemediklerini söylüyor.

Bir kafeteryada çalışan 35 yaşındaki AKP seçmeni genç kadın, seçim sonucuna çok üzülmüş."Adıyaman şaşkın" diyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "mahcup olduklarını" söylüyor. Erdoğan'ın bir videosunu açıp izlerken gözleri doluyor, kameraya konuşmak istemiyor. Sonuçların netleşmesinden bu yana sık sık ağladığını anlatıyor.

Depremlerde yıkılan belediye binasının karşısındaki Demokrasi Parkı'nda herkesin sohbet konusu seçim sonuçları.

Parktakiler sonuçtan memnun görünüyor. Birçok kişi, 2 dönemdir Adıyaman milletvekili olan Abdurrahman Tutdere’nin depremler sonrası hangi partiden olduğu fark etmeksizin tüm Adıyamanlılara yardım ettiğini, sorunlarını Meclis gündemine götürdüğünü, gecenin bir yarısında aradıklarında bile telefonlarına yanıt verdiklerini anlatıyor.

AKP, DEM Parti ve Yeniden Refah seçmenlerinin önemli bölümü, CHP adayı Tutdere’nin bu sonucu hak etmek için çok çalıştığını ve "depremin ilk gününden itibaren" hemşehrilerini yalnız bırakmayarak sorunlarını Meclis'te gündeme getirdiğini, yardım kanalları açtığını kabul ediyor.

Eşiyle birlikte parkta oturan AKP seçmeni bir genç ise "Aslında seçmenler geçen yıl tepkilerini gösterecekti ama son bir şans verdiler, fakat bir şey değişmeyince tepkilerini belediye seçiminde gösterdiler. İnsanlar hükümete tepkiyi geç de olsa göstermekten memnun" diyor ve ekliyor:

"Oyumu AKP’ye verdim ama Abdurrahman Tutdere bir başka partiden olsa gözüm kapalı ona oy verirdim."

'Bugün Adıyaman'a bahar geldi'

Annesi ve kızıyla minibüs bekleyen CHP seçmeni genç kadın ise "Bugün Adıyaman’a bahar geldi" diyor. Bazı depremzedelerin 3 gün enkaz başında yalnız bırakıldığını söylüyor ve ekliyor:

''40-50 bin insan hala konteynerde, TOKİ’ler hala teslim edilmedi. Yolsuzluk, açlık... Emeklilerimiz aç, geçinemiyorlar. Emekli maaşları çok düşük."

2 yıl önce TOKİ’ye başvurduğunu ve hala yanıt alamadığını söyleyen bir seçmen ise bu kez AKP yerine CHP'ye oy verdiğini söylüyor, ''Verilen sözler hep geri tepti" diyor, CHP’ye hizmet bekledikleri için oy verdiklerini söylüyor.

Bir başka AKP'li de tepki olsun diye bu kez Tutdere’ye oy verdiğini belirtiyor; ''Adıyaman 3-4 dönemdir aynı kişinin eline bakıyordu. Abdurrahman Tutdere çok takdir ettiğimiz bir vekilimizdi. Bu CHP’ye giden oy değil, Tutdere’nin şahsi oylarıdır’ diyor.

Depremde 19 yaşındaki kızını kaybeden bir AKP seçmeni de siyasilerin yaptıkları konuşmalarda acılarını küçümseyen ifadeler kullandıklarını, bundan dolayı çok incindiklerini söylüyor:

"Adıyaman'da deprem zamanında '2-3 küçük olay olmuş' demişler. Ben 2 gün boyunca enkazdaki kızımla konuşuyordum, sonunda onu kaybettim. Belki ekipman olsa kızımın hayatı kurtulurdu ama sen diyorsun ki '2 küçük olay oldu'. O olay benim kızımı götürdü."

Yeniden Refah Partisi'ne oy veren bir seçmen ise esasında AKP üyesi olduğunu söylüyor, ilk defa farklı bir partiye oy verdiğini belirterek "Bence Adıyaman kazandı" diyor ve ekliyor:

''Depremin üzerinden bir seneden fazla süre geçti, hizmet yok. Maraş, Malatya aldı başını gidiyor. Biz daha halen Adıyaman’ın molozunu kaldırıyoruz. Sen de orada kaldırımla, çiçekle, böcekle uğraşırsan, adama böyle silleyi vurular."

Lokanta işleten bir esnaf ‘’AK Parti ile DEM Parti seçmenleri ilk defa kol kola girip halay çektiler, sevinçten sabaha kadar uyumadık'' derken, oyunu DEM Parti'ye veren esnaf bir kadın ise sonucu şu sözlerle yorumluyor:

‘’Güneşin en güzel doğduğu Adıyaman'da bugün hepimiz yine buna şahitlik ettik. Bugün Adıyaman'da halk iktidara dedi ki, "Ben senden daha büyüğüm"; muhalefete de dedi ki "Benim yanımda olursan, ben de sana güç veririm.’’

BBC TÜRKÇE