Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani 24 gün sonra ülkeden neden kaçtığını açıkladı

Eşref Gani ülkeyi 4 araba parayla terk ettiği iddia edilmişti. Gani, 24 gün sonra açıklama yaptı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani 24 gün sonra ülkeden neden kaçtığını açıkladı
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani 24 gün sonra ülkeden neden kaçtığını açıkladı

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmeye başlamasının ardından Afganistan eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi 4 araba parayla terk ettiği iddia edilmişti. Gani, 24 gün sonra açıklama yaptı.

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında Afganistan’ı neden aniden terk ettiğini açıklayarak Kabil’de kalmasının 1990’lı yıllarda sokaklarda yaşanan çatışmaların tekrar etmesinden korktuğu için ülkeden ayrıldığını belirtti.


Eşref Gani açıklamasında ülkeyi terk emenin hayatının en zor kararı olduğunu belirterek Kabil'i ve 6 milyon vatandaşını korumak için bunun tek yol olduğuna inandığını ifade etti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani 'toplantıya gidiyorum' diyerek kaçmış!

Gani, Twitter'dan yayımladığı açıklamada, ülkeyi terk ettiği için Afgan halkından özür dileyerek "Afgan halkına olan bağlılığım hiçbir zaman sarsılmadı ve hayatımın geri kalanında bana rehberlik edecek" dedi.

Gani beraberinde Afgan halkına ait olan milyon dolarlarla birlikte kaçtığı iddialarını yalanladı.

Eşref Gani, Birleşmiş Milletler’in veya diğer bağımsız denetleme kurumların gözetiminde finansal soruşturmaya açık olduğunu belirtti. Ayrıca Gani, açıklamasında kendi yönetiminin sonunun kendisinden öncekilerle benzer şekilde sonuçlandığı için Afgan halkından özür diledi.

YENİÇAĞ