Ahmet Davutoğlu STK'larla buluştu

İNSANLIK ONURUNA EN BÜYÜK DARBE DİYARBAKIR CEZAEVİ'NDE VURULDU

Ahmet Davutoğlu STK'larla buluştu
Ahmet Davutoğlu STK'larla buluştu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'da STK ve Kanaat Önderleri ile bir araya geldi. Davutoğlu konuşmasında hükümete yönelik eleştirilerde de bulundu. Ak Parti'nin kapatılma dönemini hatırlatan Davutoğlu, o süreçte partinin kapatılmasını destekleyenlerin şimdi Beştepe'de danışman olduklarını söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'da STK ve Kanaat Önderleri ile buluştu.

Diyarbakır'da konuşma yapan Davutoğlu, Diyarbakır ziyaretininin 12 Eylül tarihinde gerçekleşmesinin kendi tercihi olduğunu özellike bu tarihte Diyarbakır'da olmak istediğini söyledi.

"Bütün ülkemizde karanlık bir dönemi başlatan demokratik insan hak ve özgürlüklerini sınırlayan 12 Eylül Darbesi'ni ve darbecilerini şiddetle kınıyorum" diyen Davutoğlu, O dönemde üniversite öğrencisi oldğunu söyleyen Davutoğlu, demokratik hukuk kuralları içinde öğrencilerin ve karşılıklı siyasi grupların çatışmasını izleyen güçler bir sabah Türkiye'de demokrasiyi askıya alacak bir dönemin alt yapısını neredeyse hazırlar mahiyette sessiz kalmışlardı ve bir gün bir gece sabaha doğru Türkiye'de 27 Mayıs'tan hatırladığımız bir ses olağanüstü bir dönemi hepimize bir dikte eden bir açıklama ile bir karanlık güne uyandık" dedi.

'Bu acılar bütün Türkiye'de yaşandı' diyen Davutoğlu, 'Sağcılardan ve solculardan bir oradan bir buradan diyerek yaşları büyültülerek idam sehpasına gönderilen gençler oldu. Hapishanelerde işkencelerle karşılaşıldı, siyasi partiler kapatıldı ama en büyük insanlık onuruna en büyük darbeler Diyarbakır Cezaevin'de vuruldu hepimiz bunu biliyoruz' diye ekledi.

Davutoğlu konuşmasında 'İnsan olmanın en temel hususlarının yerle bir edildiği ve kimliklerinden dolayı, konuştukları dilden dolayı en ağır baskılara maruz kaldı ve şimdi zikretmekten bile edep ettiğim muamalelerle karşı karşıya kalındı' dedi.

Gelecek Partisi lideri konuşması 'Aradan 41 yıl geçti darbecilerin çoğu bu dünyayı terk ettiler ama onların ektiği tohumlar halen bizi etkiliyor. Halen 12 Eylül anayasasının kısıtlayıcı insan haklarına dayanmayan dikte edici otoriter yapısıyla boğuşup duruyoruz ve her bir reform çabası adı altında 12 Eylül anayasasının o otoriter yeni dönüşümlerini yaşıyoruz, son olarak da Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen ucube sistemde 12 Eylül ruhunu barından otoriterliği hepimize dikte etti' dedi.

Öte yandan Davutoğlu konuşmasında hükümete yönelik eleştirilerde de bulundu. Davutoğlu, "İktidarın tutumunu eleştirirken 'Ak Parti'nin kapatılma sürecinde Ak Parti'ye cephe alanlar ya Beştepe'de danışman yada iktidar ortağı' dedi.

KARAR