AİHM: Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak suç değil

AİHM'E BAŞVURU

AİHM: Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak suç değil


AİHM: Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak suç değil

Siirt’te 4 Nisan 2006 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlayan Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve Hükümlü Aileleri Derneği üyesi olan 9 kişi hakkında “yasadışı örgütün veya amacının propagandasının yapıldığı, suçu ve suçlunun övüldüğü” iddiasıyla dava açıldı. 9 kişiden 8’i tutuklanırken, aynı dosya kapsamında yargılanan Fehime Ete bulunamadığı için tutuklanmadı. 8 kişi de daha sonra tahliye edildi. Mahkeme, 9 kişi hakkında 10'ar ay hapis cezası verdi. Cezalara karşı yapılan itirazlar da reddedildi. 

AİHM'E BAŞVURU

JINNEWS'in haberine göre,  Ete'nin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, iç hukuk yollarının tüketilmesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu. Başvuruda, "Kapatılan Demokratik Toplum Partisi yöneticileri ile Siirt Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği üyelerinin 4 Nisan 2016 yılında Siirt ilinde bir şenlik düzenlemişlerdir. Düzenlenen şenlik esnasında doğum günü pastasının kesildiği ve Abdullah Öcalan’ın doğum gününün kutlandığı şeklinde bir değerlendirme yapan Siirt İl Emniyet Müdürlüğü, Siirt Başsavcılığına suç ihbarında bulunmuş ve de ‘yasadışı örgütün veya amacının propagandasının yapıldığı, suçu ve suçlunun övüldüğü’ suçlamalarıyla Terörle Mücadele Yasasına aykırılıktan işlem başlatılmasını talep etmiştir. Bunun üzerine Siirt Başsavcılığı Başvurucu Fehime Ete ile birlikte 9 kişi hakkında iddianame tanzim ederek Siirt Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açmıştır" bilgileri paylaşıldı.  

Ete'nin ceza nedeniyle aylarca çocuklarıyla birlikte mağdur olduğuna dikkat çekilen başvuruda, "Başvurucu hakkında verilen ceza sebebiyle hasta olan ve diğer 6 çocuğuna bakmakla yükümlü olup; aylarca yedi çocuğuyla birlikte evine gidememiş. Her an cezaevine konulma tehdidi yaşamış ve hakkındaki ceza hükmünün kesinleşmesinden itibaren 6 aylık süre kuralı içinde mahkemeye bireysel başvurusunu sunmuştur. Hükümetin belirttiği 6352 Sayılı Yasanın kabulünden sonra verilen 31 Temmuz 2012 tarihli Ek Karardan önce başvurucu zaten uzunca süre polis tarafından cezaevine konulmak üzere aranmaktadır ve zarar da ortaya çıkmış durumdadır. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 2011/28472 Karar No’lu ilamı 15.11.2011 tarihli olup; 6352 Sayılı Yasa sonucu verilen cezanın ertelenmesi kararı ise 31 Temmuz 2012 tarihlidir. Başvurucunun ifadesinin alınması, yargılanması, tutuklanma riski bir yana; cezanın onanmasından sonra 6352 Sayılı Yasanın kabulüne kadar aradan geçen süre zarfında başvurucu zaten mağdur edilmiş durumdadır" ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE MAHKUM EDİLDİ 

AİHM, başvuruyu iki gün önce karar bağladı. Kararda, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak ve pastasını kesmek sebebiyle gözaltı yapılması ve ceza verilmesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10’uncu maddesindeki ifade özgürlüğünün ihlali olduğu belirtildi. AİHM, Türkiye’yi Ete'ye karşı 2 bin Euro manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Yine bin 500 Euro yargılama giderlerini de Türkiye’nin ödemesine karar verdi.