"AK Parti milletvekilleri sofranın kurulmasını bekliyor!"

avutoğlu ve Babacan'ın oluşumlarını aklının bir köşesinde tutan milletvekili sayısı çok fazla

"AK Parti milletvekilleri sofranın kurulmasını bekliyor!"

İktidar partisi ile yol ayrımına gelerek yeni oluşumlara yönelen Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın kuracağı partiler ile ilgili merak edilen ve tartışılan birçok konu var. Bunlardan biri de, mevcut AKP milletvekillerinden, kurulacak yeni partilere katılım olacak mı olmayacak mı meselesi. Öyle ki, her iki ismin de, AKP'nin mevcut milletvekillerinden bazıları ile temas halinde olduğu, hatta diğer partilerden geçecek olan isimler dâhil, Meclis'te grup kurmaya fazlasıyla yetecek sayıda milletvekilinin yeni partilere geçeceği defalarca öne sürüldü. Elbette bu yöndeki iddia ve haberlerin gerçeklik payı olanları da var ama siyaset öylesine dinamik bir süreç ki, en kritik kararları bile kısa bir sürede değişime uğratabiliyor.

Diğer partileri bilmiyorum ama bugün iktidar partisi içerisinde Davutoğlu ve Babacan'ın oluşumlarını aklının bir köşesinde tutan milletvekili sayısı çok fazla. Bunun sebebi, her iki ismin de rüzgârı, yani halk desteğini arkalarına almaları mı? Emin olun değil. Zaten öyle bir rüzgârdan bahsetmek de mümkün değil. Yeni parti hareketlerinin arkasında, AKP tabanındaki küskün, tepkili kesimlerden kaynaklı bir rüzgâr olduğunu söyleyebiliriz en fazla. Kaldı ki, bugün AKP oyları, Erdoğan yanlıları ile Davutoğlu ve Babacan'a sıcak bakanlardan ibaret değil. Her partinin olduğu gibi, AKP'nin de "partili oylar" sınıfında olmayan oyları var. Bu zamana kadar partisiz seçmenler pastasından en büyük payı AKP aldı ve böylelikle iktidarda kaldı. Bugün AKP oylarındaki düşüşün sürmesinin en temel nedeni, kemik olmayan oyların kendilerine yeni siyasi adresler aramasıdır. Bu seçmen grubu, yeni parti hareketlerine de yönelmiş değil.

Öyleyse Davutoğlu ve Babacan cephesinin yeni parti hazırlıkları neden toplumun geniş bir bölümünde merak uyandıran bir kimlik kazandı? Sebebi çok açık; artık "egemen iktidar" sınıfında olan AKP'den nasıl kopuşlar sağlayacağı, ne derece oy koparacağının merakıdır, yeni parti hareketlerini siyasetin gündeminden düşürmeyen! Yani kurulacak partilerin hangi çizgide olacağını, ne vaat edeceğini ve nasıl bir vizyona sahip olacağı ile ilgili bir merak, bir beklenti değil bu. İşte iktidar partisinin milletvekilleri grubu da, toplumun beklediğinden biraz farklı şekilde olsa da, benzer bir anlayışla bekliyor yeni partileri. Ya da AKP'li bir ismin bana aktardığına göre söyleyeyim; "AK Parti milletvekilleri sofranın kurulmasını bekliyor..." 

"Sofra, yani yeni partiler kurulduktan sonra iktidar partisinden istifa eden milletvekilleri furyası mı başlayacak?" diye sordum o AKP'li isme. "İlk başta iki elin parmaklarını geçmeyecek şekilde geçişler olabilir, ama AKP'den milletvekili bazında yeni partilere geçişler bu oranla da sınırlı kalabilir" cevabını verdi. Devam etti; "Yerel seçimde ortaya çıkan tablo ortada. Üzerine bir de tekrarlanan İstanbul seçimi var ki, psikolojik etkisi tek başına bizi sarsmaya yetti. AK Parti olarak bu travmayı atlatabilmiş değiliz. Yerel seçimlerden ders çıkararak yolumuza devam ettiğimiz de söylenemez. Milletvekillerimiz de bu durumun farkında ve durumdan rahatsız olan çok isim var. Kendi aralarında kulislerde bu rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. Onun için Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın herhangi AK Parti milletvekili ile temasa geçmesine gerek yok, partileri kurulduktan sonra bir rüzgâr estirebilirse hiç tanımadıkları milletvekilleri bile soluğu yanlarında alabilir..."

Şu duruma bakın! Bir partide milletvekilisiniz, itiraz ettiğiniz hususlar var ama bu hususları siyasi ikbaliniz nedeniyle ortaya koyamıyor, kulis köşelerinde dile getiriyorsunuz! Lider sultasına karşı korkmadan fikirlerini açıklayabilme ve gerektiğinde istifa edebilme cesaretini göstermek için, siyasi ikbalinizi garanti altına almayı kendinize şart koşuyorsunuz. Sıfatınız da "milletvekili" oluyor... Böyle bir zihniyet, yeni partilere ya da mevcut partilerden birine geçse ne olur ki? Diyeceğim o ki; sofra kurulduktan sonra, o sofraya kurulacak şimdinin AKP'li milletvekillerine dikkat edin. Siyasi statüko, boyut değiştirerek nasıl yaşar, göreceksiniz...

Kaynak: "AK Parti milletvekilleri sofranın kurulmasını bekliyor!" - Fatih Ergin