AK Parti'de 50+1 tartışması: Tayyar'ın iddiasına Uçum cevap verdi

Mehmet Uçum, hakkındaki iddialara yanıt verdi

AK Parti'de 50+1 tartışması: Tayyar'ın iddiasına Uçum cevap verdi


AK Parti'de 50+1 tartışması: Tayyar'ın iddiasına Uçum cevap verdi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Beştepe'de görüşmesinden sonra gündeme gelen 50+1 seçim barajı AK Parti'de tartışmaya neden oldu. AK Partili Şamil Tayyar'ın '50+1 Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kurulmuş bir tuzaktı' açıklamasına söz konusu yasanın mimarlarından olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum cevap verdi. Uçum, "Türkiye'yi değil kendilerini düşünüyorlar' dedi.

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, 50 artı 1 sistemini getirenlerin Cumhurbaşkanına tuzak kurduğunu söyledi. Tuzak kuranların "Soros'un AK Parti içinde yerleştirdiği adamları" olduğunu söyleyen Tayyar'a ise yanıt iddiaların odağındaki Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum'dan geldi.

Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 50+1 uygulamasının Cumhurbaşkanı'na ve sisteme kurulan bir tuzak olduğunu iddia eden ve bu isimleri “Soros ve ekibinin AK Parti içindeki uzantıları” olduğunu söyleyen AK Parti MKYK Üyesi ve eski Milletvekili Şamil Tayyar'a yanıt geldi.

Anayasa değişikliğini hazırlayan ekibin içinde bulunan Mehmet Uçum, “Türkiye’yi değil kendilerini düşünenler, ülke karşıtlığını iş edinenler, hakkımda ‘sorosçuluk yalanı’ yayma peşindeler. Ne yaparsanız yapın 2007 ve 2017’de iki kez halk tarafından kabul edilmiş Türkiye’nin sosyolojik ve siyasi istikrarının güvencesi 50+1 kuralından halk vazgeçmez.” ifadelerini kullandı.

MEHMET UÇUM'U İŞARET ETMİŞTİ

Tayyar paylaşımında, tuzak kuranlar olarak bahsettiği kişilerin ise “Soros ve ekibinin AK Parti içindeki uzantıları” olduğunu söylemişti.

Halk TV'de yayınlanan Emin Çapa ve Şirin Payzin'in yer aldığı "Sözüm Var" adlı programda Barış Terkoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün'e, Tayyar'ın kimi kastettiğini sormuştu. Terkoğlu'nun ''Şamil Tayyar 'Sorosçu' diyerek Mehmet Uçum'u mu kastediyor?" sorusuna Üstün, ''Muhtemelen evet'' diye yanıt vermişti.

KARAR