AK Parti'de 'dezenformasyon' çatlağı

AK PARTİ AYRIŞMAYI ÖNLEMEK İÇİN 29. MADDEYİ MASAYA KOYDU

AK Parti'de 'dezenformasyon' çatlağı


AK Parti'de 'dezenformasyon' çatlağı

Hükümetin 'dezenformasyon' muhalefetin de 'sansür yasası' dediği sosyal medya ve internet basınına ilişkin kanun teklifinin AK Parti içinde çatlak oluşturduğu iddia edildi. Önceki gün TBMM görüşmeleri bir hafta ertelenen yasanın hapis cezası öngören 29. maddesine AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal'la pek çok vekilin karşı çıktığı, bunun için de teklife imza atmadığı belirtildi. MHP'nin ise teklifin aynı şekilde yasalaşması konusunda ısrarlı olduğu ifade ediliyor.

Kamuoyunda 'Dezenformasyon Yasası' olarak tanımlanan ancak muhalefetin 'sansür yasası' dediği yeni sosyal medya yasa tasarısının AK Parti içerisinde büyük tepkiye sebep olduğu iddia edildi. Dün milletvekillerinin üzerinde daha sağlıklı çalışma yapabilmesi için TBMM görüşmeleri bir hafta ertelenen teklife ilişkin Milli Gazete çarpıcı bir kulis haber yer aldı.

İddiaya göre AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından hazırlanan yasa teklifine birçok AK Parti milletvekili imza atmazken, MHP milletvekilleri yasa teklifine tam destek veriyor. Özellikle, 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçuna 3 yıla kadar hapis cezası da getiren 29’uncu maddeye, parti içerisinde de sert eleştiriler yapılıyor.

AK PARTİ AYRIŞMAYI ÖNLEMEK İÇİN 29. MADDEYİ MASAYA KOYDU

Sosyal medya düzenlemesi üzerinde çalışan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın da yasa teklifine imza atmadığı belirtiliyor. MHP’li milletvekilleri, yasanın mevcut haliyle Genel Kurul’dan geçmesi konusunda ısrarını sürdürüyor.

AK Parti kurmayları, yasa teklifi üzerinden parti içerisinde bölünmenin olmaması için yasada itiraz edilen maddelerde değiştirme konusunda çalışmalarını artırdı. Yasa teklifinin 29’uncu maddesinde yer alan 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçunun' tekrar ele alınacağı belirtiliyor. Söz konusu maddenin daha derinlemesine açıklamasının yapılacağı kaydediliyor. Ayrıca aynı maddeden dolayı 3 yıl hapis cezasının da önergeyle değiştirileceği vurgulanıyor.

KARAR