Akar ve Şoygu Ukrayna’dan Tahıl İhracını Görüştü

Türkiye, Rusya’yla Suriye’de de karşıt görüşe sahip.

Akar ve Şoygu Ukrayna’dan Tahıl İhracını Görüştü


Akar ve Şoygu Ukrayna’dan Tahıl İhracını Görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, telefon görüşmesinde Ukrayna’dan tahıl ihracatı için bir koridor açılması konusunu konuştu. Konuya ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, görüşmede Suriye’nin kuzeyindeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunulduğunu da belirtti.

Rusya ve Ukrayna’yla Karadeniz üzerinden sınır komşusu olan Türkiye iki ülke arasındaki çatışmaların başından bu yana arabuluculuk faaliyetlerine de devam ediyor. Kiev’e destek veren ancak Rusya’ya uluslararası yaptırımları uygulamayan Türkiye, Rusya’yla Suriye’de de karşıt görüşe sahip.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süredir Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine askeri operasyon yapacağını söylemesinin ardından gerçekleşen görüşmede Şoygu ve Akar, çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundular.

Görüşmede olası Suriye operasyonu konusunun yanısıra dünya genelinde gıda güvenliği açısından önem arz eden Ukrayna’dan tahıl ihraç edilebilmesiyle ilgili konu da masaya yatırıldı.

Bu konunun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yarın Ankara’da yapmaları beklenen görüşmede de gündemin önemli maddesi olması bekleniyor.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’ya başlattığı saldırılar ve özellikle Karadeniz’e kıyısı olan şehirlere karşıyoğun saldırıları ve ablukası, dünyanın en önemli tahıl üreticilerinden biri olan Ukrayna’nın tahıl ihracatını durma noktasına getirdi. Bu durum küresel gıda güvenliğini de tehdit eder bir sorun halini aldı.

Görüşmenin ardından Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada konuya ilişkin olarak “Gıda krizi hususunda tahıl, ayçiçeği ve diğer tarım ürünlerinin güvenli nakli konusunda alınabilecek tedbirler üzerinde duruldu” denildi.

Milli Savunma Bakanı Akar görüşme öncesinde de yaptığı açıklamada Türkiye’nin konunun kısa sürede çözümü için çaba sarf ettiğini söylemişti.

Birleşmiş Milletler de Ukrayna ve Rusya’nın tahıl ve gübre konusundaki ihraçlarını düzene koyamamaları halinde küresel bir gıda krizinin yaşanabileceğine işaret ediyor.

VOA