Akıncı: Haklı olduğum bir kez daha ortaya çıktı

ÇAVUŞOĞLU’NA ELEŞTİRİ

Akıncı: Haklı olduğum bir kez daha ortaya çıktı
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın ofisinden, Kıbrıslı Türklerin ilhaka karşı olduğunu söylemesi sonrası gelen tepkilere karşı yeni bir açıklama yapıldı: Son yaşananlar eskiden beri Türkiye ile kişilikli ve eşitlikçi bir ilişki kurmanın gerekli olduğunu savunan Sayın Cumhurbaşkanımızın ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Nikolaos Stelya  nstelya@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliği korumak istediklerini söyleyip Türkiye’ye bağlanma ihtimalini ‘korkunç’ niye niteleyince Ankara’nın tepkisini çeken KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kendisine yöneltilen hakaret ve tehditlerin ardından yeni bir açıklama yaptı. Akıncı’nın ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye’deki bazı televizyon kanallarının yayınları eleştirilerek, “Son yaşananlar eskiden beri Türkiye ile kişilikli ve eşitlikçi bir ilişki kurmanın gerekli olduğunu savunan Sayın Cumhurbaşkanımızın ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır” denildi.

ÇAVUŞOĞLU’NA ELEŞTİRİ

KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, The Guardian gazetesinde yayımlanan söyleşi ve sonrasında yaşananlara dair şu ifadeler yer aldı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın bir gazetecinin kendi üslubu içinde ve kısaltılarak yayınlanan röportajından sonra kabartılan kin ve öfkeyle başlatılan saldırıların vardığı nokta tarafımızca acı ve ibretle izlenmektedir. Sayın Türkiye Dışişleri Bakanı’nın, Cumhurbaşkanımızı ‘terör destekçisi’ olarak suçlayacak kadar ileri gitmesinden sonra, Türkiye televizyonlarında Cumhurbaşkanımıza aleni ölüm tehditleri savuracak rahatlıkta programcılar bile türemiştir. Hakaretler ve tehditler utanç verici bir boyuta ulaşmış durumdadır.”

‘HAKLI OLDUĞU BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI’

“Son yaşananlar eskiden beri Türkiye ile kişilikli ve eşitlikçi bir ilişki kurmanın gerekli olduğunu savunan Sayın Cumhurbaşkanımızın ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır” vurgusu yapılan açıklamada, KKTC’nin Türkiye’yle nasıl bir ilişki tasavvur ettiği de şu ifadelerle anlatıldı: “Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye ile hiyerarşik değil eşit ve dostane bir ilişki arzu etmektedir. Bu konudaki tavrı son derece açıktır ve halkına bu vizyonla seslenmektedir. Böylesine bir ilişki hem Kıbrıslı Türklerin hem de Türkiye’nin yararınadır.”

Akıncı’nın söyleşisi ve ardından gelen tepkiler, Kıbrıs siyasetinde yankı bulmaya da devam ediyor. Kıbrıs Türk Sağı ve milliyetçi, çözüm karşıtı kesimler Ankara’nın tepkilerine destek çıkarken, toplumun çözüm yanlısı kesimleri de cumhurbaşkanına destek mesajları göndermeye devam ediyor. Ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi başta olmak üzere birçok siyasi oluşum, sendika, sivil toplum kuruluşu ve yurttaş, Akıncı’ya yönelik tepkilere ve tehditlere karşı çıkmıştı.

 

DUVAR