AKP kurmayları, yeni ekonomi politikasını belirlemeye çalışıyor

Belirli sektörlere seçici krediler sağlanacak mı?

AKP kurmayları, yeni ekonomi politikasını belirlemeye çalışıyor


AKP kurmayları, yeni ekonomi politikasını belirlemeye çalışıyor

Kaynakların dördüne göre, Erdoğan’ın doğrudan katılmadığı görüşmelere, şu anda hükümette olmayan ancak geçmiş yönetimde aktif görev alan yetkililer de katıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu önemli bir farkla önde bitirdiği için favori gösterilen AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın kimilerine göre 'sürdürülemez' olarak nitelendirilen ekonomik programına devam edip etmeyeceği iş dünyasının merakla yanıtını beklediği soruların başında geliyor.

Aralarında hükümet yetkililerinin de bulunduğu 9 farklı kaynaktan teyit alan Reuters, AKP içinde bir grubun geçen haftalarda gayri resmi toplantılarda iktidar olunması halinde başta faiz ve borçlanma politikalarıyla ilgili izlenecek ekonomi programını masaya yatırdığını yazdı.

Aynı kaynakların dördüne göre, Erdoğan’ın doğrudan katılmadığı görüşmelere, şu anda hükümette olmayan ancak geçmiş yönetimde aktif görev alan yetkililer de katıldı.

Bu toplantılar sürerken yetkililerin ve hükümet üyelerinin hafta içinde ekonomik büyüme ve ihracatı artırmak için düşük faiz stratejisinin devam edeceği yolundaki açıklamalarının ısrarla sürdürdüğü görüldü.

Döviz rezervlerinin eridiği, ödemeler dengesinin bozulduğu ve enflasyonun arttığı bir ortamda, bazı yorumculara göre Türkiye’nin ciddi bir ekonomik krize bu yıl içinde girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Faiz artışına izin verilecek mi?

Konuyla ilgili Reuters’e konuşan isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, mevcut sistemin sürdürülebilir olmaması yüzünden yeni bir modelin araştırıldığını bildirdi.

Aynı yetkili, planın Erdoğan’a şu ana kadar teslim edilmediğini belirterek, temel olarak faiz oranının kademeli olarak yükseltilmesinin gündemde olduğunu bildirdi.

Erdoğan son yaptığı konuşmalardan birinde kendisi iktidarda olduğu sürece faiz oranının düşürüleceği ve bu yolla enflasyonunu kontrol altına alınacağı vaadinde bulunuyor.

Erdoğan ekonomi kurmaylarını dinler mi?

Reuters’e konuşan bütün kaynaklar döviz rezervlerinin düşmesiyle ilgili endişeleri dinleyen Erdoğan’ın bu konuda şu ana kadar kesin kararını vermediğini aktardı.

Kaynaklardan üçü, seçimi kazanması halinde Erdooğan’ın en azından önümüzdeki birkaç ay daha mevcut politikaları sürdürmeye devam edebileceğine işaret etti.

İktidar partisinin bir yetkilisi ise parti içinde iki farklı görüş bulunduğunu belirterek, alınacak kararın ekonomik istikrarı bir sonraki mart ayında düzenlenecek yerel seçimlere kadar korumaya çalışacağını vurguladı.

Diğer kaynak ise, seçimlerden güçlü bir sonuçla çıkılmasının AKP liderini "hızlı bir değişime ihtiyaç olmadığı” düşüncesine itebileceğine işaret etti.

Belirli sektörlere seçici krediler sağlanacak mı?

AKP kurmayları arasında ekonomi programıyla ilgili oluşturulan gayri resmi grubun agresif bir parasal sıkılaştırma yerine kademeli olarak faiz artırımını düşündüğü belirtilirken, diğer bir seçenek olarak seçici kredi sağlamak için bir kamu kurumu ve devlet sübvansiyonların kullanılmasının gözden geçirildiği aktarıldı.

Reuters, Erdoğan'ın hazırlanan bu plana yönelik ilgisini ise belirsizliğini koruduğunu yazdı.

Yabancı ekonomi uzmanlarının mevcut sistemini sürdürülemeyeceği yolundaki görüşlerine de ayrıntılı bir şekilde yer verilen haberde, yabancı derecelendirme kuruluşlarının da seçim sonuçlarının ardından izlenecek politikaları merakla beklediği aktarıldı.

Erdoğan'ın seçim kampanyası sırasında eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'e yeniden görev verilebileceği mesajını verdiğini aktaran Reuters, görüştüğü yetkililerin  seçimin kazanılması halinde Şimşek'in nasıl bir rol alacağı konusuna açıklık getirmediğini bildirdi.

EURO NEWS