AKPM Türkiye Raportörü Schennach, CHP ve DEM Parti'yle heyetleriyle görüştü

CHP ve DEM Parti'yle heyetleriyle görüştü

AKPM Türkiye Raportörü Schennach, CHP ve DEM Parti'yle heyetleriyle görüştü


AKPM Türkiye Raportörü Schennach, CHP ve DEM Parti'yle heyetleriyle görüştü

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye raportörlerinden Stefan Schennach, CHP ve DEM Parti'yi ziyaret etti.

DUVAR - Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Denetim Komisyonu Eş Raportörü Stefan Schennach ve beraberindeki heyet, Ankara'da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın başkanlığındaki CHP milletvekili heyeti ile bir araya geldi.

Schennach ve heyeti daha sonra Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Meclis Grup Başkanvekili Sezai Temelli ve Meclis İdari Amiri Salihe Aydeniz'le TBMM'de görüştü.

DEM Parti'den yapılan açıklanmada, "Görüşmede, Türkiye'nin AİHM kararlarına riayet etmemesine ve giderek ağırlaştırdığı tecrit politikalarına karşı uluslararası kurumların sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiği vurgulandı. Bağlayıcı nitelikteki AİHM kararlarına rağmen, Gezi ve Kobanî davalarının siyasi müdahalelerle ağır hapis cezalarıyla sonuçlandırılması karşısında Avrupa Konseyi'nin ilkeleri gereği bir tutum belirlemesi gerektiği ifade edildi. Kayyımların önceki dönemde sebep olduğu tahribatların 31 Mart yerel seçimleri sonrasında da devam ettirileceğine dair iktidar politikasının işaretlerinin Hakkari'de görüldüğü ve bu irade gaspına ve darbe girişimine karşı kanunların devre dışı bırakılmasının Türkiye genelinde çok daha ağır sonuçlara sebep olacağı ifade edildi" denildi.

Schennach'ın dört gün sürecek temaslarda bulunmak üzere geldiği Türkiye'de, Gezi Parkı davasında hüküm giyen ve altı buçuk yıldır cezaevinde olan Osman Kavala ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararların uygulanmaması konusu öncelikli gündem maddesi olacak. Schennach, bu kapsamda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) siyasi parti grupları ve parlamento komisyonları ile AKPM'deki Türkiye delegasyonu, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ile görüşecek. Raportör ayrıca Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay ile sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle de bir araya gelecek. Schennach'ın gündeminde başta AİHM'in Kavala hakkındaki kararlarının uygulanması olmak üzere Türkiye'deki son siyasi ve hukuki gelişmeler olacak.

DUVAR