Akşener: AK Parti'den kopacak seçmenleri bekliyoruz

ERDOĞAN MUHALEFETE DÜŞTÜĞÜNDE PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞ DİLEKÇESİ VERECEK'

Akşener: AK Parti'den kopacak seçmenleri bekliyoruz


Akşener: AK Parti'den kopacak seçmenleri bekliyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ziyaretleri esnasında 'Makulün dili olmaya çalışıyorum' diyerek seçmenlerin siyasi atmosferden rahatsız olduklarını belirtti. Akşener, AK Parti'nin muhalefete geçmesi durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parlamenter sisteme geçiş için kendilerinden önce dilekçe vereceğini öne sürdü.

Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu illerinde vatandaşları ziyaret eden Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı düşmanı olarak görmediğini belirterek, "Kimse Tayyip Erdoğan'ın düşmanı değil. Bir günde atmak zorunda olduğu imza sayısı dahi şu andaki sistemin değişmesi için yeterli bir neden. Sistem getirdi, denendi ve ülkeyi uçurumun kenarına getirdi. Böyle bir sistem yer yüzünde yok. Bu sistemin başında olduğu ve bu sistemi istediği için önce Sayın Erdoğan değişecek. Destek istiyorsa bu mümkün değil" dedi.
Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır ve Ağrı'da ziyaretlerine devam eden Akşener, Sözcü'den Deniz Zeyrek'e konuştu.

Akşener, muhalefetin cumhurbaşkanı adayını kazanıp, TBMM'de çoğunluğa sahip olmaması durumunda ne yapılacağına dair soruya, “Anayasa değiştirecek çoğunluğu da alacağız” cevabını vermesinin ardından “Emin olun muhalefete düşmüş bir Tayyip Erdoğan, parlamenter sisteme geçme dilekçesini vermek için bizden evvel davranacaktır” yanıtını verdi.

Siyaset dünyasındaki gergin ortama ve dile de değinen Akşener, “Türkiye sürekli birbirine çemkiren bir ülke oldu. Millet bu ortamdan yorulmuş. Birbirimizle barışmalıyız. Zor olan bu ama vatandaşın tercihi de bu. Makulün dili olmaya çalışıyorum. Ben bu konuda kendimi yeddi emin olarak görüyorum” dedi.

Akşener, “Peki Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme geçmeyi vaat ederek gelirse ne olur” sorusuna ise

"Millet İttifakı'ndaki partiler, yeni kurulan partiler güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda hemfikir. Sayın Erdoğan Parlamenter Sistem içinde bir çağrı yapacaksa, bütün muhalefet partilerine yapmalı. Sadece bana değil. Biz de muhalefet havuzunun bir bölümüyüz. AK Partiden kopan, kopacak seçmenleri bekliyoruz. Onlara korkmamaları gerektiğini söylüyoruz.”

Akşener, Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin ise “Ben tek adayla (Erdoğan ve HDP adayının karşısında tek muhalefet adayı) gidilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum ve o adayın belirlenmesi sürecini ben tıkamayacağımı söyledim" dedi.

KARAR