Akşener, damadı neden hedefe koydu?..

Kabine revizyonu ve erken seçim tartışmaları ...

Akşener, damadı neden hedefe koydu?..


Ahmet Takan yazdı.

Akşener, damadı neden hedefe koydu?..

Bu hafta, başkentin klasik salısına İYİ Parti lideri Meral Akşener’in “Şımarıklığın resmi” olarak tanımladığı Bakan damat Berat Albayrak hakkındaki sert eleştirileri damga vurdu. O konuşmanın çarpıcı bölümüne değinmeden önce siyasi kulislerde neler konuşulduğuna bir bakalım;

Gerginliklerle yürütülen dış politika yüzünden uzun bir süredir iç politikanın gündem maddeleri cılız kaldı. Temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp konuşulan aynı konular… “Kabine revizyonu”, “Erken seçim olur mu olmaz mı?”, “Ahmet Davutoğlu’nun partisi”, papatya falına dönen “Ali Babacan, partisini ne zaman kuracak” sorusu ve üzerinde yapılan çok ilmi (!) analizler, yaklaşan CHP kongresine yönelik Muharrem İnce tahminleri… Yeni olarak sayabileceğimiz tek madde; Erzincan depremi ile tekrar alevlenen “Deprem vergileri nereye harcandı” tartışması. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin dünkü grup toplantısında bu konu üzerinde epey bir durdu. Tahminim; bir süre daha tartışılır gider. Sonra depremin acı gerçeklerini de, Elazığ’ı da, deprem vergilerine ne olduğunu da unutur gideriz. Ta ki yeni acı bir felaket yaşayana kadar!..

Erzincan’dan acı deprem haberi henüz gelmemişti. O günün akşam saatlerinde Ankara kulislerine “Ertesi günün sabahı çok sayıda Vali’nin değişeceği bir kararnamenin  çıkacağı” ile ilgili iddialar düştü. Ankara bürokrasisinde tedirginlik hakimdi. İsimler havalarda uçuşuyordu. Doğal olarak, Erzincan’dan gelen acı haber ile gündem değişti. Saray’da hazırlandığı iddia edilen Valiler kararnamesi de bu yüzden ertelenmiş olabilir. Ancak, bu durum Ankara bürokrasisindeki tedirginliği gidermeye yetmedi.

 

İktidar kulisleri, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın yurt dışından dönmesini bekliyor. Yeni bakan totolar oynanıyor iktidar cenahında. Şu bakan gönderiliyor yerine falanca isim getiriliyor. Kabinenin “güçlü” olarak sayılan bazı isimleri görevden alınıyor ve onların erken seçim için Erdoğan tarafından sahaya sürüleceği iddia ediliyor. Bunların teyidi var mı?.. Yok!.. Zaten bu işlerin teyidi olmaz. Konuşulur, dinlersiniz. Adı üstünde “kulis” bunlar. Sonrada olmasını beklersiniz!.. Kabine revizyonu ve erken seçim tartışmaları da aynı erken terhis, mahkumlara af söylentileri gibidir.Diş macunu misali… Tüpten bir kere çıkmaya görsün!.. Bir daha asla içine sokamazsınız.

 

Çok kayda değer bir iddia daha dolaşıyor saray kulislerinde… Bakan Damat Berat Albayrak ile ilgili… Berat Albayrak en son Davos’da görülmüştü. Ne hikmettir ki Erzincan depreminde ekranlarda göremedik. Belki de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile aynı kareye girmeyi ve yanında oturur vaziyette olmayı içine sindirememiştir. Berat Albayrak’ın uzun bir süredir AKP kongrelerine yönelik ince bir temas trafiği yürüttüğü ve çalışmalarının ağırlıklı bir bölümünü  buna ayırdığı konuşuluyor. Kayda değer son iddiaya gelince; Bakan Berat Albayrak’ın bir süre önce sessiz sedasız ABD’ye gidip Başkan Trump ile görüştüğü ileri sürülüyor. Geride bıraktığımız yıl nisan ayında Washington’da Trump ve damadı ile yapılan görüşmeden Berat Albayrak’ın sosyal medya üzerinden yaptığı fotoğraflı paylaşımla haberdar olmuştuk. Albayrak’ın yakın bir zaman içinde ABD’ye gittiğine dair iddiayı teyit ettiremedim. Ancak, bir süredir yurt içi gezilerine hız veren İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in partisinin dünkü grup toplantısında yaptığı açıklamalar yüzünden bu iddiayı gündeme taşımaya gerek duydum. Akşener’in o açıklamasından bir kesit;

 

“Görünen o ki zamların ardı arkası gelmeyecek. Baksanıza, finans gurusu, büyük ekonomist Damat Bey, elektrik zammını az bulmuş. Buyrun size şımarıklığın resmi. Kayınpeder torpilliyle bakan olmuş birinin, milletin durumunu umursamayan haline bakın… Ömründe ev geçindirme derdi olmamış bedavacı bir adamın, vatandaşla kurduğu empatinin düzeyine bakın… İbretlik gerçekten. Öğrencisi açken tok yatan rektör bizden olmadığı gibi, vatandaşı açken tok yatan Maliye Bakanı da bizden değildir, Sayın Erdoğan; Bu arkadaş mı dengeleyecek ekonomiyi? Bu arkadaş mı söndürecek mutfaktaki yangını? Bu arkadaş mı uçuracak Türkiye’yi? Ben de isterim Türkiye uçsun. Ama Türkiye televizyona çıkıp uçuyoruz demekle uçmaz. ‘Benim için bitmiştir, daha da olsa gelmem’ dediğin Davos’a, damadını gönderip konuşturmakla da uçmaz. Gereğini yapacaksın.”

Siyaset kulislerini yakından takip eden kaynaklarla görüştüm. Erken seçim, Berat Albayrak iddiaları vs… İki görüş ön plana çıkıyor;

 

Birincisi; Erken seçim için şu andaki temel göstergeler Erdoğan’ın lehine değil. Erdoğan, bir erken seçim kararı alırsa sadece ve sadece Devlet Bahçeli’nin sağlık sorunları ve bu yüzden MHP’yi kaybetmemek adına alır. Bu bile çok riskli.

İkincisi; Beklenen, Trump’ın özel temsilcisi damadının uzun zamandır üzerinde çalıştığı, Filistin-İsrail barışını hedefleyen “Yüzyılın Anlaşması’nın” açıklanması. Buna,Türkiye’den fazla patırtı kütürtü çıkmaması için Trump, Berat Albayrak ile görüşmüş olabilir.

Uzun bir süredir, Türkiye’de iç politik tartışmalar, dış politikadaki açık/gizli gelişmelerin etkisi altında kalarak gelişiyor. Bakalım, Tayyip Erdoğan yurt dışından dönünce iktidar kulislerinde beklenen o dalgalanmalar meydana gelecek mi?..

https://www.korkusuz.com.tr/aksener-damadi-neden-hedefe-koydu.html

AHMET TAKAN / KORKUSUZ