Alevi dedesi Fırat'tan CHP'li belediyelere: "Cemevleri arka bahçeniz değildir, elinizi çekin"

Fırat, "Bu şekilde cemevi yapacaksanız yapılmasın" dedi

Alevi dedesi Fırat'tan CHP'li belediyelere: "Cemevleri arka bahçeniz değildir, elinizi çekin"

CHP’li belediyelerin yaptırdıkları cemevlerinin yönetimlerine kendilerine yakın kişileri atayarak, buraları arka bahçelerine çevirmeye çalıştıklarını öne süren Fırat, "Bu şekilde cemevi yapacaksanız yapılmasın" dedi

Alevi Dedesi Celal Fırat (sağdan ikinci), CHP'li belediyelere cemevleri konusunda eleştirilerde bulunarak, seçimden önce bir araya geldiği İmamoğlu'na da çağrıda bulundu / Fotoğraf: Twitter@ekrem_imamoglu

1990'lı yılların başından itibaren Aleviler, kendi imkanlarıyla çok sayıda cemevi inşa etti.

Son yıllarda Alevi nüfusun yoğun olduğu belediyeler özellikle de CHP'li kimi belediyeler de halktan gelen talepler doğrultusunda cemevleri inşa ediyor.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi'nin Dedesi Celal Fırat, Twitter hesabından paylaşımda belediyeler tarafından yapılan cemevleriyle ilgili şu iddialarda bulundu:

1- Beylikdüzü Belediye Başkanı (o dönemin) Sayın Ekrem İmamoğlu "Beylikdüzü Cemevi ve Kültür Evi" mimari proje yarışması olarak düzenlenmişti. O bölgede yaşayan canlarımız cemevinin bittiğini ama belediye kendi bünyesinde vakıf ve dernek kurdurarak,

2- Tabir yerindeyse adeta kendine bir arka bahçe konumunda cemevi yarattıklarını söylüyorlar. İstanbul’da buna benzer çok vakalar olduğunu ben çok iyi biliyorum, CHP ve Sayın İmamoğlu bu olaya ve benzeri durumlara kesinlikle müdahale etmelidir.

3- Şu soruyu bu konumda olan belediye başkanlarına sormak istiyorum, Belediye bünyesinde bir cami var mı? Elinizi cemevlerimizden ve inancımızdan çekin!

Celal Fırat, tepkisini Twitter hesabından da dile getirdi / Görsel:Twitter@CelalFrt

 

"CHP’li belediyeler, cemevlerini Alevilere teslim etmekten çok arka bahçe konumuna getirdi"

Paylaşımlarının ardından aradığımız Fırat, İstanbul’da CHP’li Bakırköy, Maltepe, Büyükçekmece, Beylikdüzü Belediyeleri ile Ankara ve İzmir’in bir çok CHP’li belediyesinin cemevi yaptırdığını söyledi ancak sözlerinin devamında şu eleştirileri sıraladı:

Son dönemlerde CHP’li belediyeler cemevleri yapmaya başladılar. Fakat bu belediyeler yaptıkları cemevlerini Alevilere teslim etmekten çok kendi belediyelerine ve ilçe seçimlerinde etken olabilmek için oradaki gücü kendi arkasına almak için adeta tabir yerindeyse arka bahçe konumuna getirdi dönüştürdü. Bunu biz Alevilerin itikatine, inancına, gelenek, göreneklerine büyük bir saygısızlık olarak görüyorum. Bu doğru bir yaklaşım değil.

Celal Fırat, CHP'li belediyelere yaptırdıkları cemevlerini Alevi itikatine bağlı kişilere teslim etmeleri çağrısında bulundu / Fotoğraf:Twitter@CelalFrt

 

"Cemevini yapıp, kafasına göre birini koyması sistemin bizi ötekileştirmesiyle aynı"

Her bir belediyenin cemevi yapmasının çok önemli ve değerli olduğunu söyleyen Fırat, sözlerinin devamında eleştirilerini şöyle sürdürdü:

Fakat cemevini yapıp, cemevine kendi kafasına göre birini koyup yönetmesini ve Alevi toplumunu dizayn etmesini, sistemin bizi ötekileştirmesi, sınıflara böldürmesi, cemevlerine ibadethane statüsü vermeyerek yok saymasıyla eşdeğer görüyorum. Bu doğru değil.

"Şikayetimizi Kılıçdaroğlu'na da ilettik"

Konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de konuşarak şikayetlerini ilettiklerini söyleyen Fırat, “Gereğini yapacağını dillendirmişti. Ancak maalesef belediyeler cemevleri yapıyorlar ancak kendi arka bahçe konumundan çıkarmak istemiyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu etkin bir rol oynamalı”

Fırat, Beylikdüzü Cemevi'nin başına belediye başkan yardımcısının atandığını öne sürdü

 

"Beylikdüzü Belediye Başkanı Çalık, cemevine başkan yardımcısını atayarak arka bahçesi konumuna getiriyor"

Geçen hafta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cemevleri yaptıracağı yönünde bir açıklaması olduğunu hatırlatan Fırat, “Evet Sayın İmamoğlu Beylikdüzü’ne bir cemevi yaptırdı. Şimdi oradaki selefi olan belediye başkanı Sayın Çalık, orayı adeta kendi arka bahçesi konumuna getiriyor.. Cemevinin başına kendisi de Alevi olan bir başkan yardımcısı atayarak adeta bir arka bahçe yaratıyor” iddiasında bulundu.

Fırat, CHP'li belediyelerin cemevileri yönetimlerine getirdiği kişilerin cemlere bile girmeyerek, sadece siyaset için orada bulunduklarını iddia etti 

 

"Cem'e girmezler sadece siyaset yapmak için oradalar"

Fırat, CHP’li belediyelerin cemevleri yönetimlerine atadıkları kişilerin de yine Alevi olmakla birlikte Aleviliği bilmediklerini iddia ederek şöyle konuştu:

Yönetim belirlenirken kendine bağlı ve emirlerinden çıkmayan kişileri belirliyorlar. Sadece Aleviler ama Alevilikle ilgili en ufak bir bilgileri yok. Cem'e girmezler, sadece orada siyaset yapmak için varlar. Bu da onların işine geliyor.

imamoğlu cemevi.jpg
Fırat, İmamoğlu'na seslenerek bu şekilde cemevi yapılacaksa istemediklerini söyledi / Fotoğraf:Twitter@ekrem_imamoglu

 

"İmamoğlu, bu şekilde cemevi yapacaksa yapılması taraftarı değiliz"

İmamoğlu’nun “Cemevleri yapacağız” sözünü bir kez daha hatırlatan Fırat, "Bu şekilde yapacaksa biz kesinlikle yapılması tarafı değiliz. Aleviler ihtiyaç duyduğu yerde yerde cemevlerini de yaparlar. Bunun örnekleri var. Lütfen bizden, inancımızdan itikatimizden ellerini çeksinler" dedi.

"Sorun çözülebilir ama bu işin rantını yiyorlar"

Fırat, bu konudaki itirazlarını dile getirdiklerinde farklı örgütlülükler olmasından yola çıkarak belediye başkanlarının "Hanginize verelim?" söylemini dile getirdiklerini iddia ederek, "Oysa ki kurullarımız var. Federasyonlarımız ile bu sorun çözülebilir ama çözüm üretmek istemiyorlar bu işin rantını yiyorlar" diye konuştu.

İmamoğlu’na çağrı: Cemevlerinin anahtarı Alevi canlarımızda olmalı

Bu durumun devamı halinde tepkilerini koyacaklarını söyleyen Fırat şöyle bir öneride de bulundu:

Kurumsal kimliği olan kurumlarımız var. Bu cemevleri bu kurumlara da tahsis edilebilir. Ya da oradaki Alevi nüfusunun yoğunluğuna göre göre Aleviler ve STK’ları çağırılarak konuşularak bu iş onlara lanse edilebilir. Ama amaç çok farklı. Sayın İmamoğlu’na çağrı yapıyorum. Cemevlerinin anahtarı kimsenin elinde olmamalı. Cemevlerinin anahtarı Alevi inancına itikatine bağlı Alevi canlarımızda olmalı.

Fırat, Kılıçdaroğlu'nun yaşanan soruna müdahale etmesini istedi 

 

Kılıçdaroğlu ve CHP’li belediyelere: "Bu hatadan dönün" çağrısı

Fırat sözlerinin sonunda bir çağrıda da bulunarak sözlerini şöyle tamamladı:

Belediyelere çağrı yapıyorum lütfen bu hatadan dönün. Cemevleri arka bahçeniz değildir, cemevlerinden elinizi çekin. Yoksa farklı bir tavır takınırız. Bir çağrım da Kılıçdaroğlu'na. Lütfen bu soruna müdahale edin. Bunun kimseye bir fayda getireceği kanısında değilim. Bu dost uyarısıdı. Bu çağırımıza bir cevap vermek mükellefiyetindesiniz. 

The Independentturkish