Alevi Dünyası'nda Zöhre Ana dalgası hızla yayılıyor

Yaşayan Son Alevi Piri Zöhre Ana...

Alevi Dünyası'nda Zöhre Ana dalgası hızla yayılıyor

YUSUF İNAN YAZDI...

Alevi Dünyası'nda Zöhre Ana dalgası hızla yayılıyor


Zöhre Ana ismini bir kaç gün önce duydum. “Çerkezler ve Aleviler CHP'den intikamlarını alıyor... ” başlıklı yazımı paylaşanları araştırırken Zöhre Ana ismiyle karşılaştım. Zöhre Ana sevenleri internette ses getirecek kadar örgütlü.

Yaşayan Son Alevi Piri Zöhre Ana...

Türkiye'de yaşayan bir Alevi Piri var ve benim haberim yok. Doğrusu hem şaşırdım hem de utandım. Zöhre Ana'yı daha önce neden duymadım diye hayıflandım.O nedenle Zöhre Ana'yı araştırdım ve yazmaya başladım. Zöhre Ana 15 Haziran 1957 yılında Yozgat’ın Köçekkömü köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. Daha sonrası köyde olmadığı için okuyamamış. Esas adı Süheyla'dır.

Zöhre Ana'nın ailesi 1971 yılında Yozgat'tan Ankara'nın Mamak ilçesine taşınır.

1973 yılında 16 yaşında evlenir. Gazi ve Selver adında iki çocuk dünyaya getirir.

1982 yılının 10 Kasım sabahı saat 05.30'da hayatında bir değişiklik olur.

"Evin içini yeşil nur kaplar, bu manzara karşısında korkan ve şaşıran Zöhre Ana lambayı yakarken yanan sobayı kucaklar ama soba kendisini yakmamıştır. Aynı gece Hacı Bektaş-ı Veli'yi görür. Hacı Bektaş-ı Veli kendisine iki lokma et verir. Oradan Kırklar Semahı'na ulaşır. Esas adının Yusuf Ziya olduğunu söyleyen Gül Baba yanına gelerek:

‘Sen dünya çapında duyulup yayılacaksın. Sevenlere, sayanlara, darda kalanlara, biz buraya dergâh açıyoruz. Gelenlere de şifa vereceksin’ der ve ortadan kaybolur."


Zöhre Ana sabah kalktığında kendini dinç ve mutlu hisseder. Bu durumu ailesine anlatır. Ailesi hasta olduğunu sanır.

Kırklar birgün kendisine bir dua öğretir ve kurban kesmesini söylerler.

Dua okunur, kurban kesilir...


Artık o “Gelin Süheyla” değil; tüm dünyaya şifa elini sunan, dertlere derman yaralara merhem olan, Muhammed Mustafa - Aliyel Murteza’nın sesini, nefesini duyuran, bâtın âleminin ateşinin dumanını bu dünyada tüttüren tek yaşayan “Pir”, “Zöhre Ana”dır.

Zöhre Ana'nın şöhreti yayılır. Ama bir kısım insanlar onun erenlerden olduğuna inanmaz. İnsanlar ona hastalarını getirmeye başlar. O kendisine gelen hastalara şifa dağıtır. Halk şifa dağıtan Zöhre Ana'yı sevmeye başlar ve evinin etrafındaki kalabalıklar artar.

Zöhre Ana isminin ön plana çıkması Alevi Camiası'nda da tartışmaların çıkmasına neden olur. Zöhre Ana / Süheyla Gülenİslam Dini'ne inanıyor. Hz. Muhammed (sav), ve Hz. Ali (ra)'a inanıyor.

"Dinsiz, ibadetsiz, Muhametsiz ve Alisiz Alevilik olmaz" diyor. Atatürk'ü seviyor ve sayıyor. Cem Evleri'nden Atatürk'ün fotoğrafı kaldırılamaz diyor.

“Alevilerle Kürtleri bir araya getirmeye çalışıyorlar, Aleviler ayrı, Kürtler ayrı” diyor.

Zöhre Ana Alevi Camiası'nı öyle sallamışki, ortaya tereyağı mı çıkar, sirke anası mı bilmiyorum. Alevi Dünyası'nın önemli yazarlarından Rıza Zelyut'un kaleminden Zöhre Ana:“Eğer yargıçlar, suçluların hukukunu korumada gösterdikleri duyarlılığı, hukuku korumada da gösterseler, bugünkü hukuk rezaletlerini yaşamazdık.

Cumartesi ve pazar gününü Ankara'da geçirdim.

1998 yılının onuncu ayından 12. ayına kadar Ankara'daki bir irtica merkezini gündeme getirmiştim. Kendisine 'Zöhre Ana' adını takan, Süheyla Gülen isimli bir kadın, Mamak'ta bir büyük bina yaptırmış, buradan hastalara şifa dağıttığını iddia ederek büyük paralar toplamıştı.

İnsanları akıldışına yönlendiren bu faaliyeti de irtica olarak görmüştük ve Ankara Savcılığı'nı göreve davet etmiştik. Sonunda bu kadın hakkında dava açılmış. Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda, 'Zöhre Ana' lakaplı Süheyla Hanım'a 1 yıl hapis cezası verilmiş. Ceza Tekke ve Zaviyeler Yasası'nı çiğneyenlere verilen en üst ceza... Ayrıca paraya çevrilmemiş, tecil de edilmemiş. Süheyla Hanım'ın avukatları bu kararı temyiz etmişler...

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'ni devrim uygulamada gösterdiği bu duyarlıktan dolayı kutluyoruz.”

YA DİĞER MAHKEME?

Ankara Valiliği, Mamak'taki umut ticareti yapan bu mekanın kapatılması için 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmış.

Mahkemeyi arayıp bilgi almak istedik.

Anladık ki mahkeme yargıcı Süheyla Hanım'ın dava dosyasını özel korumaya almış. Bize, Süheyla Hanım'ın avukatlarından bilgi almamızı söyledi.

Fırsatını bulsa bizi bir kaşık suda boğacaklardan bilgi almamızı öneren bu hukuk adamına bir şey diyemedik...

İşin ilginç yanı şuydu: Asliye Ceza Mahkemesi, Zöhre Ana nam Süheyla Hanım'ı 1 yıl hapis cezasına çarptırıyor ama bu kadının icraat yaptığı mekanı kovuşturan yargıç bundan habersiz. Sayın yargıç, gecekondu bölgesine yaptırılan bu süperlüks irtica merkezinin kapatılması için hala belge toplamakla meşgulmüş.

Öğrenebildiğimiz bu kadar...

Mahkeme yargıcı, Süheyla Gülen'in hukukunu korumakta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlarından daha titiz görünüyor.

Kendisini şiddetle kutluyorum.

Halkı kandıranların hukukunu korumakta bu kadar hassas davranan yargıçlarımız oldukça sırtımızın yere gelmeyeceğinden eminim.


Ankara Mamak'ta yaptığım görüşmelerde anladım ki burada yıllarca müthiş paralar kazanan Süheyla Hanım, herkesi etkilemiş. Mamak'taki karakolda görüştüğüm bir komiser, Zöhre Ana olayını izlediğimi anlayınca telefonuyla oynamaya başladı ve bize yüz vermedi.


Adliye'den zabıtaya kadar her kesimi dolaylı yollardan etkileyen Zöhre Ana'nın irtica merkezi ise hala açık. Gidip gördük, içeride adamlar, dışarıda adamlar... Burası, Ankara, yani cumhuriyetin başkenti için bir utanç anıtıdır.

Sanıyorum ki Ankara Valiliği konuyu duyarlılıkla izleyecektir.

Biz de sonuna kadar izleyeceğiz. “


Hastalara ‘şifa dağıtan’ Zöhre Ana CHP’de

Zöhre Ana adıyla anılan ve şifa dağıttığını söyleyerek bunun üzerinden para kazanan ve hakkında çıkan haberlerin ardından 1 yıl hapis cezası alan Süheyla Gülen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun taktığı rozetle CHP’ye üye oldu.“Zöhre Ana” ismiyle anılan Süheyla Gülen geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği CHP Genel Merkezinde bizzat Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun taktığı rozetle partiye üye oldu. Zöhre Ana adıyla anılan Gülen, 1998 yılında dönemin Akşam gazetesi yazarı Rıza Zelyut’un haberleri sonucunda, ‘insanlara şifa dağıttığı söyleyerek bunun üzerinden rant elde etmesi’ nedeniyle 1 yıl hapis cezası almıştı.

“Bir tür büyücülük faaliyeti yapıyordu”

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Güneş gazetesi yazarı Rıza Zelyut, “1998 sürecinde tarikatlara dönük yapılan operasyonlarda Alevilik inancı üzerinden insanları kandıran Süheyla Hanım’ı tespit etmiştik. Bunun üzerine Ankara’ya gittim ve Süheyla Hanım’ın bir tür büyücülük faaliyeti yaparak şifa dağıttığını ve bunun üzerinde rant elde ettiğini tespit edip haber yaptım. Daha sonra Süheyla Gülen bu konu üzerinden ceza aldı ve etkisi de kırıldı” diyen Zelyut, Süheyla Gülen’in CHP’ye üye olmasıyla ilgili ise CHP’nin bir kitle partisi olduğunu ve herkesin üye olabileceğini ancak yöneticilik gibi pozisyonlar alması durumunda konunun tartışılabileceğini dile getirdi.

Aleviler yas orucu mu tutacak?

Süheyla Gülen’in CHP’ye üye olmasının üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra Gülen’in Onursal Başkanı olduğu ‘Açık Kapı Derneği’ 10 Kasım’da Atatürk’ün ölümünün 73. Yılında yas orucu tutma kararı aldı. Konuyla ilgili kimi basın kuruluşlarında Aleviler Mustafa Kemal için yas orucu tutacak haberlerinin çıkması üzerine konuya tepki gösteren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Ali Kenanoğlu yaptığı değerlendirmede, Alevilerin oruç günlerinin belli olduğunu söylerken, bir derneğin aldığı kararın bütün Alevilerin kararıymış gibi gösterilmesinin doğru olmadığını dile getirdi. Süheyla Gülen’in Alevi değerlerini kullanarak rant elde ettiğine dair haberlerin de çıktığını hatırlatan Kenanoğlu, Alevilerin genel anlamda yas orucu tutacağının doğru olmadığını da sözlerine ekledi.

"Cumhuriyet 'değerleri' için üye olmuş"

10 Kasım’daki yas orucunun Atatürkçü değerler ve laiklik için yapıldığı belirtilirken laiklik için yas orucu tutulması ise son derece ilginç bir durum ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Bunula birlikte yakın aile fertleriyle birlikte CHP’ye gelip üye olan “Zöhre Ana” Kılıçdaroğlu ile konuşmasında “Cumhuriyeti yaşatma noktasında emek vereceğiz. Bayramdan sonra partimize yoğun bir katılım gerçekleştireceğiz” dedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da ziyaretten ve CHP’ye katılım kararından memnun olduğunu belirterek, “Bu ülke hepimizin. Bütün yurttaşlarımızı ayrım gözetmeksizin kucaklamak görevimizdir. Türkiye için kaygı duyan, Cumhuriyetin değerleri, insanımızın mutluluğu ve özgürlüğü için hassasiyet gösteren her yurttaşımıza CHP’nin kapıları ardına kadar açıktır. Her bir yurttaşımızın mutluluğu bizim en temel arzumuzdur” dedi.
Bana göre bu tartışma hergeçen gün alevlenir. Ama Zöhre Ana artık Alevilerin sevdiği ve değer verdiği bir kadın lider olmuştur. Binlerce seveni, kitapları ve Alevi Şarkıları'ndan albümleri vardır. Maddi ve manevi etkisi hergeçen artmaktadır.

Kendisine inanan kitlelerle Alevi Dünyası'na yeni bir ses ve nefes getirdiği muhakkak.


Bu saatten sonra siyasi partiler de, Aleviler de, Zöhre Ana'yla iyi geçinmek zorunda. Kimse bu kadar seveni olan bir insanı yok sayamaz.
YEREL GÜNDEM

Yusuf İNAN
Genel Yayın Yönetmeni
* Bu makale daha önce  01 Mart 2012 tarihinde YerelGundem.com sitesinde yayınlanmıştır!
*Zöhre Ana 6  Ağustos 2020 tarihinde vefat etti...
Ruhu şad olsun...
Hz. Ali ve Hz. Muhammed'e komşu olsun...

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

E-Mail: gundem@sehitlerolmez.com

Ne Düşünüyorsun?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0
Site Yöneticisi - Editör