Alevilerle ilgili torba yasa AYM yolunda

"Eşitlik ve laiklik ilkesine aykırı"

Alevilerle ilgili torba yasa AYM yolunda

Alevilerle ilgili torba yasa AYM yolunda

Aleviler, cemevleriyle ilgili yasal düzenlemelere karşı CHP, İYİ Parti ve HDP'nin Anayasa Mahkemesi'ne birlikte başvuru yapmasını talep ediyor. Bu talebe İYİ Parti'nin yanıtı bekleniyor.

Alevi toplumunun büyük bir kesimini temsil eden sekiz alevi çatı örgütü, hem kararnamenin hem de torba yasa düzenlemesinin Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi talebiyle siyasi partilere ziyaretler gerçekleştirdi.

Alevi temsilcileri, Salı günü HDP Genel Başkanı Mithat Sancar'la Çarşamba günü de önce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ardından da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

"Eşitlik ve laiklik ilkesine aykırı"

DW Türkçe'nin edindiği bilgiye göre, Alevi örgüt temsilcileri, kararname ve torba yasa düzenlemesinin anayasanın eşitlik ve laiklik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) götürülmesini talep etti. Aleviler, itirazlarının toplumsal bir mutabakata dönüştüğünü bu nedenle de AYM başvuru sürecinin yalnızca ana muhalefet partisi olan CHP tarafından değil, Meclis'te "hayır" oyu kullanan HDP ve İYİ Parti'nin de katılımıyla yapılmasını istedi.

120 milletvekili imzası ile AYM'ye gidilebiliyor

Mevcut anayasaya göre kanun ve anayasa değişiklikleri ile ilgili AYM'ye iptal davası açma yetkisi cumhurbaşkanı ile iktidar partisi ve ana muhalefet partisinin meclis grubunda bulunuyor. Bunun haricinde TBMM üye tam sayısının en az beşte biri tutarındaki üyeler de AYM'ye kanun ve anayasa değişikliği için dava açabiliyor.

Aleviler de, kendileriyle ilgili torba yasaya karşı itiraz davasının 120 milletvekilinin imzası toplanarak açılmasını istiyor.

DW